Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Św. Matka Teresa z Kalkuty

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2016, str. 2

[ TEMATY ]

Szczecin

wizyta

św. Matka Teresa z Kalkuty

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Szczecinie

Matka Teresa podczas wizyty w Szczecinie

Matka Teresa podczas wizyty w Szczecinie

Do Szczecina do parafii pw. św. Stanisława Kostki Matka Teresa przybyła 10 czerwca 1987 r. o godz. 17.15, na dzień przed wizytą Jana Pawła II w Szczecinie. Na jej przybycie oczekiwali kapłani wraz z siostrami urszulankami i z wieloma wiernymi. Razem z Matką Teresą była również przełożona prowincjalna s. Mala MC oraz trzy siostry, które pozostały na placówce w Szczecinie: s. Gabriela MC, s. Amabilis MC, s. Immaculata MC.

Po powitaniu i krótkich rozmowach siostry rozpoczęły przygotowanie do Eucharystii i uczestniczyły w Mszy św., którą sprawował ksiądz ze Zgromadzenia Michała Archanioła razem z proboszczem parafii ks. Stanisławem Szwajkoszem w nowej kaplicy sióstr w miejscu, gdzie była pierwsza placówka Misjonarek Miłości w Szczecinie. Po adoracji Najświętszego Sakramentu siostry, zgodnie z regułą, w swoim gronie zjadły skromną kolację, a później miały krótkie spotkanie z bp. Stanisławem Stefankiem. Wczesnym rankiem 11 czerwca Matka Teresa i s. Mala MC udały się razem z biskupem Stanisławem na Jasne Błonia, gdzie o godz. 11 Eucharystię miał sprawować papież Jan Paweł II. Po nawiedzeniu placu Ksiądz Biskup pokazał siostrom kilka miejsc w Szczecinie.

Z opowieści bp. Stanisława Stefanka wiem, że zatrzymali się z siostrą w jakimś miejscu, gdzie przebiegały rury ciepłownicze i Matka Teresa powiedziała, że tu mogą być bezdomni. Po zatrzymaniu okazało się, że faktycznie było to miejsce, gdzie bezdomne osoby urządziły sobie schronienie przed zimnem.

Reklama

Następnie Matka Teresa udała się z s. Malą do Warszawy, gdzie spotkała się i rozmawiała z Janem Pawłem II.

Siostry Misjonarki Miłości rozpoczęły więc 10 czerwca 1987 r. swoje posługiwanie wobec najuboższych w Szczecinie. 14 czerwca do Szczecina przybyła również s. Matylda MC, która została pierwszą przełożoną wspólnoty Misjonarek Miłości w Szczecinie. Najpierw posługiwały na terenie parafii pw. św. Stanisława Kostki, a następnie dzięki życzliwości miasta mogło się realizować posługiwanie na Bulwarze Gdańskim. We wspomnienie św. Franciszka 4 października 1988 r. odbyła się rozmowa z władzami miasta i wskazanie zniszczonego budynku przy ul. Bulwar Gdański. Siostry zapisały w kronice, że obietnica ta stała się darem św. Franciszka. Prace remontowe ruszyły zimą, a siostry ogromną pomoc otrzymały od ks. Stanisława Szwajkosza i ks. Aleksandra Ziejewskiego. Siostry przeniosły się z zamieszkaniem najprawdopodobniej 13 lipca 1989 r. 16 lipca poświęcenia domu i kaplicy dokonał bp Stanisław Stefanek. W koncelebrze był spowiednik ks. Paweł Cieślik oraz wspomniani kapłani: ks. Stanisław i ks. Aleksander. Siostry podejmowały już posługę wobec głodnych, ubogich i potrzebujących. Odnajdywały takie osoby. Odwiedzały ubogie rodziny. 3 września 1990 r. w odnowionym budynku znalazł schronienie pierwszy bezdomny.

Dzisiaj, 4 września 2016 r., Ojciec Święty Franciszek dokona kanonizacji bł. Matki Teresy z Kalkuty. Od 26 sierpnia w kościołach i kaplicach klasztornych Szczecina trwała modlitewna nowenna. Uroczyste Msze św. dziękczynne za kanonizację Matki Teresy z Kalkuty zostaną odprawione w archikatedrze szczecińskiej: 4 września o godz. 15 oraz w kościele pw. św. Stanisława Kostki – 17 września o godz. 12.

2016-09-01 09:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczór pamięci o św. Janie Pawle II i św. Matce Teresie z Kalkuty

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

św. Matka Teresa z Kalkuty

wieczór pamięci

Wojciech Kozłowski

Od 2005 r. Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy jest organizatorem Wieczorów Pamięci o św. Janie Pawle II. Spotkania, w których biorą udział dzieci i młodzież, głównie z Legnicy i powiatu legnickiego, odbywają się w różnych legnickich szkołach.

Wojciech Kozłowski

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję