Reklama

Spotkałem Matkę Teresę z Kalkuty

Niedziela Ogólnopolska 36/2016, str. 18

Teraz, kiedy z okazji kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty oczy całego świata są zwrócone na jej postać, warto przypomnieć, że ta skromna zakonnica kilkakrotnie odwiedziła Polskę i pielgrzymowała na Jasną Górę. Po raz pierwszy 33 lata temu – 4 sierpnia 1983 r. Matkę Teresę przywiozły na Jasną Górę siostry franciszkanki z Lasek k. Warszawy. Miałem okazję spotkać się z nią, towarzyszyć jej w modlitwie i zwiedzaniu klasztoru. Po przywitaniu się i rozmowie zaprosiłem Matkę Teresę i siostry, które z nią przyjechały, do prezbiterium przed Cudowny Obraz Matki Bożej. Było to przed Sumą, ok. godz. 10.20. Przybliżyłem historię i znaczenie Cudownego Obrazu w dziejach Jasnej Góry. Potem Matka Teresa długo modliła się w ciszy, wpatrzona w oblicze Matki Bożej, a na zakończenie modlitwy ucałowała posadzkę. Następnie przeszliśmy do Starej Biblioteki, gdzie w księdze pamiątkowej złożyła dedykację w języku angielskim i swój podpis. Tekst w oryginale brzmi następująco: „Mary Mother of Jesus/ be a Mother to each one of us/ Help us to be only all for Jesus/ and Holy like Jesus/ God bless you/ m. Teresa MC.

Jej słowa w tłumaczeniu na język polski brzmią: Maryjo Matko Jezusa/ bądź Matką dla każdego z nas/ Pomóż nam być wszystkim dla Jezusa/ i świętymi jak Jezus/ Niech Bóg wam błogosławi/ m. Teresa MC.

Matka Teresa była bardzo delikatna i pokorna. Przeszliśmy na obiad, który był przygotowany w Instytucie Prymasowskim na tzw. pokojach królewskich. Posiłek był skromny, a zupę i drugie danie zjedliśmy na tych samych talerzach.

Reklama

Matka Teresa z Kalkuty modliła się na Jasnej Górze także w 1987 r., w dniu oficjalnego rozpoczęcia Roku Maryjnego. Ten dzień Jasna Góra przeżyła w łączności telewizyjnej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie modlitwą różańcową i przemówieniem zainaugurował okres przygotowania z Maryją do III tysiąclecia chrześcijaństwa.

Matka Teresa przyjeżdżała jeszcze kilka razy do Polski, by przyjąć śluby zakonne swoich sióstr. Spotkałem ją w maju 1995 r., kiedy po raz ostatni odwiedziła Polskę. Przywiozła wtedy grupę młodszych sióstr ze swojego zgromadzenia po złożeniu ślubów wieczystych w ich międzynarodowym nowicjacie w Zaborowie k. Warszawy.

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję