Reklama

Niedziela Łódzka

Historyczna gratka

Niedziela łódzka 36/2016, str. 1

[ TEMATY ]

piknik

Ks. Paweł Kłys

II Piknik Historyczny

II Piknik Historyczny

Lekkie czołgi polskie z wojny obronnej 1939 r. – 7TP i tankietka – to niewątpliwe atrakcje II Pikniku Historycznego przy Katedrze, który w sobotę 27 lipca zorganizowała we współudziale z Akcją Katolicką Archidiecezji Łódzkiej, rekonstruktorami i poszukiwaczami, redakcja „Niedzieli Łódzkiej”.

– Dziś będąc tutaj, przyglądając się temu, co zostało przygotowane, chcemy uczyć się od tych, którzy byli przed nami, tego, co znaczy prawdziwy patriotyzm, czyli ukochanie Ojczyzny. Bo każdy naród ma prawo i obowiązek tej miłości się nauczyć – mówił, otwierając Piknik abp Marek Jędraszewski. Metropolita Łódzki wysłuchał opowieści właścicieli pojazdów, porozmawiał z rekonstruktorami i wystawcami oraz z rodzinami z dziećmi i osobami, które przyszły na tę plenerową imprezę.

Oprócz pojazdów można było zobaczyć stacjonarne dioramy rekonstruktorów, zapoznać się z ich umundurowaniem i uzbrojeniem, obejrzeć szpital polowy, porozmawiać o historii i zainteresowaniach pasjonatów. Dla dzieci przygotowano tzw. piaskownicę poszukiwaczy i archeologów, gdzie za pomocą wykrywacza można było zobaczyć, jak odnajdywać skarby zakopane w ziemi, a za pomocą rąk i archeologicznych precjozów dowiedzieć się, jak pracują naukowcy. Była także średniowieczna mennica, polska husaria i konne amazonki, a także strażnicy miejscy na koniach. Na stanowisku księgarni wojskowej można było spotkać się z autorem publikacji o Cichociemnych, a na stanowisku z patriotycznymi akcesoriami nabyć kubek czy medalion z wizerunkiem bohaterów.

Piknik nie udałby się, gdyby nie pomoc Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jej prezesa Marka Michalika, dzięki któremu mogliśmy sprowadzić do Łodzi jedyny na świecie jeżdżący 7TP, który w 70 procentach składa się z oryginalnych części.

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak dużej imprezy patriotycznej w Wadowicach jeszcze nie było

[ TEMATY ]

piknik

Materiały prasowe

Niedziela, 5 sierpnia – zarezerwujcie ten dzień w swoim kalendarzu, bo będzie się działo. Przejażdżki rosomakiem i wojskowymi hummerami, pokaz skoków ze spadochronem, rekonstrukcja walk obronnych, występ „człowieka flagi” to tylko część z wielu atrakcji pikniku wojskowego. Na wydarzenie mieszkańców Wadowic i całego powiatu zaprasza starosta Bartosz Kaliński.

Tegoroczne Święto Pułkowe 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej będzie miało wyjątkową oprawę ze względu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10. 30 Mszą św. w Bazylice Ofiarowania NMP, po której uroczysty pochód na czele z Asystą Honorową 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic oraz 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej przejdzie pod Pomnik 12 PP. Tam zostanie odczytany Apel Pamięci połączony z salwami honorowymi w hołdzie poległym. Następnie kompania wojskowa przemaszeruje na wadowicki stadion, gdzie rozpocznie się druga część obchodów, czyli piknik wojskowy. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, które będą nie lada gratką dla miłośników militariów i nie tylko.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję