Reklama

Niedziela Sandomierska

Goście w muzeum

Niedziela sandomierska 36/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

młodzi

spotkanie

Archiwum autora

Goście z Ukrainy wraz z wolontariuszami z Majdanu Królewskiego

Goście z Ukrainy wraz z wolontariuszami z Majdanu Królewskiego

Podczas Dni Misyjnych w diecezjach przed wyjazdem do Krakowa młodzi ludzie, którzy przybyli z różnych krajów do Polski, mieli możliwość zapoznania się z kulturą, historią i tradycją danego regionu. W dniach od 20 do 22 lipca Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej odwiedziło blisko 350 osób z Ukrainy, Kazachstanu, Indii, Nigerii, Hiszpanii, Wenezueli, Ekwadoru, Kanady i Stanów Zjednoczonych. – Każde spotkanie rozpoczynało się odśpiewaniem hymnu Światowych Dni Młodzieży w języku danej narodowości. Młodzi pielgrzymi poznawali życie i działalność misyjną kard. Kozłowieckiego jak również mogli oglądać przygotowane na ten czas specjalne ekspozycje związane z pobytem Kardynała w obozach koncentracyjnych. Pracownicy i wolontariusze muzeum przygotowali wielojęzyczny przewodnik, który ułatwiał zwiedzenie obiektu. Każda grupa prezentowała charakterystyczne dla kraju swojego pochodzenia śpiewy, młodzi opowiadali również o ciekawych tradycjach ze swoich ojczyzn. Nie brakowało wspólnych zabaw integracyjnych przy muzyce z danego państwa, które doskonale jednoczyły młodych ludzi. Wśród proponowanych zajęć odwiedzający mogli sami przygotować regionalne placki pod opieką Koła Gospodyń Wiejskich z Huty Komorowskiej, tworzyli „obrazy nie z tej ziemi” na przeźroczach, malowali swoje twarze i kostkę przed muzeum. Park przy muzeum stał się miejscem odpoczynku i wspólnego biesiadowania przy posiłku – informuje dyrektor placówki ks. Daniel Koryciński.

Muzeum gościło też hierarchów

Bp Frank Nubuasah SVD, pasterz wikariatu apostolskiego Francistown w Botswanie po zakończonych ŚDM w Krakowie, kiedy odwiedzał diecezję sandomierską, odwiedził też to muzeum i spotkał się z przedstawicielami zarządu Fundacji „Serce bez granic”.

Był tam także podczas wakacji bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie. W księdze pamiątkowej napisał: ,,«Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię». Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu dziękuję za dar wiary i humoru, jaki przekazywał ciągle podczas naszych licznych spotkań”.

Reklama

Zapowiedź: festiwal i projekty pomocowe

W ramach Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej będzie się odbywał V Festiwal Piosenki Misyjnej. Impreza będzie miała miejsce 24-26 września. Zaproszeni są wszyscy, którzy chcą i umieją śpiewać. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 września. Organizatorami przedsięwzięcia są: Fundacja „Serce bez granic”, Papieskie Dzieła Misyjne Diecezji Sandomierskiej oraz muzeum Kardynała właśnie. Przewiduje się nagrody dla najlepszych, zarówno w występach solowych, jak i zespołowych. Celami Festiwalu są m.in. promocja wiedzy o Misjonarzu Afryki, popularyzacja dzieł misyjnych, szczególnie wśród ludzi młodych, czy ewangelizacja poprzez śpiew i wspólną zabawę. Formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres: Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, Huta Komorowska 32A, 36-110 Majdan Królewski lub pocztą elektroniczną pod adresem: festiwal@cardinalekozlowiecki.pl z dopiskiem: „Festiwal Piosenki Misyjnej”. Telefon kontaktowy: (15) 811-12-64 lub 692-528-033. Więcej na: www.cardinalekozlowiecki.pl.

Trwają właśnie przygotowania do projektów pomocowych, do których zobowiązali się wolontariusze zgromadzeni przy muzeum kard. Kozłowieckiego. – Ludzie młodzi, którzy wraz z animatorami biorą udział w projekcie Europejska Akademia Animatorów Wolontariatu „Przyjaźń nie zna granic” przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+, szukają wszelkich możliwości, aby zebrać odpowiednie fundusze na rzecz młodzieży z Trzeciego Świata. Ze względu na patrona całego przedsięwzięcia, jakim jest nasz wielki misjonarz kard. Adam Kozłowiecki SJ, nasi wolontariusze szczególnie wzięli sobie do serca pomoc na rzecz zambijskiej młodzieży. Wszystkim osobom, które wesprą ich działalność, już teraz serdecznie dziękujemy – podają organizatorzy.

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Szydło spotkała się z nuncjuszem apostolskim abp. Pennacchio

[ TEMATY ]

spotkanie

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Premier Beata Szydło rozmawiała w środę z nuncjuszem apostolskim i dziekanem korpusu dyplomatycznego w Polsce arcybiskupem Salvatore Pennacchio. Spotkanie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Wśród tematów dyskusji znalazły się m.in. relacje dwustronne, współpraca międzynarodowa oraz kwestie pomocy humanitarnej na obszarach dotkniętych kryzysami" - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję