Reklama

Głos z Torunia

Święto chleba

Niedziela toruńska 36/2016, str. 5

[ TEMATY ]

dożynki

Aleksandra Wojdyło

Biskup Andrzej święci wieńce

Biskup Andrzej święci wieńce

Rolnicy rozumieją, że żadna praca na nic się zda, jeśli wcześniej Bóg nie pobłogosławi. Wiedzą również doskonale, że za otrzymane dary i łaski należy podziękować. Dlatego do sanktuarium Matki Bożej w Lubawie-Lipach 28 sierpnia przybyli rolnicy z całej diecezji wraz ze swoimi duszpasterzami, aby złożyć doroczne dziękczynienie Bogu za plony pól, sadów i ogrodów. Dziękowano również za 800 lat chrztu ziemi lubawskiej.

Centralnym punktem święta rolniczego była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych gminy, powiatu, województwa, organizacji rolniczych oraz poczty sztandarowe. Na początku uroczystości słowo powitania skierował kustosz sanktuarium ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz. Następnie starostowie dożynek złożyli na ręce Księdza Biskupa bochny chleba, wypieczone z tegorocznych zbiorów, które po pobłogosławieniu zostały wręczone przedstawicielom władz samorządowych do sprawiedliwego podziału. Starostami dożynek byli Agnieszka i Zbigniew Makowscy oraz rolnicy ekologiczni Barbara i Sławomir Józefowiczowie.

Współpracownicy Boga

W homilii Biskup Andrzej, nawiązując do istoty chleba, mówił o najważniejszych wartościach, jakimi są: praca, pokój, miłość, prawda i sprawiedliwość. Docenił rolników jako świadomych, niezależnych, gotowych oddać zdrowie i życie za każdą skibę ojczystej ziemi. – Dożynkowe święto to święto chleba i Bogu dziękujemy za ten chleb – mówił Ksiądz Biskup. – Brak chleba kojarzący się z krzywdą i niesprawiedliwością jest równie dotkliwy, co głód ducha, prawdy, pokoju, miłości i sprawiedliwości, czyli tych wartości bez których nie można normalnie żyć – podkreślił. Bp Suski zaznaczył, że człowiek pracujący na roli „jest odpowiedzialny i sumienny, jest przyjazny naturze, a tym samym otwarty na Boga, na współpracę ze Stwórcą, na Bożą Opatrzność, która kieruje światem”.

Reklama

Po homilii przedstawiciele dekanatów przynieśli do ołtarza dary – owoce swojej pracy: świecę, kwiaty, chleb, owoce, warzywa, miód, wytwory rękodzieła ludowego, produkty ekologiczne, przetwory owocowo-warzywne, wypieki.

Pod opieką Maryi

Po Komunii św. diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański złożył podziękowania i zapewnił wszystkich o pamięci w modlitwie podczas spotkań duszpasterstwa rolników i Bractwa św. Izydora. Starostowie dożynkowi odczytali modlitwę rolnika, w której zawarto prośbę do Matki Bożej Lipskiej o dalszą pomoc. Przed błogosławieństwem rolnicy odnowili Akt Zawierzenia Matce Bożej, Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia wieńców żniwnych, a starostowie podzielili się ze wszystkimi poświęconym chlebem dożynkowym.

Następnie wojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski od premier Beaty Szydło. Głos zabrali także marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i senator Bogusława Orzechowska.

Wieńce

Jak co roku, odbył się konkurs wieńców dożynkowych, które w swojej symbolice nawiązywały do Roku Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży, 1050. rocznicy Chrztu Polski czy 800-lecia chrztu ziemi lubawskiej. Komisja najwyżej oceniła wieniec reprezentujący parafię Złotowo (dekanat Lubawa), a wieniec z Rożentala otrzymał nagrodę ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Wszystkim wręczono podziękowania za piękne dzieła sztuki ludowej.

Rolnicze święto trwało aż do wieczora. Blok artystyczny zawierał różnorodne atrakcje muzyczne. Dodatkowo prezentowały się stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich oraz odbyła się promocja produktów rolnictwa ekologicznego.

Galeria zdjęć z uroczystości na www.diecezja-torun.pl

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękowali za dar chleba

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2017, str. 1

[ TEMATY ]

dożynki

Karolina Krasowska

W Tuplicach rolnicy dziękowali za chleb, który jest owocem ciężkiej pracy rąk ludzkich

W Tuplicach rolnicy dziękowali za chleb, który jest owocem ciężkiej pracy rąk ludzkich

W niektórych parafiach naszej diecezji 26 i 27 sierpnia odbyły się dożynki, w czasie których rolnicy dziękowali Panu Bogu za otrzymane w tym roku plony. Gminno-parafialne uroczystości dożynkowe zostały zorganizowane m.in. w parafii pw. Chrystusa Króla w Tuplicach.

Dożynki w położonych w powiecie żarskim Tuplicach rozpoczęły się uroczystą Mszą św., której przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu ks. dr Dariusz Mazurkiewicz. W homilii przedstawił on rolę, jaką spełnia praca w życiu człowieka. – W ludzkiej pracy, która jest świadectwem chrześcijańskiego życia, musi być miejsce na dziękczynienie. Dlatego dzisiaj stajemy przed Bogiem z naszą modlitwą i plonami ziemi, by powiedzieć Panu Bogu, że nie wszystko od nas zależy. Ile razy jest tak, że coś planujemy, coś sobie zakładamy i po prostu się nie uda, choć niby zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy. Bo nie wszystko od nas zależy, dlatego potrzebne jest to zawierzenie i dziękczynienie Panu Bogu za to, co mamy – mówił Ksiądz Rektor. – To, że dzisiaj przynosimy plony ziemi, by podziękować Bogu, to jest ważne, ale nie potwierdzimy naszej przynależności do Chrystusa, jeżeli każdego dnia nie będziemy poprzez uczciwą pracę i dziękczynienie przyznawali się do Chrystusa – kontynuował. Wszystkich gości na uroczystości dożynkowej powitał ks. Jerzy Loch. – Dziękujemy Panu przede wszystkim za dar chleba, by ten chleb był zawsze szanowany w naszych domach, rodzinach, w parafii i gminie, by ten chleb był zawsze sprawiedliwie dzielony, by tego chleba nam nigdy nie zabrakło – powiedział proboszcz od ponad 30 lat posługujący w parafii w Tuplicach. Po Mszy św. uczestnicy dożynek udali się na Wzgórze Tuplickie, gdzie miała miejsce ceremonia dzielenia się chlebem, a także konkursy i zabawy. Uroczystości wspólnie zorganizowały wójt gminy Tuplice Katarzyna Kromp oraz prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Małgorzata Polak. Wójt gminy Tuplice szczególnie powitała tych, którzy trudzą się pracą na roli, czyli rolników. – To jest ich święto, ale to jest nasz obowiązek o tym święcie im przypominać, to jest nasz obowiązek im za ten dzień dziękować, bo dziękujemy nie tylko za chleb, który jest symbolem dożynek, lecz także za wszystko to, co spłodziła ziemia – mówiła Katarzyna Kromp.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Debata „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele”

2023-02-01 07:28

PAP/Albert Zawada

– Otwarta i jawna dyskusja na ten temat nie zaszkodzi Janowi Pawłowi, ale może zaszkodzić przyszłym pokoleniom, które zostaną odarte z jego obecności – powiedziała Paulina Guzik podczas debaty „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele” zorganizowanej przez KAI 31 stycznia. W spotkaniu wzięli ponadto udział: o. Adam Żak SJ oraz publicysta „Rzeczypospolitej” Tomasz Krzyżak. Zaproszenia na debatę nie przyjął Marcin Gutowski, publicysta TVN24, autor reportażu telewizyjnego i książki „Bielmo”.

Na wstępie prowadzący spotkanie red. Tomasz Królak z KAI poinformował, że dobór gości dzisiejszej debaty jest niepełny. Nie skorzystał bowiem z zaproszenia Marcin Gutowski z TVN24, autor reportażu telewizyjnego oraz książki "Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II ", poświęconych skandalom pedofilskim w Kościele amerykańskim drugiej połowy XX wieku i formułujących pod adresem Jana Pawła II zarzuty bierności w reagowaniu na te przestępstwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję