Reklama

Instytuty świeckie

Polka na czele

Niedziela Ogólnopolska 36/2016, str. 7

Jolanta Szpilarewicz, przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich w Polsce, została nową przewodniczącą Rady Wykonawczej Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (wł. CMIS), do której należy ok. 200 instytutów z całego świata. Nową Radę Wykonawczą, składającą się z 9 osób pochodzących z różnych kontynentów, wybrano na 4-letnią kadencję w czasie odbywających się w Rzymie w dniach 21-25 sierpnia br. obrad konferencji. Polską przewodniczącą w ścisłym gronie Prezydium wyłonionym z Rady Wykonawczej wspierać będą dwie kobiety, Włoszka i Brazylijka.

Jolanta Szpilarewicz od 1981 r. należy do Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, założonego w 1958 r. przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Rozpoczęła drugą kadencję jako odpowiedzialna swojego instytutu, a 3 lata temu została również wybrana na przewodniczącą Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich w Polsce. Z okazji jej wyboru na przewodniczącą Rady Wykonawczej ŚKIŚ przeprowadziłem z nią krótką rozmowę.

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – Czym są instytuty świeckie?

JOLANTA SZPILAREWICZ: – Instytuty świeckie ustanowione zostały na mocy konstytucji apostolskiej Piusa XII „Provida Mater Ecclesia” z 2 lutego 1947 r. Należą do nich osoby konsekrowane, które żyją według rad ewangelicznych: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości, a jednocześnie są „zanurzone” w świecie, działają w normalnych warunkach świata. Kochamy świat, tak jak ukochał go Zbawiciel, i chcemy angażować się w sprawy tego świata, wnosić wartości chrześcijańskie we wszystkie jego obszary. Członkowie żyją indywidualnie albo z kimś z rodziny, również we wspólnotach. Wszyscy z reguły wykonują wyuczony zawód.

Reklama

– Jaka jest sytuacja instytutów świeckich w Polsce?

– W Polsce mamy 37 instytutów świeckich, w tym jeden kapłański i jeden męski, do których łącznie należy 1250 członków. Każdy instytut ma swój specyficzny charyzmat. Dla przykładu – nasz Instytut Niepokalanej Matki Kościoła, przeniknięty posoborową wizją Kościoła, związany jest charyzmatem z Ruchem Światło-Życie, który rozwija się w każdej polskiej diecezji oraz poza krajem.

– Wasz założyciel działał m.in. w Niemczech. Czy jesteście obecne również w Carlsbergu?

– Tak. Członkinie naszego instytutu żyją w pięciu krajach. Mamy w tej chwili również powołania w Czechach, na Słowacji i Ukrainie. Jesteśmy także w ośrodku „Marianum” w Carlsbergu, gdzie czcigodny sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki zakończył swoje ziemskie pielgrzymowanie. W tym ośrodku odbywają się rekolekcje oazowe oraz różne spotkania w charyzmacie ruchu oazowego. Od pewnego czasu spotykają się tam także anonimowi alkoholicy z Europy Zachodniej – przyjeżdżają grupy nawet 100-osobowe. W ośrodku ludzie ci znajdują bardzo duże wsparcie na drodze wychodzenia z nałogu.

* * *

Jolanta Szpilarewicz
przewodnicząca Rady Wykonawczej Światowej Konferencji Instytutów Świeckich

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23

[ TEMATY ]

obraz

obraz

aukcja

kradzież

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro - poinformowała PAP ambasada RP w Niemczech.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Targi Wydawców Katolickich

2022-12-02 07:57

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II od 2 do 4 grudnia w gmachu KUL odbędą się już po raz 23. Targi Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję