Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie ma Polski bez Kościoła!

To jakże wyraziste zdanie usłyszeliśmy z ust prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas obchodów 24. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze w lipcu 2015 r. Naród nasz od swoich początków był w sposób mocny i istotowy złączony z Kościołem. 1050. rocznica Chrztu Polski, którą czcimy zarówno na płaszczyźnie kościelnej, jak i państwowej, jest tego najlepszym dowodem, ma znaczenie religijne, ale także patriotyczne i polityczne. Winniśmy więc dzisiaj przyjąć do serca i świadomości tę myśl, że Polska będzie sobą dotąd, dopóki będzie z Kościołem. Polska kultura, z literaturą i pieśnią, zawiera w sobie wiele elementów kultury religijnej i chrześcijańskiej. Tak było zresztą w całej Europie. Co się stało w dzisiejszych czasach? Czy chrześcijaństwo uczy czegoś złego? Czy nawołuje do wojen i nienawiści wobec innych kultur? Czy kwestionuje rozwój nauki?

Na przykładzie dziejów naszego narodu widać, że wiara dodaje skrzydeł, wlewa w serca odwagę, a kiedy zło staje się nieuchronne, dodaje otuchy i otwiera inną, ważniejszą perspektywę. Popatrzmy choćby na św. Królową Jadwigę, na Warnę i bohaterskiego króla Władysława Warneńczyka, na wiktorię wiedeńską z królem Janem III Sobieskim, na cudowną obronę Jasnej Góry przed Szwedami pod przewodem o. Augustyna Kordeckiego, na Cud nad Wisłą i sukces obrony przed bolszewikami całej Europy, na nasze dziejowe zwycięstwa nierozłącznie związane z wiarą i Kościołem. Ale także w czasach zaborów, gdy nikczemni sąsiedzi dokonali trzykrotnie rozbioru Polski, Kościół dodawał siły i pomagał zwalczyć demony zła.

1 września br. to 77. rocznica wybuchu II wojny światowej. Zmagaliśmy się wtedy z dwoma wrogami, a później zostaliśmy zdradzeni przez możne narody i wtłoczeni do bloku komunistycznego. Zarówno w czasie wojny, jak i podczas długich 50 lat okupacji sowieckiej trzymała nas wiara, pielęgnowana jakże często po kryjomu w rodzinach, i Kościół, który broniąc naszej godności ludzkiej, także zapłacił za to ogromną cenę. Dziś także Kościół przypomina nam o granicach zatracenia się w życiu – w poszukiwaniu pieniędzy, w pracy, w tym, co pochłania czas, który nie cały przecież należy do nas. Przypomina o tym, co winniśmy rodzinnej ziemi i ludziom, którzy walczyli o naszą wolność. Podkreśla, że nie można dopuścić do zniszczenia człowieczeństwa oraz skolonizowania ojczyzny, do postawienia – tak jak to było w latach poprzednich – interesu narodowego na drugim miejscu.

Polska jest jedna i najważniejsza. I nie ma Polski bez Kościoła – na szczęście pewni są co do tego nasi narodowi przywódcy.

2016-09-01 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: nasz naród został przeznaczony na zagładę

[ TEMATY ]

Ukraina

naród

zagłada

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

„Nasz naród został przeznaczony na zagładę” – mówi w wojennym przesłaniu abp Światosław Szewczuk. Podkreśla, że Rosja nie uznaje Ukraińców za członków narodu, ale za wypaczony twór zachodniej ideologii, który trzeba zniszczyć i wypalić ogniem. Zaznaczył, że ostatnia doba była bardzo trudna. Ciężkie walki toczyły się na wschodzie i na południu kraju, zaatakowany został Kijów. Zwierzchnika ukraińskich grekokatolików niepokoją zwłaszcza bombardowania w pobliżu elektrowni atomowych.

W swoim codziennym orędziu abp Szewczuk zatrzymał się nad kolejnym błogosławieństwem z kazania na górze: „błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni”. Podkreślił, że od naszego rozumienia dobra i zła, sprawiedliwości i niesprawiedliwości, zależy pokój na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję