Reklama

Niedziela Małopolska

Misja dzielenia się prawdą

Niedziela małopolska 36/2016, str. 1

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

Archiwum organizatorów pielgrzymki

Karolina i Łukasz Zastępscy. Ich ślubne zdjęcie pojawiło się na plakacie promującym Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej

Karolina i Łukasz Zastępscy.
Ich ślubne zdjęcie pojawiło się
na plakacie promującym Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej

Zwykle, gdy mówimy o uczynkach miłosierdzia, mamy na myśli dzielenie się chlebem czy innymi dobrami materialnymi, tymczasem ważnym wyrazem miłosierdzia jest dzielenie się prawdą o człowieku, o tym, kim jest i do czego Bóg go powołuje – przekonuje ks. Jacek Konieczny, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Zaprasza tym samym naszych Czytelników na XXIV Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej, w niedzielę, 4 września. – Pragniemy podzielić się z każdym uczestnikiem Bożą prawdą o małżeństwie i rodzinie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą swoje małżeństwa i rodziny budować na Skale, jaką jest Chrystus.

Ks. Jacek podkreśla, że spotkanie w Kalwarii będzie dopełnieniem pielgrzymki apostolskiej papieża Franciszka do Polski, a także kolejną okazją do wspólnego świętowania Roku Miłosierdzia. W programie przewidziano o godz. 8 wyjście z Klasztoru Bernardynów na Drogę Krzyżową, która rozpocznie się o godz. 9 przy kaplicy „u Piłata”, a następnie o godz. 11 Eucharystię sprawowaną pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Na jej zakończenie nastąpi błogosławieństwo ziarna siewnego i nasion. Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa: „Małżeństwo fundamentem rodziny”. Uczestnicy odnowią swoje przysięgi małżeńskie. A tych, którzy nie będą mogli dotrzeć do Kalwarii, sam Metropolita Krakowski zachęca, by odnowili je we własnych parafiach.

Wśród organizatorów pielgrzymki od wielu lat jest Wojciech Jaroń, współpracownik Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Poproszony o parę informacji „od kuchni”, zdradza: – Przygotowanie „imprezy masowej” na kilkadziesiąt tysięcy ludzi to naprawdę duże wyzwanie. Począwszy od kwestii uzyskania odpowiednich zezwoleń, zorganizowania opieki policji, opieki medycznej, straży pożarnej, parkingów, dojazdów, przez nagłośnienie, budowę ołtarza, ustawienie konfesjonałów – do opracowania materiałów duszpasterskich i samej celebracji liturgicznej – wymienia pan Wojciech. Dodaje, że swojego zaangażowania nie traktuje tylko w kategorii pracy: – To moja misja, służba Bogu i ludziom. Dlatego jest warta wysiłku i poświęcenia. Tu, w Kalwarii Zebrzydowskiej, czuję bardzo mocno, że jestem częścią Kościoła. Może brzmi to dziwnie, tak „katechizmowo”, ale to prawda! Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy wyznają te same wartości, co ja, którzy chcą swoje życie, małżeństwo i rodzinę ofiarować Bogu, zapraszając Go do swej codzienności – to moi bracia i siostry, wspólnota pragnących przyjść do domu Matki, aby przy Niej poczuć się rodziną.

Mój rozmówca dodaje, że na plakacie promującym pielgrzymkę umieszczono zdjęcie ze ślubu Karoliny i Łukasza Zastępskich, którzy pobrali się w październiku ubiegłego roku, mieszkają w Krakowie i są członkami Wspólnoty Małżeństw św. Marka: – To młode małżeństwo, które już od narzeczeństwa zaprasza Boga do swojej miłości. Sakrament małżeństwa jest fundamentem ich relacji, fundamentem ich rodziny...

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polsko-hinduska miłość

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

małżeństwo

Archiwum rodzinne Natalii Kierasińskiej-Rufus

Różne kraje, różne kultury i języki. I stereotypy, które trzeba pokonać w sobie i wokół siebie, żeby stworzyć nową rodzinę.

Żyję w małżeństwie egzogamicznym. To naukowy termin określający małżeństwo międzynarodowe, czyli małżeństwo zawarte między osobami wywodzącymi się z różnych grup etnicznych czy kulturowych. Jakie są twoje pierwsze skojarzenia, kiedy słyszysz o międzynarodowym małżeństwie? Jakie emocje się w tobie rodzą, kiedy widzisz taką parę na ulicy?

CZYTAJ DALEJ

Nagrodzeni za bezinteresowną pomoc

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 1 grudnia odbyła się IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Organizatorem wydarzenia była Caritas diecezjalna. Uroczyście nagrodzono osoby, które wyróżniają się w bezinteresownej pracy na rzecz innych. Wyróżniono czworo wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, troje opiekunów oraz jedno SKC. Nagrodę otrzymała również Dominika Łapucha, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Z Maryją w Kościele – pod takim hasłem odbędzie się przyszłoroczna Piesza Przemyska Pielgrzymka na Jasną Górę – podczas spotkania kapłani odpowiedzialni za organizację wydarzenia rozmawiali o planowaniu kolejnej edycji. - Kiedy kończy się jedna pielgrzymka rozpoczęła się kolejna. Tuż po zakończeniu tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z Archidiecezji Przemyskiej, rozpoczynają się przygotowania do kolejnej – mówili uczestnicy. Spotkaniu przewodniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski – od wielu lat pątnik pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję