Reklama

Aspekty

Życie przy św. Jakubie

Z ks. kan. Stanisławem Czerwińskim, kustoszem sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie – o zbliżającym się jubileuszu, „Parlamencie Jakubowym” i planach na przyszłość – rozmawia Waldemar Hass

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

Waldemar Hass

Kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie ks. kan. Stanisław Czerwiński

Kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie ks. kan. Stanisław
Czerwiński

WALDEMAR HASS: – Księże Kustoszu, ten rok obfitował w „Jakubowe” wydarzenia, a chyba takim pierwszym, znaczącym była kolejna piesza pielgrzymka „Do Źródła św. Jakuba” z głogowskiej kolegiaty. Jednak wyjątkowy charakter będzie miała przyszłoroczna pielgrzymka. Dlaczego?

KS. KAN. STANISŁAW CZERWIŃSKI: – Tegoroczna pielgrzymka z Głogowa do naszego sanktuarium odbyła się już po raz dwunasty. W jej trakcie zapowiedziana została następna, trzynasta pielgrzymka, która odbędzie się 18 czerwca 2017 r., jako że w tym dniu będziemy obchodzili dziesiątą rocznicę powstania sanktuarium w Jakubowie. Uroczystej Mszy św. z udziałem księży biskupów naszej diecezji oraz diecezji legnickiej będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Biskup ordynariusz Tadeusz Lityński wystosował również zaproszenie do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Pielgrzymi bardzo ucieszyli się z tych informacji o jubileuszowym charakterze przyszłorocznej pielgrzymki.
Poza tym dodam, że swój udział w tych obchodach zapowiedzieli księża kustosze z innych polskich sanktuariów św. Jakuba oraz bractwa. Zaproszenia zostaną wystosowane również do wszystkich parafii pw. św. Jakuba w Polsce, szkół noszących imię św. Jana Pawła II, a także władz samorządowych, służb mundurowych, górników pracujących w KGHM Polska Miedź SA i oczywiście wiernych naszej diecezji. Myślę też o zaproszeniu bractw św. Jakuba z zagranicy, na czele z tymi z Hiszpanii.

– Księże, Kustoszu wróćmy teraz jeszcze do tego, co wydarzyło się w bieżącym roku. Bractwo św. Jakuba Apostoła z Jakubowa oraz sanktuarium włączyły się w niezwykłą, ogólnopolską inicjatywę nazwaną „Parlamentem Jakubowym”, który zainaugurował swoją działalność 2 kwietnia we Wrocławiu.

– „Parlament Jakubowy” zgromadził grupę ludzi, przedstawicieli różnych podmiotów i organizacji z kraju, z udziałem gości z Hiszpanii, którzy pragną – ożywiając kult św. Jakuba – zwrócić uwagę na ogólnopolskie oznakowanie szlaków św. Jakuba, wykazują troskę o to, aby szlaki te oficjalnie wpisać do sieci Europejskich Dróg Kulturowych, aby przy parafiach pw. św. Jakuba i na jego szlakach pojawili się opiekunowie szlaku, troskę o schroniska czy też o liturgię ku czci św. Jakuba w Kościele w Polsce.

– Wkrótce w naszej ojczyźnie ustanowione zostanie nowe sanktuarium św. Jakuba Apostoła, co ma pewien związek z pierwszymi obradami „Parlamentu Jakubowego”. We współpracę z tym sanktuarium w archidiecezji wrocławskiej włączyło się już Bractwo św. Jakuba w Jakubowie.

– Bardzo się cieszę, że owocem „Parlamentu Jakubowego”, tego pierwszego spotkania we Wrocławiu, jest powstałe, pierwsze w archidiecezji wrocławskiej, sanktuarium św. Jakuba Apostoła, w parafii w Małujowicach, w starej, pięknej świątyni. 25 września będzie uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jakuba przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, z udziałem m.in. naszego bractwa z Jakubowa. Zostałem też poproszony o podzielenie się tam świadectwem życia przy św. Jakubie zarówno tu, w sanktuarium, jak i w tym wymiarze krajowym.

– Ten rok to szczególny czas jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Franciszka w Krakowie...

– W naszej diecezji przeżywaliśmy główne obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski w Międzyrzeczu. Z tej okazji przygotowaliśmy dla każdej parafii, dla kapłanów i księży biskupów muszle św. Jakuba ze znakiem krzyż – miecz i w środku, wewnątrz muszli, znak chrześcijaństwa – ryba i data 966 – 2016. Natomiast na zakończenie peregrynacji po naszej diecezji sanktuarium w Jakubowie nawiedziły też znaki Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikona, które następnie przekazane zostały do diecezji legnickiej. Bardzo się cieszę, że mogliśmy również usłużyć pielgrzymom naszej diecezji, którzy wędrowali w pielgrzymce pieszej z Nowej Soli do Krakowa. Przekazaliśmy także kilka tysięcy ulotek promujących sanktuarium w językach polskim, niemieckim i angielskim, które były rozdawane młodzieży uczestniczącej w ŚDM. Jeśli chodzi oczywiście o ŚDM, to sam – przeżywając te spotkanie w Częstochowie i Krakowie – doświadczając tej radości i nadziei ludzi młodych, idąc ubrany w strój pielgrzyma, jako pierwszych na placu w Krakowie, wśród tysięcy wiernych, spotkałem... Hiszpanów. Oni od razu rozpoznali po muszli, że jestem związany z kultem św. Jakuba z Santiago, ja powiedziałem wtedy: „Tak, właśnie, jestem z «Santiago Polonia»”. To było dla mnie radosne spotkanie. Hiszpanie bardzo się cieszą z tego, że kult św. Jakuba w Polsce jest znany i ożywiany.
Taki pierwszy owoc ŚDM w naszym sanktuarium to wizyta młodego człowieka z Zielonej Góry, który postanowił wyruszyć do Santiago de Compostela. W czasie ŚDM rozmawiał on z ludźmi, którzy opowiedzieli mu o tym pielgrzymowaniu, i zrodziła się w nim taka nadzieja, że właśnie droga św. Jakuba, to bycie samemu, to odprawienie takich „rekolekcji”, jak on sam to nazwał – to wszystko na pewno pomoże mu odnaleźć sens i cel życia. Pozostawiając piękny wpis w Księdze Pielgrzymów, już 10 sierpnia wyruszył w drogę...

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsza jest obecność

W rozpoczynającym się czasie Adwentu, o poczuciu bliskości, ale też i straty, o wartości obecności i miłości największej w prostocie, z Anną Bobowicz, psychologiem w hospicjum domowym Caritas Archidiecezji Łódzkiej rozmawia Justyna Kunikowska.

Justyna Kunikowska: Proszę opowiedzieć jakie zostały Pani powierzone role w Caritas Archidiecezji Łódzkiej?

Anna Bobowicz: Jestem psychologiem w hospicjum domowym Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Terenem działania hospicjum jest cały obszar miasta Łodzi. Nasi podopieczni są w swoich domach, a lekarz i pielęgniarka świadczą im pomoc poprzez regularne wizyty domowe. W miarę potrzeby zespół wspierający pacjenta rozszerza się o fizjoterapeutę, kapelana i psychologa. Praca zespołowa jest w tego typu placówce bardzo ważna, możemy pomóc chorym kompleksowo, często też dzięki takiej formie pomocy pacjent ma możliwość pozostać w domu, wśród bliskich. Rolę opiekuńczą spełnia rodzina, a zespół hospicyjny wykonuje swoje zadania u chorego w zakresie swoich kompetencji. Bywają też chorzy samotni, ale zdolni żyć samodzielnie. Tych ostatnich, jak również tych, którzy z powodu sytuacji rodzinnej nie mogą być w pełni zaopiekowani, staramy się w miarę możliwości wspierać siłami naszych wolontariuszy. Działalność wolontariatu to nasza ogromna duma i zasób.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję