Reklama

Globalne badanie wizerunku

Ponad połowa światowej populacji – 54 proc. – pozytywnie ocenia papieża Franciszka. Obecny Ojciec Święty ma niewielki, bo tylko 12-procentowy odsetek ocen negatywnych, a 34 proc. badanych nie podjęło się oceny jego osoby i niezdecydowanie tłumaczyło niewiedzą. Globalne badanie wizerunku Franciszka przeprowadzono na zlecenie argentyńskiego dziennika „Clarín” w jednej trzeciej krajów świata na imponującej 64-tysięcznej próbie.

Najwięcej pozytywnych opinii Papież zbiera wśród Portugalczyków – 94 proc., Filipińczyków – 93 proc., swoich rodaków z Argentyny – 89 proc. i Włochów – 86 proc. Według autorów badania, w Polsce pozytywne oceny Ojca Świętego deklarowało 78 proc. badanych.

Spójrzmy teraz na kontynenty. Papież ma najwięcej zwolenników w Ameryce Łacińskiej, gdzie pozytywnie mówi o nim 2 na 3 badanych. Na 2. miejscu znalazła się w tym rankingu Ameryka Północna z 63-procentowym odsetkiem osób pozytywnie nastawionych do Papieża, a tuż za nią Europa – 62 proc. jej mieszkańców pozytywnie odbiera Ojca Świętego.

Oczywiście, najlepiej oceniają Papieża katolicy, wśród których 85 proc. chwali jego osobę i działania. Dobrze oceniają go też przedstawiciele judaizmu – 65 proc. ocen pozytywnych. Wśród protestantów Franciszka chwali nieco ponad połowa – 53 proc. To tylko niewiele więcej niż wśród ateistów, których ponad połowa ma takie samo zdanie. Najbardziej nieufni wobec Papieża są muzułmanie, wśród których tylko 28 proc. postrzega Ojca Świętego pozytywnie, co nie znaczy, że reszta ma negatywną opinię. 55 proc. muzułmanów nie chce oceniać Franciszka i tłumaczy to tym, że go nie zna.

2016-08-31 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - kończy się faza grupowa

2022-12-02 07:06

PAP/EPA/Georgi Licovski

W piątek zakończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Z grup G i H pewne awansu są już Brazylia i Portugalia, a na dwa ostatnie wolne miejsca w fazie pucharowej apetyt ma wciąż sześć drużyn.

"Canarinhos" od 2002 roku czekają na szósty tytuł mistrza świata. Tegoroczny turniej zaczęli z wysokiego pułapu, pokonując na inaugurację Serbię 2:0, a następnie Szwajcarię 1:0. Mają komplet punktów i w ostatnim spotkaniu z Kamerunem zagrają w rezerwowym składzie, co trener Tite już zapowiedział piłkarzom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję