Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Maryjnie i społecznie w Piekarach Śląskich

Niedziela Ogólnopolska 36/2016, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Trzeba pogratulować Kościołowi katowickiemu pięknej uroczystości, która w niedzielę 21 sierpnia br. zgromadziła u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich tysiące kobiet i dziewcząt. Na uznanie zasługuje nie tylko piękna Liturgia – serdeczne podziękowanie należy się również regionalnej telewizji katowickiej, która umożliwiła mieszkańcom Górnego Śląska uczestniczenie w uroczystościach w sanktuarium.

Jestem pod wrażeniem znakomitej wypowiedzi arcybiskupa metropolity katowickiego Wiktora Skworca, który w sposób jasny i prosty ustosunkował się do wszystkiego, co ważne w obecnym polskim życiu społecznym. A ważne są sprawy, których jesteśmy świadkami i w dużej mierze uczestnikami. Ksiądz Arcybiskup podziękował rządowi za to, że zadbał o swoich obywateli, podkreślił szczególną wagę programów: „Rodzina 500+”, „Mieszkanie Plus” i „75+”. Dzięki nim wielu ludzi o niskich i średnich dochodach będzie mogło stworzyć lepsze warunki życia swoim dzieciom, wiele rodzin będzie miało szanse na własne mieszkanie, a starsi, których nie stać na zakup leków ze względu na niskie renty i emerytury, będą je mogli otrzymać bezpłatnie. Metropolita katowicki prosił także, aby poprzeć inicjatywę wolnej niedzieli, do której ma prawo każdy człowiek, nie tylko wybrani.

Jakże ważny jest tak wyrazisty i zdecydowany głos Kościoła! Jeżeli biskupi mówią o tych bardzo ważnych sprawach, to otwierają oczy wiernych na prawdę. Uroczystości w Piekarach były też potwierdzeniem śląskiej tożsamości – głos Ślązaczki, która w swojej gwarze wypowiadała się w modlitwie wiernych, wyrażał godność mieszkańców tego regionu Polski.

Reklama

Podczas Liturgii niezwykłe kazanie wygłosił metropolita Ołomuńca abp Jan Graubner – jego obecność była m.in. nawiązaniem do 1050. rocznicy Chrztu Polski, który otrzymaliśmy za pośrednictwem czeskiej księżniczki Dąbrówki. Mówił poprawną polszczyzną i bardzo przekonująco, patrzył na Maryję w sposób synowski. Swoje refleksje podsumował stwierdzeniem, że gdy ktoś spieszy się na pociąg, to nie zabawia się rozmową z sąsiadem na postronne tematy. Zatem – człowiek, który zmierza do Boga, musi mieć mocno ustawiony cel swojej wiary.

Oby i w innych sanktuariach wybrzmiewały podobne tony głosu Kościoła w sprawach religijnych i społecznych.

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O chwale oddawanej Bogu

Każdego z nas ludzi cieszy pochwała. Jesteśmy w pełni zadowoleni, gdy spotykają nas słowa uznania. Jak w czasach Chrystusa człowiek szukał chwały i glorii, tak i dziś jej pragnie. Pan Jezus nie neguje tej drogi, nie domaga się, abyśmy zrezygnowali z radości i zadowolenia, ale wskazuje, iż naszym obowiązkiem nie jest szukanie tylko i wyłącznie własnej chwały. Pragnie, abyśmy w każdym działaniu, każdym czynem umieli przysporzyć chwały Bogu, a sami w jej cieniu dorastali do uczestnictwa w glorii i szczęściu królestwa Ojca.

CZYTAJ DALEJ

Światełko nadziei przekazana dla Ukrainy

2023-01-27 07:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Światło nadziei zostało przekazane z Jasnej Góry dla Ukrainy. Ogień z wiecznej lampy z Kaplicy Matki Bożej zostanie zawieziony teraz do Lwowa, a stamtąd rozesłany także na wojenny front. Jak powiedział kustosz Sanktuarium z intencją przypomnienia, że każdego dnia modlimy się tu o pokój i o łaskę opamiętania dla oprawców z Rosji. Abp Wacław Depo prosił w czasie Apelu, by rozbłysło ono dla tych, którzy żyją w cieniu i w mrokach cierpień i śmierci.

Przekazanie światła to pomysł jednego z częstochowskich katechetów, który podjęli paulini i metropolita częstochowski. W akcję włączyli się także Rycerze Kolumba oraz polska i ukraińska młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję