Reklama

Niedziela Rzeszowska

Życiodajne Źródło

Niedziela rzeszowska 36/2016, str. 1

[ TEMATY ]

młodzi

spotkanie

Piotr Kordyś

Spotkanie Młodych w Cmolasie

Spotkanie Młodych w Cmolasie

Życiodajne Źródło – to hasło diecezjalnego spotkania młodych w Cmolasie, które odbywało się w dniach 18-20 sierpnia br., ale już 17 sierpnia na terenie parafii Przemienienia Pańskiego zgromadziło się kilkudziesięciu młodych w ramach spotkania świeckich liderów, którzy udzielają się w swoich parafiach i działają w różnych wspólnotach.

To właśnie do tych młodych ludzi należy współtworzenie Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży. Młodzi dowiedzieli się m.in., że zadaniem lidera jest gromadzenie wokół siebie wielu młodych ludzi, którzy będą chcieli zaangażować się we wspólnotę i dla tej wspólnoty działać.

W czwartkowy wieczór młodzi zostali przywitani na stadionie Klubu Sportowego Tempo Cmolas koncertem zespołu „Daj spokój”, który pomógł młodym wejść w atmosferę radości i otwartości na słowo Boże i drugiego człowieka.

Pomimo wielu niedogodności związanych z nocą spędzoną w namiocie, młodzi rozpoczęli dzień z uśmiechem i entuzjazmem, modląc się jutrznią, podczas której ks. Przemysław Jamro zwracał uwagę na wielką miłość, jaką Bóg obdarzył każdego człowieka.

Kolejnym punktem była celebracja, której przewodniczył ks. Tomasz Ryczek. Po Liturgii Słowa i konferencji wprowadzającej młodzi, pobłogosławieni przez kapłanów, budowali symboliczny kościół z cegieł, na których z jednej strony widniało ich imię, z drugiej zaś imię Jezusa Chrystusa. Cegły były symbolem tego, że chociaż wszyscy mamy wiele szczelin, ran i niedoskonałości, to każdy może być częścią Kościoła, dawać życie i dobro innym ludziom. Ks. Piotr Gnat dołożył do wybudowanego kościoła jeszcze pięć cegieł, które, jak podkreślił w swojej konferencji, są kluczowe dla jego funkcjonowania. Były to kruchość, służba, prawda, przebaczenie i miłosierdzie.

Podczas spotkania młodych nie mogło zabraknąć pracy w grupach, kiedy to pod czujnym okiem animatorów toczyły się rozmowy na temat wyzwań, jakie stawia świat i jakie jest miejsce wspólnot w Kościele.

Reklama

Kolejny punkt programu pod nazwą „Kościół? Lubię to!” rozpoczął ks. Krzysztof Golas krótkim wprowadzeniem, po którym młodzi wysłuchali świadectw. Dzień zakończył się wieczorem chwały, wypełnionym radością i entuzjazmem płynącym z młodych serc. Były tańce, śpiewy i modlitwa pełna uwielbienia.

W sobotę dominował nastrój zadumy i wyciszenia. Po wprowadzeniu ks. Pawła Tomonia wszyscy młodzi mogli doświadczyć miłosierdzia Bożego płynącego z sakramentu pokuty. Spotkanie zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, który w homilii zachęcał młodych do czerpania pełnymi garściami z życiodajnego źródła, jakim jest Eucharystia i słowo Boże. Ksiądz Biskup odniósł się również do Światowych Dni Młodzieży i prosił, aby młodzi nie zatracili tego, co otrzymali, i zachęcał do wytrwałej pracy. Na koniec wyraził wdzięczność dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania zarówno Dni w Diecezji, jak i wydarzeń w Krakowie.

Za zorganizowanie tegorocznego spotkania młodych odpowiedzialny był diecezjalny duszpasterz młodzieży – ks. Krzysztof Golas, który podkreślał, że spotkanie ma umocnić postanowienia, które zrodziły się podczas ŚDM i pomóc w przybliżaniu młodych do żywego Kościoła.

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sięgnij po najlepsze

Naturalne metody planowania rodziny? Nie, to nie był wybór wiary. Raczej chęć skorzystania z czegoś innego niż antykoncepcja, która i tak nie dawała satysfakcji – wyznaje Magdalena, żona Macieja. I daje świadectwo o tym, jak ta decyzja wpłynęła na ich dalsze życie

Byliśmy zwykłą parą. Szybka znajomość i prędka decyzja o ślubie. Kościół w naszym życiu był raz w tygodniu i dodatkowo od święta. To nam wystarczało. Myślenie o małżeństwie w perspektywie wiary ograniczało się do teorii, że za męża i żonę trzeba się modlić, a przed ślubem nie współżyć. Trudne...

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję