Reklama

Z Watykanu

Współczucie Papieża

„Mojego miasta już nie ma”

Zamiast wygłoszenia zwyczajnej katechezy podczas audiencji generalnej w środę 24 sierpnia br. papież Franciszek wyraził współczucie rodzinom ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkowe Włochy. Jego ofiarami padło 291 osób, ok. 400 zostało ciężko rannych, a 2,5 tys. straciło dach nad głową. Wraz z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra Ojciec Święty odmówił w ich intencji część bolesną Różańca św.

– Przygotowałem katechezę na dzisiejszą audiencję, podobnie jak to czynię w każdą środę w czasie obecnego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, na temat bliskości Jezusa. Jednakże w obliczu informacji o trzęsieniu ziemi, które dotknęło środkowe Włochy, zniszczyło całe rejony i pozostawiło martwych i rannych, nie mogę nie wyrazić mojego wielkiego ubolewania i bliskości ze wszystkimi przebywającymi na terenach dotkniętych wstrząsami, ze wszystkimi osobami, które utraciły swoich bliskich i które nadal są wstrząśnięte i przerażone – zwrócił się do zgromadzonych na Placu św. Piotra Ojciec Święty. – Jestem głęboko poruszony, słysząc burmistrza Amatrice, który mówi: „Mojego miasta już nie ma”, i wiedząc, że wśród martwych są też dzieci. Dlatego pragnę zapewnić wszystkie te osoby – z okolic Accumoli, Amatrice czy innych miejsc w diecezji Rieti, Ascoli Piceno oraz w całym Lacjum, Umbrii i Marche – o modlitwie i chcę im powiedzieć, by były pewne czułości i miłości całego Kościoła, który w tej chwili pragnie je objąć swoją matczyną miłością, a szczególnie zgromadzonych tutaj, na placu – powiedział Franciszek.

Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański” w niedzielę 28 sierpnia br. Ojciec Święty również modlił się za dotkniętych trzęsieniem ziemi. Powiedział, że chce udać się na tereny kataklizmu i spotkać się z ich mieszkańcami. – Skoro to tylko będzie możliwe, również ja mam nadzieję udać się do was, aby się z wami spotkać, osobiście zanieść wam pociechę wiary i wsparcie nadziei chrześcijańskiej – powiedział.

Reklama

KAI

Caritas Polska prowadzi zbiórkę na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech

Caritas Polska w odpowiedzi na apel papieża Franciszka oraz włoskiej Caritas prowadzi zbiórkę środków dla osób poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi. Wsparcie można przekazać przez wysłanie SMS-a z hasłem POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) oraz wpłatę na konto Caritas Polska: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem: WŁOCHY.

We Włoszech pogrzeby

List strażaka do dziewczynki, która zginęła w trzęsieniu ziemi

Odbyły się pierwsze pogrzeby osób, które zginęły w wyniku trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech. Wśród pochowanych była 10-letnia Giulia, która uratowała swoją 4-letnią siostrzyczkę. Na trumnie dziewczynki jeden ze strażaków położył list z przeprosinami. „Przybyliśmy zbyt późno” – napisał.

Gdy w Pescara del Tronto zatrzęsła się ziemia, 10-letnia Giulia przykryła własnym ciałem swoją młodszą siostrzyczkę. Ratownicy dotarli do przysypanych gruzami dzieci po 16 godzinach. Niestety, starsza dziewczynka już nie żyła, ale dzięki jej poświęceniu udało się uratować 4-letnią Giorgię. Jeden ze strażaków napisał do zmarłej poruszający list, w którym przeprosił, że ratownicy nie zdążyli przybyć na czas. „Wydobyliśmy cię z więzienia, z gruzu. Przepraszam, że przybyliśmy zbyt późno, niestety, już przestałaś oddychać. Chcę, żebyś wiedziała, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy”– napisał strażak.

wpolityce.pl

Ojciec Święty do Polaków

Chrystus jedynym źródłem błogosławieństwa

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, gdy przechodzicie przez świętą Bramę Miłosierdzia, pamiętajcie, że Chrystus jest jedynym źródłem błogosławieństwa, z którego wypływa zbawienie dla wszystkich ludzi, a wiara, nadzieja i miłość uzdalniają nas do przyjęcia tej łaski. Z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 24 sierpnia 2016 r.

RV

Papieski Apel

W obronie Ukrainy

Nazakończenie audiencji ogólnej w Watykanie papież Franciszek nawiązał do przypadającego w tym dniu święta narodowego Ukrainy i zaapelował o położenie kresu konfliktowi na wschodzie tego kraju. – W minionych tygodniach obserwatorzy sceny międzynarodowej wyrażali niepokój z powodu pogorszenia się sytuacji na wschodniej Ukrainie. Dzisiaj, gdy ten umiłowany naród obchodzi swoje święto narodowe, które w tym roku zbiega się z 25. rocznicą niepodległości, zapewniam o mojej modlitwie w intencji pokoju. Ponawiam też swój apel do wszystkich zaangażowanych stron oraz instytucji międzynarodowych, aby zintensyfikowały wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu, uwolnienia zakładników i zareagowały na kryzys humanitarny – powiedział Papież.

Reklama

KAI

Watykan w ONZ

Sprzeciw wobec broni masowego rażenia

Stolica Apostolska wciąż zdecydowanie sprzeciwia się produkcji i stosowaniu broni masowego rażenia, również konwencjonalnej. Przypomniał o tym 23 sierpnia br. jej stały obserwator przy Organizacji Narodów Zjednoczonych – abp Bernardito Auza w trakcie otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Nigdy nie porzucajmy modlitwy, nawet gdy wydaje się nam bezużyteczna.

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Radość (w) naiwności

2022-11-22 14:17

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 41

Red.

Dzisiejszy człowiek chce mieć wszystko „na już”, „na gotowe”, „od ręki”. Nie potrafimy już czekać.

Jesteśmy tak spragnieni atmosfery uśmiechów, prezentów, spotkań z bliskimi i tzw. magii świąt, że pierwsze dekoracje świąteczne często wieszamy w domach już 6 grudnia, a rozstajemy się z nimi dopiero 2 lutego. A zatem Boże Narodzenie zaczyna się, zanim rozpocznie się Adwent – okres przygotowujący nas do tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Z Maryją w Kościele – pod takim hasłem odbędzie się przyszłoroczna Piesza Przemyska Pielgrzymka na Jasną Górę – podczas spotkania kapłani odpowiedzialni za organizację wydarzenia rozmawiali o planowaniu kolejnej edycji. - Kiedy kończy się jedna pielgrzymka rozpoczęła się kolejna. Tuż po zakończeniu tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z Archidiecezji Przemyskiej, rozpoczynają się przygotowania do kolejnej – mówili uczestnicy. Spotkaniu przewodniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski – od wielu lat pątnik pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję