Reklama

Pamięć o śp. abp. Zygmuncie Zimowskim

Był blisko chorych i lekarzy

Niedziela Ogólnopolska 36/2016, str. 45

Mieszkańcy królewskiego miasta Opoczno licznie zgromadzili się 17 sierpnia 2016 r. na Opoczyńskim Wzgórzu abp. Zygmunta Zimowskiego, na ziemi Bogusławy i Stanisława Tępińskich, przy kaplicy Matki Bożej Pięknej Miłości. Przybyli zaproszeni przedstawiciele rodziny Tępińskich, aby wziąć udział we Mszy św. sprawowanej w intencji zmarłego 12 lipca 2016 r. abp. Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, wielki przyjaciel abp. Zimowskiego, a współcelebrował ją bp Henryk Tomasik – pasterz Kościoła radomskiego, który wraz z biskupami pomocniczymi Adamem Odzimkiem i Piotrem Turzyńskim nieustannie wzywał wiernych diecezji radomskiej do wytrwałej modlitwy o zdrowie dla Arcybiskupa Zygmunta w czasie jego ciężkiej choroby.

Homilię wygłosił abp Depo, który ukazał piękno powołania abp. Zygmunta Zimowskiego i jego służenia drugiemu człowiekowi. Szedł on wytrwale i przykładnie drogami Chrystusa, pośród Jego ludu, według słów, które miał wypisane na swoim kapłańskim i biskupim obrazku: „Non ministrari sed ministrare” – Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć. Arcybiskup Depo przypomniał, że jako rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu był świadkiem przybycia do katedry radomskiej biskupa nominata Zygmunta Zimowskiego, który wszedłszy do niej, przyklęknął i ze czcią ucałował progi świątyni, która po wielu latach miała go przyjąć w swoje ramiona na zawsze. Kaznodzieja ukazał zaangażowanie abp. Zimowskiego w organizację Światowych Dni Chorego i jego nieustanną ofiarną posługę chorym w szpitalach, klinikach i domach pogodnej starości. Cytował też wypowiedzi zmarłego o miłosierdziu Boga wobec człowieka.

Reklama

W modlitwie wyrażaliśmy wdzięczność za piękne życie Arcybiskupa Zygmunta, który stanowi dla nas wzór troski o bliźniego, szczególnie tego zmagającego się z cierpieniem. Dziękowaliśmy za Msze św. wieczyste, od 16 lipca codziennie sprawowane w intencji śp. abp. Zygmunta Zimowskiego przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze, oraz za pokrzepiające słowa redaktor naczelnej „Niedzieli” Lidii Dudkiewicz, które umacniały Arcybiskupa Zygmunta w czasie jego cierpienia.

Kaplicę Matki Bożej Pięknej Miłości na Opoczyńskim Wzgórzu abp Zimowski osobiście poświęcił 6 sierpnia 2014 r., w święto Przemienienia Pańskiego. Jest to kaplica uwielbienia Boga i Maryi za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II. Arcybiskup Zimowski osobiście dwukrotnie sprawował tam Mszę św. i głosił słowo Boże. Od trzech lat, szczególnie w maju, czerwcu i październiku, wierni licznie gromadzą się w kaplicy na modlitwie wspólnej i osobistej.

2016-08-31 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem nowego ośrodka prowadzonego we współpracy z Rycerzami Kolumba jest działalność pomocowa dla uchodźców z Ukrainy oraz dla innych osób potrzebujących, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej, a także realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw edukacyjnych i duszpasterskich.

„Ten dom jest prawdziwym, konkretnym znakiem Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Z pewnością bł. ks. Michael McGivney jest dumny z tego, co tu robicie” – powiedział Patrick Kelly, przypominając postać XIX-wiecznego kapłana, założyciela Rycerzy Kolumba i patrona otwartego dziś ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję