Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2016, str. 8

26 sierpnia – imieniny Matki Bożej

Zawierzenie Narodu Królowej Polski

Centralnym punktem uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia br. była Suma pontyfikalna, sprawowana na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego. Na Jasną Górę w dniach poprzedzających ten dzień imienin Królowej Polski przybywali piesi pielgrzymi głównie z archidiecezji częstochowskiej, ale także z archidiecezji łódzkiej i katowickiej oraz z diecezji: tarnowskiej, sosnowieckiej, radomskiej, gliwickiej i kaliskiej. W sumie pieszo i rowerami dotarło 32 tys. osób.

Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Powiedział: – Pośród zamętu świata Wizerunek Jasnogórskiej Maryi pokazuje nam jasną drogę. To Jezus, Syn Boga żywego. W słowa modlitewnego zawierzenia Ojciec Generał włączył wszystkich poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi we Włoszech oraz wszystkich cierpiących na skutek zamachów terrorystycznych na całym świecie.

W homilii abp Wojciech Polak odwołał się do papieża Franciszka, który zauważył, że „Maryja – tak jak kiedyś w Galilejskiej Kanie – dzisiaj pomaga nam odkryć również to, czego brakuje nam do pełni życia. Bo życie w pełni to życie szczęśliwe, pełne Bożego pokoju i ładu, życie, które nie jest targane różnymi sprzecznościami, wydawane na pastwę naszych egoizmów, karmione pragnieniem wygody czy beztroską lub obojętnością na drugich”. Prymas Polski podkreślił jednak, że „nikt z nas nie jest w stanie sam, jedynie o własnych siłach czy własnym pomysłem, uczynić życia pełnym i szczęśliwym”. Zachęcił do pójścia za wzorem Maryi i życia tak jak Ona: – Działać w miłości, a nie w nienawiści, w lęku i zastraszeniu, wciąż wyrzucając jedni drugim i oskarżając się nawzajem; w bliskości towarzyszyć, do czego wciąż wzywa nas także przeżywany przecież podczas tego roku Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który mówi, że „miłosierdzie ma oczy, by widzieć, uszy, by słyszeć, i ręce, by pomagać”.

Reklama

Abp Polak zapowiedział również inicjatywę związaną z 300. rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, której obchody rozpoczną się we wrześniu br. – Dzisiaj pragniemy koronować Maryję nie złotymi koronami, ale naszym ewangelicznym życiem – podkreślił Prymas Polski.

Podczas Mszy św. został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski. Jest to drugi etap zawierzenia, który obejmuje wszystkie parafie Kościoła katolickiego w Polsce i na emigracji. Podczas Eucharystii osoby chętne rozpoczęły 9-miesięczną modlitwę za nienarodzone dzieci, wypowiadając uroczyście przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Na koniec Prymas Polski poświęcił kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Maksymiliana Kolbego w Stoke-on-Trent w Anglii, prowadzonej przez Polską Misję Katolicką.

Podczas Mszy św. gościnnie śpiewała Agnieszka Gertner-Polak, wystąpiły też Jasnogórski Chór Mieszany pod dyrekcją Marcina Lauzera oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

Sumę poprzedziła dziękczynna modlitwa pielgrzymów za 1050 lat od chrztu Polski, którą na Szczycie Jasnogórskim poprowadził o. Kamil Szustak.

* * *

8 września 2016 r. rozpoczną się obchody Roku Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieża Klemensa XI. W ramach przygotowań zorganizowano akcję „Żywa Korona Maryi”.

Ołtarz dla Kibeho w Rwandzie

Światło pojednania i pokoju

W Wieczerniku na Jasnej Górze 24 sierpnia br. został wystawiony ołtarz adoracji „Światło Pojednania i Pokoju”. Pozostanie tam do 9 września br. Ołtarz zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, w czasie Światowych Dni Młodzieży został pobłogosławiony w Brzegach przez papieża Franciszka i służył w czasie liturgii adoracji celebrowanej przez Ojca Świętego. Zostanie przekazany do sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie. Jest to czwarty ołtarz będący częścią projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, którego celem jest utworzenie na świecie dwunastu międzynarodowych centrów wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.

Reklama

Statystyka

118 tys. pieszych pielgrzymów

Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę przybyło 32 tys. pątników. Od 16 do 25 sierpnia przyszło prawie 90 pielgrzymek pieszych, dotarło także 10 grup rowerowych i pielgrzymka na rolkach.

Najliczniejszymi pieszymi pielgrzymkami, które przybyły przed 26 sierpnia, były: 34. Pielgrzymka Tarnowska (8465 osób), 40. Piesza Pielgrzymka Opolska (2960 osób), 91. Pielgrzymka Łódzka (2000 osób) i 390. Ślubowana Pielgrzymka Gliwicka (1327 osób).

Ogółem od 10 kwietnia br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 222 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 118 tys. osób. Powyższe dane odnoszą się do osób zgłoszonych organizatorowi do udziału w danej pielgrzymce.

BPJG

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję