Reklama

Ewangelizacja w globalnej wiosce

Książka ks. Mariusza Krawca SSP pt. „Ewangelizacja w globalnej wiosce” jest pierwszą naukową publikacją, która w szerokim zakresie przedstawia poglądy ks. Jakuba Alberionego na temat roli środków przekazu w ewangelizacji. Jest to praca, która pozwala czytelnikowi usystematyzować te poglądy i odpowiedzieć na pytanie, na ile jego koncepcje są aktualne dziś i mogą być źródłem inspiracji we współczesnej działalności medialnej.

Reklama

Praca ks. Alberionego na tym polu rozpoczęła się w 1914 r. w północnowłoskim mieście Alba, gdzie ukończył seminarium duchowne. Wtedy też założył pierwsze ze zgromadzeń zakonnych, których zadaniem jest „apostolstwo wydawnicze”, czyli „całokształt działań pastoralnych, których celem jest głoszenie słowa Bożego poprzez druk, radio, film i telewizję”. Był to rok, który zapoczątkował w życiu błogosławionego okres niezwykłej aktywności – z roku na rok pojawiały się nowe inicjatywy. W sumie w latach 1914-59 bł. Jakub Alberione założył wiele zgromadzeń zakonnych i instytutów życia konsekrowanego, których patronem jest św. Paweł z Tarsu, a które łączy nazwa – Rodzina Świętego Pawła.

Autor książki przypomina, że początki dała Rodzinie Szkoła Drukarska Małego Robotnika, założona 20 sierpnia 1914 r. W krótkim czasie ta męska szkoła zawodowa przerodziła się we wspólnotę, która z kolei przekształciła się w zgromadzenie zakonne. Jego misja koncentrowała się na apostolstwie dobrej prasy. Gdy ks. Alberione powoływał kolejne instytuty prowadzące pracę apostolską za pośrednictwem radia, telewizji, filmu, płyt, książek i prasy, sam działał na płaszczyźnie medialnej – był dziennikarzem, dyrektorem tygodnika; założył pismo „Famiglia Cristiana”. Wśród książek, które napisał, uwagę zwraca „Apostolstwo wydawnicze”, zawierające wiele praktycznych wskazówek – natury zarówno teologicznej, jak i technicznej – które mają przybliżyć sposoby uczynienia z druku jeszcze skuteczniejszego narzędzia ewangelizacji.

Ksiądz Alberione z zachwytem i podziwem mówił o zmianach zachodzących w świecie mediów dzięki rozwojowi różnych technik komunikowania. Jak czytamy w książce – „nie miał wątpliwości, że skoro środki te zostały na pewnym etapie rozwoju ludzkości wynalezione, to są darem Bożym, który należy wykorzystać”.

Ks. Mariusz Krawiec SSP, „Ewangelizacja w globalnej wiosce”. Edycja Świętego Pawła, ul. św. Pawła 13/15, 42-221 Częstochowa, tel. (34) 362-06-89, www.edycja.com.pl , e-mail: edycja@edycja.com.pl .

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję