Reklama

Pamięć o śp. abp. Zygmuncie Zimowskim

Był blisko chorych i lekarzy

Niedziela Ogólnopolska 36/2016, str. 45

Mieszkańcy królewskiego miasta Opoczno licznie zgromadzili się 17 sierpnia 2016 r. na Opoczyńskim Wzgórzu abp. Zygmunta Zimowskiego, na ziemi Bogusławy i Stanisława Tępińskich, przy kaplicy Matki Bożej Pięknej Miłości. Przybyli zaproszeni przedstawiciele rodziny Tępińskich, aby wziąć udział we Mszy św. sprawowanej w intencji zmarłego 12 lipca 2016 r. abp. Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, wielki przyjaciel abp. Zimowskiego, a współcelebrował ją bp Henryk Tomasik – pasterz Kościoła radomskiego, który wraz z biskupami pomocniczymi Adamem Odzimkiem i Piotrem Turzyńskim nieustannie wzywał wiernych diecezji radomskiej do wytrwałej modlitwy o zdrowie dla Arcybiskupa Zygmunta w czasie jego ciężkiej choroby.

Homilię wygłosił abp Depo, który ukazał piękno powołania abp. Zygmunta Zimowskiego i jego służenia drugiemu człowiekowi. Szedł on wytrwale i przykładnie drogami Chrystusa, pośród Jego ludu, według słów, które miał wypisane na swoim kapłańskim i biskupim obrazku: „Non ministrari sed ministrare” – Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć. Arcybiskup Depo przypomniał, że jako rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu był świadkiem przybycia do katedry radomskiej biskupa nominata Zygmunta Zimowskiego, który wszedłszy do niej, przyklęknął i ze czcią ucałował progi świątyni, która po wielu latach miała go przyjąć w swoje ramiona na zawsze. Kaznodzieja ukazał zaangażowanie abp. Zimowskiego w organizację Światowych Dni Chorego i jego nieustanną ofiarną posługę chorym w szpitalach, klinikach i domach pogodnej starości. Cytował też wypowiedzi zmarłego o miłosierdziu Boga wobec człowieka.

Reklama

W modlitwie wyrażaliśmy wdzięczność za piękne życie Arcybiskupa Zygmunta, który stanowi dla nas wzór troski o bliźniego, szczególnie tego zmagającego się z cierpieniem. Dziękowaliśmy za Msze św. wieczyste, od 16 lipca codziennie sprawowane w intencji śp. abp. Zygmunta Zimowskiego przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze, oraz za pokrzepiające słowa redaktor naczelnej „Niedzieli” Lidii Dudkiewicz, które umacniały Arcybiskupa Zygmunta w czasie jego cierpienia.

Kaplicę Matki Bożej Pięknej Miłości na Opoczyńskim Wzgórzu abp Zimowski osobiście poświęcił 6 sierpnia 2014 r., w święto Przemienienia Pańskiego. Jest to kaplica uwielbienia Boga i Maryi za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II. Arcybiskup Zimowski osobiście dwukrotnie sprawował tam Mszę św. i głosił słowo Boże. Od trzech lat, szczególnie w maju, czerwcu i październiku, wierni licznie gromadzą się w kaplicy na modlitwie wspólnej i osobistej.

2016-08-31 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju

2023-02-01 07:37

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju – stwierdził Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu skierowanym do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Demokratycznej Republiki Konga- Kinszasie.

Panie Prezydencie Republiki,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję