Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2016, str. 8

26 sierpnia – imieniny Matki Bożej

Zawierzenie Narodu Królowej Polski

Centralnym punktem uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia br. była Suma pontyfikalna, sprawowana na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego. Na Jasną Górę w dniach poprzedzających ten dzień imienin Królowej Polski przybywali piesi pielgrzymi głównie z archidiecezji częstochowskiej, ale także z archidiecezji łódzkiej i katowickiej oraz z diecezji: tarnowskiej, sosnowieckiej, radomskiej, gliwickiej i kaliskiej. W sumie pieszo i rowerami dotarło 32 tys. osób.

Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Powiedział: – Pośród zamętu świata Wizerunek Jasnogórskiej Maryi pokazuje nam jasną drogę. To Jezus, Syn Boga żywego. W słowa modlitewnego zawierzenia Ojciec Generał włączył wszystkich poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi we Włoszech oraz wszystkich cierpiących na skutek zamachów terrorystycznych na całym świecie.

W homilii abp Wojciech Polak odwołał się do papieża Franciszka, który zauważył, że „Maryja – tak jak kiedyś w Galilejskiej Kanie – dzisiaj pomaga nam odkryć również to, czego brakuje nam do pełni życia. Bo życie w pełni to życie szczęśliwe, pełne Bożego pokoju i ładu, życie, które nie jest targane różnymi sprzecznościami, wydawane na pastwę naszych egoizmów, karmione pragnieniem wygody czy beztroską lub obojętnością na drugich”. Prymas Polski podkreślił jednak, że „nikt z nas nie jest w stanie sam, jedynie o własnych siłach czy własnym pomysłem, uczynić życia pełnym i szczęśliwym”. Zachęcił do pójścia za wzorem Maryi i życia tak jak Ona: – Działać w miłości, a nie w nienawiści, w lęku i zastraszeniu, wciąż wyrzucając jedni drugim i oskarżając się nawzajem; w bliskości towarzyszyć, do czego wciąż wzywa nas także przeżywany przecież podczas tego roku Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który mówi, że „miłosierdzie ma oczy, by widzieć, uszy, by słyszeć, i ręce, by pomagać”.

Reklama

Abp Polak zapowiedział również inicjatywę związaną z 300. rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, której obchody rozpoczną się we wrześniu br. – Dzisiaj pragniemy koronować Maryję nie złotymi koronami, ale naszym ewangelicznym życiem – podkreślił Prymas Polski.

Podczas Mszy św. został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski. Jest to drugi etap zawierzenia, który obejmuje wszystkie parafie Kościoła katolickiego w Polsce i na emigracji. Podczas Eucharystii osoby chętne rozpoczęły 9-miesięczną modlitwę za nienarodzone dzieci, wypowiadając uroczyście przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Na koniec Prymas Polski poświęcił kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Maksymiliana Kolbego w Stoke-on-Trent w Anglii, prowadzonej przez Polską Misję Katolicką.

Podczas Mszy św. gościnnie śpiewała Agnieszka Gertner-Polak, wystąpiły też Jasnogórski Chór Mieszany pod dyrekcją Marcina Lauzera oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

Sumę poprzedziła dziękczynna modlitwa pielgrzymów za 1050 lat od chrztu Polski, którą na Szczycie Jasnogórskim poprowadził o. Kamil Szustak.

* * *

8 września 2016 r. rozpoczną się obchody Roku Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieża Klemensa XI. W ramach przygotowań zorganizowano akcję „Żywa Korona Maryi”.

Ołtarz dla Kibeho w Rwandzie

Światło pojednania i pokoju

W Wieczerniku na Jasnej Górze 24 sierpnia br. został wystawiony ołtarz adoracji „Światło Pojednania i Pokoju”. Pozostanie tam do 9 września br. Ołtarz zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, w czasie Światowych Dni Młodzieży został pobłogosławiony w Brzegach przez papieża Franciszka i służył w czasie liturgii adoracji celebrowanej przez Ojca Świętego. Zostanie przekazany do sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie. Jest to czwarty ołtarz będący częścią projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, którego celem jest utworzenie na świecie dwunastu międzynarodowych centrów wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.

Reklama

Statystyka

118 tys. pieszych pielgrzymów

Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę przybyło 32 tys. pątników. Od 16 do 25 sierpnia przyszło prawie 90 pielgrzymek pieszych, dotarło także 10 grup rowerowych i pielgrzymka na rolkach.

Najliczniejszymi pieszymi pielgrzymkami, które przybyły przed 26 sierpnia, były: 34. Pielgrzymka Tarnowska (8465 osób), 40. Piesza Pielgrzymka Opolska (2960 osób), 91. Pielgrzymka Łódzka (2000 osób) i 390. Ślubowana Pielgrzymka Gliwicka (1327 osób).

Ogółem od 10 kwietnia br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 222 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 118 tys. osób. Powyższe dane odnoszą się do osób zgłoszonych organizatorowi do udziału w danej pielgrzymce.

BPJG

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

2023-02-02 08:46

[ TEMATY ]

gaz

Karol Porwich /Niedziela

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać" - powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję