Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bogu na chwałę

Z Markiem Stefańskim, dyrektorem artystycznym Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa, rozmawia ks. Rafał Przędzik

Niedziela rzeszowska 36/2016, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Ks. Rafał Przędzik

Dyrektor artystyczny festiwalu Marek Stefański

Dyrektor artystyczny festiwalu Marek Stefański

KS. RAFAŁ PRZĘDZIK: – Za nami jubileuszowy Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa... W których kościołach mogliśmy wysłuchać koncertów i dlaczego w tych?

MAREK STEFAŃSKI: – Tegoroczna jubileuszowa 25. edycja Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa odbyła się w całości w zaplanowanej formule programowej. Odbyło się osiem koncertów w Rzeszowie oraz cztery w ramach cyklu towarzyszącego „Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie”. Wystąpiło siedmiu wirtuozów organów, czterech innych instrumentalistów i wokalistów oraz jeden aktor. Festiwal objął swoim zasięgiem cztery kościoły Rzeszowa, zarówno nowoczesne, jak również zabytkowe, w których znajdują się wysokiej klasy organy piszczałkowe, umożliwiające prezentacje dzieł organowych różnych epok i stylów. Są to: rzeszowska katedra, bazylika Ojców Bernardynów, kościół Świętego Krzyża oraz kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zalesiu.

– Jak Pan postrzega odbiór przedstawionego w tym roku repertuaru przez słuchaczy?

– Wszystkie koncerty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem melomanów. W pamięci słuchaczy na pewno utrwaliły się recitale wokalno-organowe z udziałem znakomitych śpiewaczek: legendarnej Elżbiety Towarnickiej oraz pochodzącej z Podkarpacia specjalistki w zakresie wykonawstwa muzyki Jan Sebastiana Bacha – Magdaleny Dobrowolskiej, solistki Chóru Filharmonii Narodowej. Pięknie brzmiały słowa poezji Adama Mickiewicza oraz Karola Wojtyły w interpretacji Michała Chorosińskiego, którym towarzyszyły dźwięki organowej muzyki romantycznej interpretowanej przez stałego gościa festiwalu prof. Andrzeja Chorosińskiego. Niezwykły nastrój panował w kościele Świętego Krzyża podczas występu Marii i Romana Peruckich, gdzie trzeba było dostawiać dodatkowe krzesła w głównej nawie, aby pomieścić wszystkich słuchaczy.

– Jak co roku występowali również artyści zagraniczni. Czy chętnie podejmowali współpracę?

– Znakomicie zaprezentowali się w solowych recitalach organiści z Niemiec i z Włoch: Franz Loerch i Francesco Bongiorno, którzy przedstawili rzeszowskiej publiczności szeroką panoramę literatury organowej. Nie sposób nie wspomnieć o koncercie w Zalesiu, gdzie dźwięki organów i śpiewu rozchodzą się daleko poza mury świątyni. Kulminacją festiwalu był występ znakomitego organisty z Seulu w Korei Południowej – prof. Jisung Kima, który po raz pierwszy gościł w Polsce. Artyście towarzyszył Amerling Chor z Wiednia, złożony z młodzieży studenckiej stolicy Austrii.

Reklama

– Kto jest organizatorem festiwalu?

– Organizatorem festiwalu pozostaje od początku Parafia Katedralna w Rzeszowie, przy współudziale finansowym Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz dwóch rzeszowskich przedsiębiorstw: Elektromontażu SA oraz Watkem Spółka z oo.

– Dwadzieścia pięć lat to dużo czasu...

– Tym samym zamknięte zostało ćwierćwiecze naszego festiwalu. Cytując słowa Bacha: „Bogu na chwałę, ludziom ku pożytkowi...”.

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co się dzieje z Kościołem w Niemczech?

Niedziela Ogólnopolska 25/2018, str. 14-16

[ TEMATY ]

wywiad

Niemcy

Grzegorz Gałązka

Kard. Paul Josef Cordes

Kard. Paul Josef Cordes

Włodzimierz Rędzioch: – W naszej rozmowie o Janie Pawle II („Niedziela” nr 24/2018) wspomniał Eminencja o Benedykcie XVI. Po papieżu z Polski został wybrany papież z Niemiec – rodak Eminencji i wybitny teolog. Dlaczego pontyfikat Benedykta XVI, podobnie jak wcześniej Jana Pawła II, spotkał się z tak dużą krytyką i sprzeciwem właśnie w Niemczech?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Z Maryją w Kościele – pod takim hasłem odbędzie się przyszłoroczna Piesza Przemyska Pielgrzymka na Jasną Górę – podczas spotkania kapłani odpowiedzialni za organizację wydarzenia rozmawiali o planowaniu kolejnej edycji. - Kiedy kończy się jedna pielgrzymka rozpoczęła się kolejna. Tuż po zakończeniu tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z Archidiecezji Przemyskiej, rozpoczynają się przygotowania do kolejnej – mówili uczestnicy. Spotkaniu przewodniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski – od wielu lat pątnik pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję