Reklama

Brat Andrzej od św. Franciszka

Na mocy decyzji Definitorium Generalnego Zakonu Braci Mniejszych z 15 lipca 2016 r. bp Andrzej Suski został włączony do I Zakonu św. Franciszka. Duchowa afiliacja odbyła się 20 sierpnia podczas uroczystości ku czci Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w toruńskim sanktuarium, którego kustoszami są ojcowie franciszkanie

Akt afiliacyjny został odczytany przez prowincjała Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu o. Bernarda Marciniaka, który podkreślił wielkie zasługi Biskupa Andrzeja dla zakonu franciszkańskiego. – Dziękujemy za duchowe i moralne wspieranie franciszkanów posługujących na ziemi toruńskiej i dobrzyńskiej, za bardzo życzliwą postawę, którą bez wątpienia możemy nazwać postawą ojca – mówił o. Bernard. Zaznaczył także, że kapłańskie życie Księdza Biskupa bardzo mocno związane jest ze świętymi franciszkanami.

Biskup Andrzej święcenia kapłańskie przyjął w dniu wspomnienia św. Antoniego; nominację biskupią otrzymał w dniu, w którym Kościół wspomina innego franciszkanina – św. Maksymiliana Kolbego, a sakrę biskupią przyjął 4 października, w dniu św. Franciszka z Asyżu. Do tych związków z franciszkanami dołącza się św. Bonawentura, w którego wspomnienie podpisano akt afiliacyjny. – W moim kapłańskim i biskupim posługiwaniu prowadzili i prowadzą mnie święci franciszkanie, a od dziś przez duchową afiliację towarzyszyć mi będzie cała rodzina franciszkańska. Ufam, że doprowadzi mnie ona do celu naszego życia. Dziękuję za tę duchową łaskę – powiedział Ksiądz Biskup.

Biskup Andrzej jest pierwszym biskupem toruńskim. W tym roku obchodzi 30. rocznicę sakry biskupiej. Został już wcześniej afiliowany do zakonu Paulinów i zgromadzenia redemptorystów.

Podczas uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin wyróżnienia drugiego stopnia otrzymali – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, którzy wspierają dzieła podejmowane przez ojców franciszkanów i wspierają ich na różnych płaszczyznach działania społecznego. Wyróżnienie trzeciego stopnia otrzymał lekarz kardiolog dr Janusz Czarnecki, który pełni posługę względem osób chorych pro publico bono, odwołując się przy tym do postawy św. Franciszka.

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję