Reklama

Ze świata

Węgry

Departament ds. Prześladowanych Chrześcijan

Węgierski rząd planuje utworzenie specjalnego Departamentu ds. Prześladowanych Chrześcijan z budżetem wynoszącym 3 mln euro. Główne zadanie nowej jednostki to pomoc chrześcijanom doświadczającym przemocy i ucisku w różnych stronach świata. Pomysł narodził się po spotkaniu węgierskiego premiera Viktora Orbána z papieżem Franciszkiem i bliskowschodnimi patriarchami w Rzymie. Według ambasadora Węgier przy Stolicy Apostolskiej, jest to również owoc wieloletniej pomocy rządu dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

KAI

Belgia

Walka o religię w szkole

W Belgii trwa batalia o nauczanie religii w szkołach. Formalnie rzecz biorąc, wierzący mają prawo do 1 godziny tego przedmiotu w szkołach publicznych i 2 w szkołach wyznaniowych. W rzeczywistości jednak niektóre placówki oświatowe w ogóle nie przewidują nauczania religii, w innych utrudnia się nauczycielom prowadzenie lekcji. W najlepszym wypadku wywiera się nacisk na rodziców, aby dobrowolnie zrezygnowali z posyłania dzieci na religię i zamiast tego wybrali zajęcia z filozofii i wychowania obywatelskiego. Ostatnio wnioskowała o to otwarcie Federacja Stowarzyszeń Rodziców Szkół Publicznych.

Reklama

W trybie pilnym spotkała się w Brukseli Rada Zwierzchników Religijnych. Obok Kościoła katolickiego i głównych wyznań chrześcijańskich reprezentowani są w niej również belgijscy żydzi i muzułmanie. Jednogłośnie sprzeciwili się oni próbom usunięcia religii ze szkoły. Postępując w ten sposób, nie uda się wypracować zgodnego współistnienia przedstawicieli różnych wyznań i światopoglądów – uważają sygnatariusze wspólnego oświadczenia.

KAI

Niemcy

W niemieckich kościołach najwięcej Polaków

W Niemczech największą liczebnie grupę katolików obcokrajowców stanowią Polacy. Według danych sekretariatu generalnego Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK), jest ich ok. 1,18 mln, co stanowi 5 proc. z 23,76 mln wszystkich wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w tym kraju.

Podane przez sekretariat episkopatu Niemiec dane odnośnie do katolików obcojęzycznych w tym kraju są podzielone na grupy katolików z jednym paszportem (bez niemieckiego), z 2 paszportami (niemieckim jako drugim) oraz sumę obu grup. W statystyce nie uwzględnia się jako obcokrajowców obywateli polskich, którzy wyjechali w latach 80. XX wieku na tzw. pochodzenie. W tej grupie 1,2 mln osób posiada 2 paszporty – niemiecki i polski – ale ten fakt nie jest uwzględniany, gdyż podali się za Niemców i nie bierze się pod uwagę tego, że nadal mają polskie obywatelstwo.

KAI

* * *

Reklama

Na kryzys cywilizacji trzeba odpowiedzieć cywilizacją miłości.

Jan Paweł II

Krótko

• Parlament Ukrainy potępił lipcowe decyzje Senatu i Sejmu RP w sprawie zbrodni wołyńskiej, uznając, że określenie jej mianem ludobójstwa jest „upolitycznianiem historii” i przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat.

• W Moskwie doszło do dziwnego wypadku. Oficjalny samochód rosyjskiego prezydenta został staranowany przez inny pojazd. Putina nie było w limuzynie, zginął natomiast jej kierowca.

• Rosyjskie MSZ domaga się od Polski ukarania osób, które niszczą nagrobki radzieckich żołnierzy. Przypomina, że do aktu wandalizmu doszło ostatnio 5 września br. w Poznaniu.

• Partia Angeli Merkel CDU zanotowała w wyborach lokalnych w Meklemburgii symptomatyczną porażkę. Zajęła dopiero 3. miejsce, a wyprzedziły ją SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) i nowa siła polityczna – AfD (Alternatywa dla Niemiec).

• W Londynie przebywali z pilną wizytą szefowie polskiego MSZ i MSWiA – Witold Waszczykowski i Mariusz Błaszczak. Miała ona związek z kolejnym chuligańskim atakiem na Polaków na Wyspach. Ministrowie tłumaczyli, że celem wizyty było sprawdzenie, czy brytyjskie służby bezpieczeństwa chronią Polaków i czy są oni traktowani tak samo jak Brytyjczycy.

• UNICEF przedstawił raport o sytuacji dzieci w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi. Wynika z niego, że domy musiało opuścić 28 mln dzieci. 11 mln szuka schronienia za granicą swojego kraju, a 17 mln – we własnym kraju.

• Izrael rozpoczął budowę podziemnej betonowej bariery, która ma przebiegać wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Ma ona powstrzymać Hamas przed budową tuneli z terytorium palestyńskiego.

• Japonia się zbroi. Premier tego kraju chce wzrostu budżetu obronnego do wysokości 51 mld dol. Jako potencjalnych przeciwników Japonii wymienia się Chiny i Koreę Płn.

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

    Na placu św. Jana Pawła II u cystersów w Krakowie-Mogile 19 września została odprawiona Msza św. z okazji trwającego tam odpustu związanego ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

    Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę Cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego Pana do ciebie. Odkrywasz, że On czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję