Reklama

Niedziela Łódzka

Historyczna gratka

Niedziela łódzka 36/2016, str. 1

[ TEMATY ]

piknik

Ks. Paweł Kłys

II Piknik Historyczny

II Piknik Historyczny

Lekkie czołgi polskie z wojny obronnej 1939 r. – 7TP i tankietka – to niewątpliwe atrakcje II Pikniku Historycznego przy Katedrze, który w sobotę 27 lipca zorganizowała we współudziale z Akcją Katolicką Archidiecezji Łódzkiej, rekonstruktorami i poszukiwaczami, redakcja „Niedzieli Łódzkiej”.

– Dziś będąc tutaj, przyglądając się temu, co zostało przygotowane, chcemy uczyć się od tych, którzy byli przed nami, tego, co znaczy prawdziwy patriotyzm, czyli ukochanie Ojczyzny. Bo każdy naród ma prawo i obowiązek tej miłości się nauczyć – mówił, otwierając Piknik abp Marek Jędraszewski. Metropolita Łódzki wysłuchał opowieści właścicieli pojazdów, porozmawiał z rekonstruktorami i wystawcami oraz z rodzinami z dziećmi i osobami, które przyszły na tę plenerową imprezę.

Oprócz pojazdów można było zobaczyć stacjonarne dioramy rekonstruktorów, zapoznać się z ich umundurowaniem i uzbrojeniem, obejrzeć szpital polowy, porozmawiać o historii i zainteresowaniach pasjonatów. Dla dzieci przygotowano tzw. piaskownicę poszukiwaczy i archeologów, gdzie za pomocą wykrywacza można było zobaczyć, jak odnajdywać skarby zakopane w ziemi, a za pomocą rąk i archeologicznych precjozów dowiedzieć się, jak pracują naukowcy. Była także średniowieczna mennica, polska husaria i konne amazonki, a także strażnicy miejscy na koniach. Na stanowisku księgarni wojskowej można było spotkać się z autorem publikacji o Cichociemnych, a na stanowisku z patriotycznymi akcesoriami nabyć kubek czy medalion z wizerunkiem bohaterów.

Piknik nie udałby się, gdyby nie pomoc Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jej prezesa Marka Michalika, dzięki któremu mogliśmy sprowadzić do Łodzi jedyny na świecie jeżdżący 7TP, który w 70 procentach składa się z oryginalnych części.

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnie uczcijmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę!

[ TEMATY ]

piknik

mat. prasowe

10 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w 34 miastach Polski odbędą się pikniki „Służymy Niepodległej”.

Będzie to doskonała okazja, aby poznać współczesne Wojsko Polskie i jego historię. W programie pikników jest m.in. prezentacja  sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy, kino frontowe, występy orkiestr wojskowych czy żołnierska grochówka. Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca, abyśmy wszyscy w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o godz. 15.00 zaśpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, czyli „Marsz Pierwszej Brygady” .

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem nowego ośrodka prowadzonego we współpracy z Rycerzami Kolumba jest działalność pomocowa dla uchodźców z Ukrainy oraz dla innych osób potrzebujących, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej, a także realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw edukacyjnych i duszpasterskich.

„Ten dom jest prawdziwym, konkretnym znakiem Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Z pewnością bł. ks. Michael McGivney jest dumny z tego, co tu robicie” – powiedział Patrick Kelly, przypominając postać XIX-wiecznego kapłana, założyciela Rycerzy Kolumba i patrona otwartego dziś ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję