Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała

Przywracają blask nekropolii

Niedziela bielsko-żywiecka 36/2016, str. 3

[ TEMATY ]

cmentarz

A. Omyliński

Grób Macieja Wojtyły na cmentarzu bielskiej parafii Opatrzności Bożej

Grób Macieja Wojtyły na cmentarzu bielskiej parafii Opatrzności Bożej

Zabytkowy cmentarz parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej przechodzi gruntowną renowację. Przewidziany na ten rok zakres prac obejmuje: wykonanie izolacji fundamentów kaplicy sąsiadującej z ul. Akademii Umiejętności, odnowienie głównej bramy położonej przy ul. Cmentarnej oraz krzyża na tzw. trzecim cmentarzu. Pieniądze na ten cel pochodzą z: opłat za miejsca grobowe i przy pochówkach zmarłych, za wykupienie dzierżawy miejsca grobowego oraz od darczyńców. Renowację nekropolii wspomógł również bielski magistrat.

– Prace poprzedziła ekspertyza konstrukcyjna muru, z której wynika, że należy ustabilizować fundamenty, następnie poprawić uszkodzone filary, zlikwidować szczeliny między nagrobkami, naprawić nakrywy kamienne oraz uzupełnić spoiny w cegłach. Ale przede wszystkim nadarzy się możliwość przywrócenia wysokości wejścia furt z jednej, jak i drugiej strony – mówi Piotr Kubańda, miejski konserwator zabytków. Wraz z renowacją nekropolii, na sąsiadujących z nią ulicach ruszyły prace związane z wymianą nawierzchni asfaltowej. Póki co zamknięto modernizację ul. Cmentarnej, a w trakcie remontu jest sąsiadujący z nekropolią odcinek ul. Akademii Umiejętności.

Wśród osób, których szczątki kryje nekropolia, są m.in.: Maciej Wojtyła – dziadek św. Jana Pawła II; Władysław Nehrebecki – reżyser i scenarzysta znanych z telewizji bajek „Bolek i Lolek” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”; Tadeusz Pietrzykowski – bokser, więzień niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau i świadek w procesie komendanta tego obozu Rudolfa Hössa oraz Karol Pollak – wynalazca maszyny do druku w kilku kolorach i akumulatora z płytami ołowianymi. Najstarsze pisane wzmianki o istnieniu tego cmentarza pochodzą z lat 1613-1615. W owych czasach mówiono o tym miejscu jako o „krepnicy” lub „grepnicy”. W parafialnych statystykach odnotowano, że w okresie od 1786 r. do 1800 r. pogrzebano na nim 1501 osób; od 1801 do 1850 – 6458 osób; od 1851 do 1900 – 9656 osób; od 1901 do 1950 – 10 383 osób; od 1951 do 1998 – 9952 osób.

2016-09-01 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święte i nietykalne miejsce

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2021, str. I

[ TEMATY ]

cmentarz

Wikipedia.org

Nagrobek rodziny Meister

Nagrobek rodziny Meister

Cmentarz Centralny w Szczecinie jest największą nekropolią w Polsce, a trzecią w Europie. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 6 grudnia 1901 r.

Cmentarz (łac. coemeterium – miejsce snu, spoczynku) jest miejscem grzebania zmarłych; podziemne katakumby (w kościołach krypty) lub naziemne. Rozróżnia się cmentarze wyznaniowe oraz komunalne dla grzebania zmarłych bez względu na ich przynależność wyznaniową. Jego początki wiążą się z rzymskim prawem – dwunastu tablic (ok. 451 r. przed Chrystusem), które pozostawiając swobodę w sposobie chowania zwłok, nakazywało zakładanie cmentarzy poza obrębem miasta.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe inspiracje

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Adwent. Kolejny w życiu, ale nadal niezmiennie wyjątkowy. Czekanie na Boga jest warte uwagi, zaangażowania i doświadczania tu i teraz tego, co się dzieje, wrażliwości na ludzi, których spotykamy. Każdy ma swój Adwent do przeżycia. Tylko jak go przeżyć dobrze?

Który to już o Adwent w naszym życiu? Którykolwiek by nie był –nawet ten pięćdziesiąty ósmy jest zupełnie nowy. Jak to w życiu bywa, rutyna przeplata się z ciekawością i nadzieją, bo to przecież jakiś początek.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję