Reklama

Niedziela Wrocławska

Witamy w mieście spotkań

Prawie dwadzieścia lat temu Jan Paweł II nazwał Wrocław miastem spotkania, wskazując na jego otwartość i wielokulturowość. Dziś słowa Ojca Świętego określają stolicę Dolnego Śląska stając się niejako jego definicją. Ten sam papież był pomysłodawcą i inspiratorem cyklicznych spotkań z młodzieżą z całego świata, ustanawiając je w 1985r. Już dwa lata później młodzi katolicy spotkali się w Buenos Aires w Argentynie, a kilka lat później w Częstochowie, ostatnie spotkanie w Rio de Janeiro w Brazylii (2013) zgromadziło prawie 4 mln uczestników.

W tym roku młodzież spotka się w Krakowie. Zanim młodzi ludzie z całego świata pojadą do stolicy Małopolski, będą spotykać się przez kilka dni (20-25 lipca) w wybranych miastach w Polsce, aby uczestniczyć w tzw. Dniach w Diecezjach. Część z nich odwiedzi nasze miasto. Według szacunków wrocławskiego sztabu ŚDM przyjedzie do nas ok. 15 tysięcy pielgrzymów ze wszystkich kontynentów. Najwięcej osób przybędzie z Niemiec i Francji, ale pojawią się także m.in. Włosi, Hiszpanie, Węgrzy, Ukraińcy, Amerykanie, Kolumbijczycy, Ekwadorczycy, Panamczycy, Ghańczycy, Senegalczycy, Australijczycy, Rosjanie, Chińczycy, Koreańczycy.

Spotkanie młodzieży w mieście spotkań zobowiązuje. Dlatego program wrocławskich Dni w Diecezjach jest bardzo bogaty i tworzą go – obok wspólnej modlitwy – wydarzenia kulturalne, koncerty, zwiedzanie miasta oraz szereg innych atrakcji dla pielgrzymów. Każdy dzień podzielony jest na dwie części: przedpołudniową organizowaną głównie w parafiach przy udziale wrocławskich rodzin oraz popołudniową, wspólną dla wszystkich uczestników oraz mieszkańców. We Wrocławiu w pięciu miejscach przez trzy dni zorganizowane zostaną festiwale miłosierdzia tzw. Mercy Festy, gdzie młodzież z różnych stron świata przy chrześcijańskiej muzyce będzie się wspólnie modlić i dzielić swoim doświadczeniem. Ważnym dniem będzie sobota 23 lipca. Wówczas uczestnicy wezmą udział wraz z abp. Józefem Kupnym w wydarzeniach duchowych na Ostrowie Tumskim. Po niej grupy udadzą się do wyznaczonych kościołów, by sprawować Eucharystię w grupach językowych. Natomiast wieczorem rozpocznie się wielkie muzyczno-modlitewne spotkanie na Stadionie Miejskim „Singing Europe”. Wezmą w nim udział także grupy z diecezji legnickiej i świdnickiej oraz młodzież z naszej archidiecezji, a także inni zaproszeni goście (rodziny, uczestnicy). Dotychczas odbyło się 12 Światowych Dni Młodzieży, m.in. w Buenos Aires, Częstochowie, Paryżu, Sydney i ostatnio w Rio de Janeiro. Hasłem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży jest cytat z Ewangelii św. Mateusza: „Błogosławieni miłosierni, albowiem miłosierdzia dostąpią”.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy sobie potrzebni

Niedziela małopolska 33/2016, str. 7

[ TEMATY ]

zakonnica

ŚDM w Krakowie

Małgorzata Cichoń

Klaryski: s. Alicja (z lewej) oraz s. Maria. Obie mieszkały kiedyś w Ghanie, gdzie pracowała także wolontariuszka ze Śląska Anna Knebel (w środku). Do niespodziewanego spotkania doszło po Eucharystii na Białych Morzach

Klaryski: s. Alicja (z lewej) oraz s. Maria. Obie mieszkały kiedyś
w Ghanie, gdzie pracowała także wolontariuszka ze Śląska Anna Knebel (w środku). Do niespodziewanego spotkania doszło po Eucharystii na Białych Morzach

Siostra Alicja jest klaryską od prawie 40 lat, z tego 12 spędziła w Afryce, na fundacji w Ghanie, w miejscowości Saltpond. Choć na co dzień mieszka w sercu Krakowa, bo przy dochodzącej do Wawelu ul. Grodzkiej, jak dotąd nigdy nie była w sanktuarium św. Jana Pawła II, a w łagiewnickiej świątyni modliła się ostatnio... 20 lat temu, przed swoim wyjazdem do Afryki (no i może jeszcze raz, już po powrocie). 30 lipca była jednak wśród uczestników Eucharystii odprawionej na Białych Morzach pod przewodnictwem papieża Franciszka

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Jak to jest, wyjść z klauzury, by spotykać się z Następcą św. Piotra?

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję