Reklama

Jasna Góra

Pokaż Maryi swoją twarz

Niedziela Ogólnopolska 38/2016, str. 8

[ TEMATY ]

Jasna Góra

B.M. Sztajner

Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami papieża Klemensa XI został zainaugurowany 8 września 2016 r.na Jasnej Górze. Tym samym rozpoczął się szczególny rok jubileuszowy. W tym czasie będą trwały duchowe przygotowania do 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu, która przypada 8 września 2017 r.

W dniu inauguracji Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrowali m.in.: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów oraz o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry. Muzyczną oprawę Liturgii przygotował Jasnogórski Chór Mieszany im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera.

Aby nasze życie było klejnotem

Reklama

Słowa powitania skierował o. Chrapkowski. – To wydarzenie z 1717 r. jest wezwaniem dla każdego z nas, aby nasze życie w duchu Ewangelii było kolejnym klejnotem w królewskim diademie Maryi. Dla nas, paulinów, jest to czas szczególny, bo gdziekolwiek jesteśmy rozsiani, w różnych częściach świata, niesiemy ze sobą obraz Jasnogórskiej Matki, niesiemy tajemnicę Jej życia. Dlatego prosimy Tę, która jest Matką i Opiekunką naszego zakonu, aby ten czas na nowo rozbudził w nas gorliwość zakonną i apostolskie zaangażowanie w dzieło niesienia Ewangelii miłości, w duchu wrażliwości i pokory Maryi.

Królowa Nieba i Ziemi

Arcybiskup Gądecki mówił w homilii, że potwierdzenie powszechnej wiary w to, że Maryja jest Królową Nieba i Ziemi, wyraża ikonografia chrześcijańska, która od najdawniejszych lat przedstawia Maryję na tronie. Podkreślił, że Maryja jest Królową Polski, i wyjaśnił, że Jej królowanie zostało po raz pierwszy oficjalnie wypowiedziane podczas ślubów Jana Kazimierza złożonych w związku ze zwycięską obroną Jasnej Góry. – 1 kwietnia 1656 r. w obecności nuncjusza papieskiego Pietra Vidoniego i całego swojego dworu z rycerstwem, senatorami i duchowieństwem Jan Kazimierz złożył śluby królewskie, by oddać Maryi swoje państwo. Wtedy właśnie nuncjusz apostolski trzykrotnie zaintonował wezwanie: „Regina Regni Poloniae, ora pro nobis”, tzn. Królowo Królestwa Polskiego, módl się za nami. To ślubowanie można więc uważać za oficjalne ustanowienie Maryi Królową Polski. Faktycznie jednak pierwsza na ziemiach polskich stanowiona dekretem papieskim koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej odbyła się 8 września 1717 r. – wyjaśnił abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zastanawiał się, jakie powinno być nasze postępowanie wobec Królowej. I powiedział: – Nasza postawa winna zasadniczo wyrażać się w dwóch aktach: z jednej strony w akcie synowskiego zawierzenia Maryi Królowej, a z drugiej – w akcie Jej naśladowania.

Żywa Korona Maryi

Reklama

Przygotowaniem do 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej jest akcja „Żywa Korona Maryi”. Polega ona na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego, które należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego papierowego zdjęcia i przysłać na Jasną Górę. Zdjęcia będą sukcesywnie umieszczane na specjalnej tablicy i prezentowane w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego. Potem trafią do Sali o. Kordeckiego, tak by każdy mógł się na nich odnaleźć, gdy w pielgrzymce przybędzie na Jasną Górę. Do fotografii należy koniecznie dołączyć oświadczenie (można je pobrać ze strony: www.koronamaryi.pl lub wziąć z Jasnej Góry).

Dzięki specjalnej aplikacji na smartfony będzie można codziennie otrzymywać maryjną myśl. Tą drogą można również złożyć duchowy dar dla Maryi. Więcej informacji na stronie: www.koronamaryi.pl.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa żeglarzy Rejsu Niepodległości na Jasnej Górze

By być odpowiedzialnym kapitanem okrętu swojego życia życzył młodym żeglarzom Rejsu Niepodległości na Jasnej Górze bp Marek Solarczyk. W modlitwie uczestniczyła kolejna zmiana, która szykuje się do wejścia na pokład legendarnego żaglowca "Dar Młodzieży”, by pod banderą biało-czerwoną uświetnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i promować kulturę naszego kraju. Głównym celem morskiej wyprawy jest spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r.

W rejsie dookoła świata biorą udział studenci szkół morskich oraz laureaci konkursu patriotycznego, zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W sumie przez pokład żaglowca przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję