Reklama

Włochy „skazane” na trzęsienia ziemi

W nocy 24 sierpnia, o godz. 3.36, we Włoszech miało miejsce trzęsienie ziemi, które objęło prowincje Ascoli Piceno i Rieti. Najsilniejszy wstrząs miał siłę 6,0 stopni w skali Richtera, a epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 4 km, czyli bardzo płytko, co sprawiło, że jego skutki na powierzchni ziemi – ofiary w ludziach i straty materialne – były znaczne.

Tegoroczne trzęsienie ziemi, które całkowicie zniszczyło miasteczka Accumoli, Amatrice, Pescara del Tronto i Arquata del Tronto, jest ostatnim w historii, które dotknęło Włochy, ponieważ długa historia kraju jest również historią katastrof naturalnych. Poprzedni wiek zaczął się od strasznego trzęsienia ziemi, które w ciągu 30 sekund zamieniło w wielkie gruzowisko kalabryjskie miasto Reggio di Calabria, a na Sycylii – Mesynę. Była to nawiększa klęska naturalna w historii Europy – ofiar śmiertelnych było wtedy 120 tys.

Od kiedy jestem we Włoszech, przeżyłem kilka silnych trzęsień ziemi, które były odczuwalne również w Rzymie. 23 listopada 1980 r. ziemia zatrzęsła się na południu kraju – w regionach Irpinia i Bazylikata oraz w okolicach miasta Salerno. Po II wojnie światowej było to najtragiczniejsze w skutkach trzęsienie ziemi – ofiar śmiertelnych było 2,9 tys., rannych 8 tys., a bez dachu nad głową zostało 250 tys. ludzi.

Reklama

Następne trzęsienie ziemi, które dało się odczuć w stolicy, miało miejsce 26 września 1997 r. w Umbrii i dotknęło miasto św. Franciszka – Asyż. Niejako symbolem tego kataklizmu stała się bazylika św. Franciszka, w której zawaliły się freski sklepienia transeptu zdobiące górny kościół. Kilka lat później, 31 października 2002 r., gwałtowne trzęsienie ziemi dotknęło okolice miasta Campobasso. Zginęło wówczas 30 osób, a cały kraj okrył się żałobą, gdyż w większości były to małe dzieci ze szkoły podstawowej w San Giuliano di Puglia.

W nocy z niedzieli na poniedziałek – 6 kwietnia 2009 r. ziemia zatrzęsła się w Abruzji, co spowodowało olbrzymie straty materialne w historycznym mieście L’Aquila. Zginęło wówczas 308 osób.

Tegoroczne trzęsienie ziemi we Włoszech świadczy o tym, że kraj ten jest regionem sejsmicznym. Półwysep Apeniński leży na granicy dwóch płyt kontynentalnych – płyty eurazjatyckiej, obejmującej swoim zasięgiem Europę i znaczną część Azji, oraz płyty afrykańskiej. Trzęsienie ziemi jest efektem gwałtownego rozładowania naprężeń powstałych w skorupie ziemskiej w czasie ruchów tych właśnie elementów sztywnej powierzchni ziemskiej. Dlatego Włochy cały czas „się trzęsą”. Niektóre wstrząsy są odnotowywane tylko przez instrumenty sejsmograficzne – tych są tysiące rocznie, inne są już odczuwalne przez człowieka, a jeszcze inne powodują zniszczenia na powierzchni ziemi. Jednym słowem – kraj ten jest „skazany” na wstrząsy, których, niestety, nie można przewidzieć. Trzęsienia ziemi przypominają człowiekowi, że nie może on całkowicie podporządkować sobie natury – może jedynie ograniczać skutki pewnych zjawisk naturalnych. Temu służą m.in. odpowiednie zabezpieczenie historycznych budowli, co ma wielkie znaczenie we Włoszech, oraz wznoszenie antysejsmicznych budynków.

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-29 09:23

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję