Reklama

Adoratorki Krwi Chrystusa

Ku czci św. Marii de Mattias

Z okazji 150. rocznicy śmierci św. Marii de Mattias, założycielki Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, biskup senior Antoni Długosz przewodniczył 20 sierpnia br. Mszy św. w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie.

Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. Wojciech Czernatowicz – prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa, ks. prał. Marian Szczerba – wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. Adam Zyzik – proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Częstochowie-Kiedrzynie i ks. Sławomir Wojtysek – proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie.

Na uroczystości przybyło blisko tysiąc wiernych. Obecne były m.in. siostry ze Zgromadzenia Adoratorek Krwi Chrystusa z s. Bożeną Hulisz – przełożoną prowincjalną, a także członkowie Stowarzyszenia Przenajdroższej Krwi Chrystusa z Polski, m.in. z Wrocławia, Krakowa, Żagania, Nowego Targu, Kościeliska i Częstochowy. Przybył również prof. Jarosław Kweclich – twórca obrazu św. Marii de Mattias, umieszczonego w świątyni.

Reklama

– Głoszenie czci i adorowanie Przenajświętszej Krwi Chrystusa to szczególny charyzmat św. Marii de Mattias – powiedział w homilii bp Długosz. Wskazał na trwający w Kościele Rok święty Miłosierdzia. – Chrystus, kiedy przelewał swoją krew, widział każdego z nas – podkreślił i dodał: – Eucharystia jest w centrum życia człowieka wierzącego. Przypomniawszy życie i dzieło św. Marii de Mattias, bp Długosz zauważył, że założycielka Zgromadzenia Adoratorek Krwi Chrystusa „odkryła, iż sens jej życia to służba człowiekowi”. – Realizowała swoją misję jako przedłużenie męki Jezusa Chrystusa. W historii zbawienia św. Maria de Mattias odegrała rolę matki, która przypomniała o misji zbawczej Jezusa Chrystusa – zaznaczył bp Długosz. – Adorowanie Przenajświętszej Krwi Chrystusa to szczególny charyzmat niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Musimy dziękować Jezusowi za Jego Najświętszą Krew, dar zbawienia i łaski. Czasem trzeba być gotowym, aby przelać własną krew, po to, by triumfowała miłość Jezusa – podsumował.

Na zakończenie Ksiądz Biskup poświęcił obraz z wizerunkiem św. Marii De Mattias i udzielił wiernym błogosławieństwa jej relikwiami, które zgromadzeni uczcili przez ucałowanie.

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję