Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Stać się znakiem miłosierdzia

Pracujmy, aby nie stawiać żadnej przeszkody dla miłosiernego działania Ojca, ale prośmy o dar wielkiej wiary, by stać się znakiem i narzędziem miłosierdzia – powiedział Franciszek podczas audiencji generalnej 7 września br. W swojej katechezie Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii według św. Mateusza, w którym uczniowie Jana Chrzciciela stawiają Jezusowi pytanie, czy jest oczekiwanym Mesjaszem.

Ojciec Święty zauważył, że odpowiedź Pana Jezusa na pytanie uczniów Jana jest jasna: jest On konkretnym narzędziem miłosierdzia Ojca, który wszystkim wychodzi na spotkanie, by nieść pocieszenie i zbawienie. Dokonując cudów, czyni widzialnym i namacalnym działanie samego Boga. – Bóg nie posłał swego Syna na świat, aby ukarać grzeszników czy unicestwić złych. Jest do nich natomiast skierowane zaproszenie do nawrócenia, aby zobaczywszy znaki Bożej dobroci, mogli znaleźć drogę powrotu – powiedział Franciszek i zaznaczył, że sprawiedliwość, którą Jan Chrzciciel umieszczał w centrum swojego przepowiadania, u Jezusa ukazuje się przede wszystkim jako miłosierdzie. – Jezus ostrzega przed szczególnym niebezpieczeństwem: jeśli przeszkodą do tego, by uwierzyć, są przede wszystkim Jego czyny miłosierdzia, to znaczy, że mamy fałszywy obraz Mesjasza. Błogosławieni są natomiast ci, którzy w obliczu gestów i słów Jezusa oddają chwałę Ojcu, który jest w niebie – podkreślił Ojciec Święty i zauważył, że również dziś ludzie budują sobie fałszywe obrazy Boga, sprowadzają Go do własnych pragnień i przekonań.

KAI

Zapowiedzi

Choinka z Bośni, szopka z Malty

Reklama

Bośnia i Hercegowina przekaże w tym roku choinkę na Plac św. Piotra, zaś Malta – szopkę, która stanie w Watykanie – podał portal Il Sismografo.

Decyzję o przekazaniu wielkiej jodły do Watykanu podjęły najwyższe władze Bośni i Hercegowiny (BiH). Drzewo będzie darem wszystkich grup narodowościowych wchodzących w skład federacji. Jednocześnie zapowiedziano, że w najbliższych dniach w tej sprawie zostanie skierowany list do Watykanu, by uruchomić skomplikowaną procedurę dostarczenia choinki do Rzymu. W linii prostej odległość z BiH do Watykanu wynosi 600 km, ale drogą lądową ponad dwukrotnie więcej – 1300 km.

Szopka na tegoroczne Boże Narodzenie zostanie dostarczona przez Maltę, po raz pierwszy w historii tego katolickiego kraju. Uzgodnienia w tej sprawie podpisano już w listopadzie 2015 r. Można oczekiwać, że przy tej okazji w Wiecznym Mieście będzie miało miejsce wiele wydarzeń ukazujących piękno i bogactwo kultury maltańskiej.

Reklama

Tradycję wystawiania na placu przed Bazyliką Watykańską choinki zapoczątkował św. Jan Paweł II w 1982 r. Wkrótce stało się zwyczajem, że świąteczne drzewo ofiarowywały różne regiony i państwa Europy. Podobnie zasługą Papieża Polaka jest wystawianie w okresie bożonarodzeniowym na Watykanie szopki. Oba symbole świąt Narodzenia Pańskiego stają tam obok siebie od 1985 r.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Prośmy o umocnienie w wierze

Słowo serdecznego pozdrowienia kieruję do pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, szczególnie teraz, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, otwierajmy serca na dary Bożej dobroci, miłości i przebaczenia. Prośmy o umocnienie w wierze, by stawać się dla innych znakiem i narzędziem miłosierdzia. Z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Audiencja generalna, 7 września 2016 r.

RV

Modlitwa „Anioł Pański”

Bóg zawsze pragnie naszego dobra!

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 11 września br. w Watykanie papież Franciszek powiedział, że „nie ma grzechu, w który popadliśmy, a z którego, dzięki Bożej łasce, nie możemy powstać; nie ma osoby straconej na zawsze, ponieważ Bóg nigdy nie przestaje pragnąć naszego dobra, nawet wtedy, gdy grzeszymy!”. Papież podkreślił, że Jezus ukazuje nam Boga o ramionach otwartych, który traktuje grzeszników z czułością i współczuciem, a Jego przebaczenie wymazuje przeszłość i odradza nas w miłości.

RV

Bierzmowanie w Watykanie

Spełnienie prośby ciężko chorego chłopca

Ojciec Święty udzielił sakramentu bierzmowania 16-letniemu ciężko choremu Giuseppe Chiolo z Sycylii. Ceremonia odbyła się 10 września br. w Arco delle Campane, w bramie przy Placu św. Piotra na granicy włosko-watykańskiej strzeżonej przez szwajcarskich gwardzistów. Wzięli w niej udział rodzice, siostra oraz ciotka Giuseppe. Chłopiec przebywa na oddziale onkologicznym szpitala we Florencji. Do Watykanu przywiózł go „Ambulans miłosierdzia”. Chłopiec napisał do papieża Franciszka list i wkrótce dostał zaproszenie do Watykanu.

KAI

Z twittera papieża Franciszka

Jakże wielki dar uczynił nam Pan, ucząc nas przebaczać, abyśmy mogli doświadczać miłosierdzia Ojca!

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy: tytuł dla Włoch

2021-09-20 07:10

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Siatkarze Włoch zostali mistrzami Europy po finałowej wygranej ze Słowenią w katowickim „Spodku” 3:2 (22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11). Brązowy medal wywalczyli Polacy po zwycięstwie nad Serbią 3:0.

Włochy - Słowenia 3:2(22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję