Reklama

Z Polski

Jałmużnik papieski przyszedł do Częstochowy

Jasna Góra to jest dobry kierunek

Pod hasłem „Chrzest bramą miłosierdzia” podążała na Jasną Górę 91. Piesza Pielgrzymka Łódzka. Tegoroczna pielgrzymka to czas wdzięczności za Światowe Dni Młodzieży w Polsce i za dar Chrztu Polski. 24 sierpnia br. pątników powitał w Częstochowie abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W grupie „6” pielgrzymował abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, który co roku pieszo przemierza drogę z Łodzi do Częstochowy. W rozmowie z Radiem Jasna Góra i TV Niedziela abp Krajewski powiedział, że Ojciec Święty Franciszek po powrocie z Polski przypomniał mu o pielgrzymce na Jasną Górę, informując, że on już był. – Kiedy poddajemy się działaniom Ducha Świętego, to wygrywamy, i wygrywają ci wszyscy, którzy są wokół nas – przyznał abp Krajewski. Podzielił się również osobistym świadectwem: – Gdy uczestniczę w pielgrzymce, wiem, że idę w dobrym kierunku, bo Jasna Góra to dobry kierunek. Każdy, kto wyrusza na pielgrzymkę, niesie swoje słabości i grzechy. To jest marsz pątniczy, nie przejście się po jakiejś alei zasłużonych – mierzymy się sami ze sobą i niesiemy samych siebie oraz innych. Przy czym łatwiej jest nieść innych niż siebie. Dla mnie to także nie jest łatwe, bo grzechów mam sporo – wyznał jałmużnik papieski. Wyjawił też intencje swojego pielgrzymowania: – Na pielgrzymkę przychodzę z intencjami ubogich – to polecił mi Ojciec Święty. Przyprowadzam ich niejako tutaj, na Jasną Górę. Kiedy odmawiam Różaniec, przy każdym „Zdrowaś” wymieniam ich imiona.

Zapytany, jakie znaczenie ma dla niego słowo „Miłosierdzie” umieszczone w jego herbie biskupim, abp Krajewski przyznał: – Takie sprawy są niewytłumaczalne. Kiedy Ojciec Święty mianował mnie arcybiskupem, wiedziałem, że nie może to być inne słowo niż „Miłosierdzie”.

Na pytanie o to, czy papież Franciszek polecił mu jakąś szczególną intencję, odpowiedział: – Ojciec Święty prosił, aby modlić się za niego.

Reklama

Zajrzyj na: www.niedziela.pl .

Ks. Mariusz Frukacz

* * *

35. Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich na Jasną Górę 17 września 2016 r.

„Formacja sodalicyjna jako owoc chrztu świętego”

Dziękczynienie za dar Chrztu Polski w roku jego 1050-lecia

Uroczystość jubileuszowa

20-lecia Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce

100-lecia Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze

Początek pielgrzymki o godz. 10.00 w Kaplicy Różańcowej.

Szczegółowy program na: www.niedziela.pl .

Zapraszają: Federacja Sodalicji Mariańskich w Polsce i Sodalicja Mariańska przy Jasnej Górze

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe.

* * *

Krótko

• W Warszawie 26 sierpnia br. odbyły się rozmowy w gronie Grupy Wyszehradzkiej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Przed spotkaniem GW niemiecka kanclerz rozmawiała z premier Beatą Szydło. Rozmowy w Warszawie miały na celu przygotowanie do nieformalnego szczytu liderów 27 państw członkowskich Unii Europejskiej 16 września w Bratysławie, poświęconego sytuacji w związku z Brexitem.

• „Inka” i „Zagończyk” reprezentują całą podziemną armię Żołnierzy Wyklętych. Ich pogrzeb po 70 latach jest zwycięstwem wszystkich Niezłomnych, którzy „zachowali się jak trzeba”.

• Każdego roku Polska traci młodych, wykształconych pracowników, specjalistów w wielu branżach. GUS oszacował wielkość emigracji na rekordowe 2 mln 320 tys. Polaków. Najczęściej wybieranymi kierunkami wyjazdu Polaków są Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia. Rząd wiąże spore nadzieje z powrotem naszych rodaków do kraju, zwłaszcza w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

• W Pelagowie k. Radomia obchodzono 40. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu. Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie przez wiele lat ks. Kotlarz był proboszczem, przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik.

Reklama

• Anna Maria Kurska, polska polityk i prawnik, zmarła 25 sierpnia br. Zasiadała z ramienia PiS w Senacie V i VI kadencji. Prywatnie była mamą prezesa TVP Jacka Kurskiego i zastępcy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego.

• W Częstochowie imieniem kard. Władysława Rubina (1917-90) nazwano rondo u zbiegu ulic Warszawskiej, Dickensa i Morsztyna.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję