Reklama

Polska

ŚDM

Bóg nie wyszedł z mody

Jakie ma być moje życie? Czego Jezus chce ode mnie? Do czego mnie wzywa? Z tymi pytaniami młodzi stają na progu swojego życia w każdym czasie i pod każdą szerokością geograficzną. Wyszedł im naprzeciw św. Jan Paweł II, który jak nikt rozumiał i kochał młodzież. Dał narzędzie do odkrywania siebie i swojego powołania – Światowe Dni Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś kolejny przystanek międzynarodowego pielgrzymowania młodzieży po kontynentach. I po 25 latach znów w Polsce! Warto więc przypomnieć sobie poprzednie spotkania, odbywające się co 2 lub 3 lata w międzynarodowej wspólnocie w wybranym przez papieża miejscu (pozostałe odbywają się w Niedzielę Palmową w diecezjach).

ŚDM. 29-31 marca 1985
Rzym, Włochy
Jan Paweł II
350 tys. uczestników

Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was. (1 P 3, 15)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie były to jeszcze formalnie Światowe Dni Młodzieży, jednak niektórzy za ich początek przyjmują rok 1984, kiedy Papież powierzył młodzieży obecnej w Rzymie krzyż Roku Świętego, a później umówił się z nią na spotkanie na Placu św. Piotra w roku następnym. Odbyły się wtedy główne kościelne obchody Międzynarodowego Roku Młodzieży zorganizowanego przez ONZ. Z tej okazji Papież wystosował pierwszy List Apostolski skierowany wyłącznie do młodych. A po tym spotkaniu postanowił ogłosić cykliczne potkania młodych całego świata. i ŚDM to rok 1986, a miejsce jego obchodów to poszczególne diecezje.

II . 11-12 kwietnia 1987
Buenos Aires, Argentyna
Jan Paweł II
900 tys. uczestników

Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. (1 J 4, 16)

Reklama

„Pamiętając o tym, że człowiek nie może żyć i nie może być zrozumiany bez miłości, wzywam was wszystkich, (…) byście przeobrażali się w «nowych ludzi», coraz pełniej uznając i przyjmując w waszym życiu obecność Boga, który jest Miłością; Ojca, który odwiecznie miłuje każdego z nas, który stworzył nas dla miłości” – to wezwanie, które Ojciec Święty skierował do młodych zgromadzonych w Ameryce Południowej, na kontynencie nadziei. Przyjechali do miejsca kontrastu między nędzą a bogactwem, by szukać nadziei i otworzyć się na miłość Boga, która nas kształtuje i zbawia, która potrafi nadać sens naszemu życiu.

IV. 15-20 sierpnia 1989
Santiago de Compostela, Hiszpania
Jan Paweł II
400 tys. uczestników

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. (J 14, 6)

Czy już odkryłeś Jezusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem? Co to znaczy? Z tymi pytaniami zmagali się młodzi podczas spotkania w roku przemian społecznych, kiedy padły wielkie ideologie, a ludzie musieli odnaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości, w której doznali tak wielu zawodów ludzką cywilizacją. Papież zapewniał młodych, że patrzy na nich z wielką miłością i nadzieją, że uważnie ich słucha i pragnie odpowiedzieć na ich najgłębsze oczekiwania. Zapraszał, by odkrywali Chrystusa, który prowadzi do Ojca, odsłania prawdę o Bogu, człowieku i świecie, który jako jedyny daje prawdziwą siłę i radość życia.

VI. 10-15 sierpnia 1991
Częstochowa, Polska
Jan Paweł II
1,6 mln uczestników

Otrzymaliście Ducha przybrania za synów. (Rz 8, 15)

Reklama

O miłości Ojca Jan Paweł II przekonywał z kolei podczas VI ŚDM. Były to dni wyjątkowe, bo po pierwsze – odbywały się w Polsce, a po drugie – w tak licznej grupie młodych – do Częstochowy przybyła 1,6-milionowa rzesza młodzieży z udziałem młodych z byłego bloku socjalistycznego. Swojej radości z tego faktu nie ukrywał Ojciec Święty: „Jakże nie widzieć w tym wydarzeniu wielkiego daru Ducha Świętego – razem z wami składam Mu za to dzięki. Po długim okresie, w którym granice pozostawały właściwie zamknięte, Kościół w Europie może w końcu oddychać swobodnie obydwoma swoimi płucami”.

Papież – jako dobry ojciec i przewodnik przez życie – zapraszał młodych do budowania cywilizacji miłości. A oni mogli doświadczyć, że Bóg jest naszym Ojcem przez Ducha Świętego, a my wszyscy jesteśmy w Nim braćmi, o czym świadczą słowa hymnu „Abba, Ojcze” autorstwa o. Jana Góry OP.

VIII. 10-15 sierpnia 1993
Denver, Stany Zjednoczone
Jan Paweł II
700 tys. uczestników

Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości. (J 10, 10)

W pielgrzymce po drogach ŚDM przyszedł czas na kontynent amerykański. Młodzi u podnóża Gór Skalistych w Kolorado manifestowali swoją wiarę, smakowali „życia w obfitości”. Papież przekonywał, że „w istocie życie każdego człowieka było pomyślane i chciane, zanim jeszcze zaistniał świat”.

To amerykańskie spotkanie stało się świętem Życia i zadaniem wciąż aktualnym: „Nie bójcie się iść na ulice i do miejsc, gdzie gromadzą się ludzie, aby jak apostołowie głosić Chrystusa i Dobrą Nowinę zbawienia na placach miast, osiedli i wsi. Nie czas teraz wstydzić się Ewangelii, ale czas głosić ją na dachach”.

W Denver po raz pierwszy w historii ŚDM odbyła się Droga Krzyżowa ulicami miasta.

X. 10-15 stycznia 1995
Manila, Filipiny
Jan Paweł II
4 mln uczestników

Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. (J 20, 21)

Reklama

Chrystus czyni młodych ludzi swoimi ambasadorami i pierwszymi ewangelizatorami ich rówieśników. Rekordowa liczba uczestników pielgrzymki ponad granicami państw otwierała się na prawdę, że każdy jest posłany, aby „świadectwem życia i czynów głosić ewangeliczne orędzie pojednania i pokoju: «W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!» (2 Kor 5, 20). To pojednanie jest przede wszystkim osobistym przeznaczeniem każdego chrześcijanina, którego tożsamość, jako uczniów Syna Bożego, ma swoje źródło w modlitwie i w sakramentach”.

XII. 19-24 sierpnia 1997
Paryż, Francja
Jan Paweł II
1,1 mln uczestników

Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie. (J 1, 38-39)

Wszelkie ludzkie przewidywania i kalkulacje na nic się zdały w odniesieniu do spotkania młodych z Papieżem w stolicy zlaicyzowanej Francji. Paryż na kilka sierpniowych dni stał się miejscem pełnym entuzjazmu i radości pielgrzymów nadziei ze 160 krajów. Ojciec Święty zaprosił ich do przyjęcia nowego życia z Chrystusem w Jego domu, który znajduje się w każdym miejscu, gdzie człowiek cierpi, bo jego prawa nie są respektowane, nadzieje są zdradzane, a udręki lekceważone. Tam, pośród ludzi, znajduje się dom Chrystusa, „który prosi, byście w Jego imieniu otarli płaczącym łzy i przypomnieli każdemu czującemu się samotnie człowiekowi, że nikt nie jest sam, jeśli złoży w Nim swoją nadzieję”.

XV. 15-20 sierpnia 2000
Rzym, Włochy
Jan Paweł II
2,2 mln uczestników

A słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas. (J 1, 14)

Reklama

Na XV ŚDM, będący w centrum obchodów jubileuszu chrześcijaństwa, Ojciec Święty zaprosił młodzież do Rzymu, gdzie młodzi pochylali się nad tajemnicą Wcielenia Syna Bożego, nabierali siły, by odpowiedzieć na papieskie wołanie: „Młodzi wszystkich kontynentów, nie lękajcie się być świętymi nowego tysiąclecia! Bądźcie miłośnikami kontemplacji i modlitwy; postępujcie zgodnie z wyznawaną wiarą i służcie ofiarnie braciom jako żywe członki Kościoła i budowniczowie pokoju. (…) Chrystus chce, byście byli nieustraszonymi apostołami Jego Ewangelii i budowniczymi nowej ludzkości”. W 300 konfesjonałach codziennie udzielało sakramentu pojednania ok. 2 tys. kapłanów.

XVII. 23-28 lipca 2002
Toronto, Kanada
Jan Paweł II
800 tys. uczestników

Wy jesteście solą dla ziemi (...) wy jesteście światłem świata. (Mt 5, 13-14)

Na początku trzeciego tysiąclecia Papież zwołał młodzież świata do Kanady. W sercu wielokulturowego i wielowyznaniowego Toronto młodzi pielgrzymi przez ziemię spotkali się z nim po raz ostatni.

Słowa, które Ojciec Święty Jan Paweł II wtedy wypowiedział, można więc odczytać jako swoisty testament: „Wy jesteście młodzi, a Papież już stary i nieco zmęczony. Ale nadal w pełni utożsamia się z waszymi nadziejami i aspiracjami. Chociaż przeżyłem wiele ciemności i srogich reżimów totalitarnych, to jednak ujrzałem wystarczająco wiele dowodów, aby być niezachwianie przekonanym, że żadna trudność i żaden lęk, jakkolwiek wielkie by one nie były, nie są w stanie całkowicie stłumić nadziei, która rodzi się wiecznie w sercach młodych ludzi. Nie pozwólcie umrzeć tej nadziei”.

XX . 16-21 sierpnia 2005
Kolonia, Niemcy
Benedykt XVI
900 tys. uczestników

Przybyliśmy oddać Mu pokłon. (Mt 2, 2)

Reklama

To było spotkanie wyjątkowe – przygotowane przez Jana Pawła II, ale poprowadzone już przez jego następcę – Benedykta XVI. Papież przekonywał młodzież, że „Pan Bóg nie wyszedł z mody”. Wskazując na adorację, Eucharystię i Słowo Boże, mówił: „Dla nas [Bóg] stał się ziarnem gorczycy, które pada na ziemię i obumiera, by wydawać owoc aż do skończenia świata (por. J 12, 24). Jest On obecny tak jak wtedy w Betlejem. Zaprasza nas do tej wewnętrznej pielgrzymki, która nazywa się adoracją”.

XXIII. 10-20 lipca 2008
Sydney, Australia
Benedykt XVI
400 tys. uczestników

Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami. (Dz 1, 8)

Tsunami wiary i radości – tak można podsumować australijskie spotkanie młodych. Choć należy do najmniejszych w historii ŚDM, to przyniosło wielkie ożywienie australijskiego Kościoła, do którego należy 1 mieszkańców Australii.

Podczas tej swoistej katechezy o życiu chrześcijańskim, któremu przewodzi Duch Święty, Benedykt XVI powiedział m.in.: „Bóg pragnął waszego życia, On je pobłogosławił i wyznaczył mu cel (por. Rdz 1, 28)!

Życie jest poszukiwaniem prawdy, dobra i piękna”.

XXVI. 16-21 sierpnia 2011
Madryt, Hiszpania
Benedykt XVI
2 mln uczestników

Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze. (por. Kol 2, 7)

Reklama

„Drodzy młodzi, nie dostosowujcie się do czegoś, co jest mniejsze od Prawdy i Miłości, nie dostosowujcie się do kogoś, kto jest mniejszy od Chrystusa. Świat potrzebuje świadectwa waszej wiary, z pewnością potrzebuje Boga” – wołał Benedykt XVI podczas madryckiego spotkania, które było cudowną manifestacją wiary dla Hiszpanii i świata. Oblegana była Strefa Pojednania i tłumnie odwiedzane Targi Powołaniowe. Nie zaszkodziły mu więc protesty, obrazujące nie tylko trudności społeczne i ekonomiczne, ale też postępujący kryzys wiary na Starym Kontynencie.

XXVIII. 23-28 lipca 2013
Rio de Janeiro, Brazylia
Franciszek
3,7 mln uczestników

Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody. (Mt 28, 19)

Ogłoszeniem Krakowa stolicą kolejnych ŚDM zakończyło się spotkanie młodych na kontynencie Papieża – w kraju pełnym kontrastów, w którym obywatele walczą z prawem sprzecznym z ochroną życia.

To tam był niezapomniany taniec młodych z całego świata, papieska wizyta w dzielnicy nędzy i zobowiązujące słowa: „Ufam wam młodym i modlę się za was. Miejcie odwagę «płynąć pod prąd». A więc odważcie się być szczęśliwymi. Nie lękajcie się tego, czego Bóg od was żąda! Warto powiedzieć Bogu «tak». W Nim jest radość!”.

XXXI. 26-31 lipca 2016
Kraków, Polska
Franciszek

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. (Mt 5, 7)

31. przystanek w pielgrzymowaniu z krzyżem Światowych Dni Młodzieży – Kraków. Młodzi znów świadczą o swojej miłości do Chrystusa, o tym, że życie według przykazań jest możliwe również dzisiaj. I wiarą pełną radości zarażają innych.

2016-07-20 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryś do młodych: ludzie znający Boga wybierają miłosierdzie

[ TEMATY ]

katecheza

ŚDM w Krakowie

27.07

Episkopat.pl

Bp Grzegorz Ryś

Bp Grzegorz Ryś

"Reakcją na dramaty świata może być gniew lub miłosierdzie. Ludzie znający Boga wybierają miłosierdzie" - mówił dziś biskup Grzegorz Ryś do młodych podczas katechezy na stadionie Cracovii w ramach Światowych Dni Młodzieży. Odnosząc się do wczorajszego mordu dżihadystów na francuskim księdzu, bp Ryś powiedział: "Jeśli nie zareagujemy miłosierdziem (...) na krew ks. Jacquesa, to będziemy niestety karmić swój gniew, który zabije nas szybciej niż innych ludzi".

Biskup odwołał się do fragmentu Apokalipsy św. Jana, w którym dusze zabitych dla słowa Bożego pytają przed ołtarzem Boga jak długo jego wierzący będą mordowani i otrzymują szokującą odpowiedź, że nie dość jeszcze zostało zabitych.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Nowy Proboszcz. Odpust. Festyn Rodzinny

2025-07-27 22:24

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

Wrocław Psie Pole: Ostatnia niedziela lipca była świetną okazją do świętowania w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 - uroczyście został wprowadzony nowy proboszcz - ks. Mariusz Dębski. Msza święta była odpustową ku czci patronów parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Po Mszy św. odbyła się procesja, a po południu w ogrodach parafialnych rozpoczął się Festyn Rodzinny. 

Według dekretu abp. Józefa Kupnego od 1 lipca w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu nowym proboszczem został ks. Mariusz Dębski, który zastąpił na tym urzędzie ks. Edwarda Leśniowskiego, który był proboszczem tej parafii przez ostatniej 38 lat i osiągnął już wiek emerytalny. Wraz z mianowaniem nowego proboszcz odbywa się obrzęd wprowadzenia nowo mianowanego nowego proboszcza. Obrzędowi temu zazwyczaj przewodniczy ksiądz dziekan. Taki obrzęd zaplanowano na sumę odpustową. Obecny na Eucharystii ksiądz dziekan Wiesław Karaś odczytał oficjalnie dekret i wypowiedział słowa: “Drogi Księże Proboszczu! Twojej pasterskiej pieczy Arcybiskup Wrocławski powierzył troskę o tutejszą parafię. Niech Duch Święty uzdolni cię do wielkodusznego podjęcia duszpasterskich zadań. Głoś słowo Boże, aby wierni umocnieni w wierze, nadziei i miłości wzrastali w Chrystusie. Gromadź swych parafian wokół ołtarza, aby wszyscy - starsi i młodzi, ubodzy i bogaci, gorliwi i obojętni religijnie - odnajdywali w Eucharystii źródło uświęcenia życia i poprzez nią oddawali chwałę Ojcu. Otaczaj ojcowską miłością ubogich i chorych, ożywiaj w sercach wiernych apostolskiego ducha i zachęcaj ich do wspólnej troski o sprawy Kościoła. Zarządzaj też roztropnie dobrami materialnymi powierzonymi twej pieczy.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję