Reklama

Niedziela w Warszawie

Dni w Diecezjach last minute

Już 20 lipca zaczynają się Dni w Diecezjach. Jest jeszcze szansa, aby wziąć w nich udział, a nawet pomóc w ich organizacji na terenie swojej parafii

Uroczystości organizowane wspólnie przez Kościół i władze miasta są przeznaczone nie tylko dla gości z zagranicy, ale także dla wszystkich mieszkańców Warszawy i okolic. Do wspólnego świętowania i modlitwy zapraszają Biskupi obydwu warszawskich diecezji.

Wierni mogą brać udział w wydarzeniach po obu stronach Wisły. – Drobna różnica polega na tym, że na centralne wydarzenie ŚDM w Wyższym Seminarium Duchownym na Tarchominie rozdajemy wejściówki – mówi Joanna Ślusarek, rzecznik prasowy sekretariatu ŚDM diecezji warszawsko-praskiej. Centralne uroczystości religijne organizowane są na terenie zamkniętym i władze diecezji chcą mieć kontrolę nad tym, kto i ile osób przyjdzie. – To dla nas ważne ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa. Wejściówek wystarczy dla wszystkich chętnych, bo przygotowaliśmy ich ponad 20 tys. Każdy chętny powinien zgłosić się po bezpłatny bilet do swojej parafii – mówi Ślusarek.

Otwarty charakter mają spotkania ŚDM w rejonach diecezji warszawsko-praskiej. Wstęp wolny jest również na wszystkie uroczystości na terenie archidiecezji warszawskiej. Każdy chętny może wziąć udział w Mszach św., czuwaniach, piknikach oraz w spotkaniu przy Świątyni Opatrzności Bożej.

Reklama

Spóźnialscy natrafią jednak na pewne utrudnienia. – Osoby niezarejestrowane na ŚDM nie będą miały specjalnych udogodnień, jak bezpłatne przejazdy komunikacją czy wejściówki do muzeów i instytucji kultury – mówi ks. Tomasz Zaperty, koordynator ŚDM w archidiecezji warszawskiej.

Młodzież, która zdecyduje się na uczestnictwo w Dniach w ostatniej chwili, będzie mogła pomóc organizacyjnie. Jest to ciągle możliwe w wolontariacie parafialnym, bo na poziomie diecezji odbyły się już wszystkie szkolenia i spotkania organizacyjne. – Rekrutacja wolontariuszy miejsko-diecezjalnych została już zamknięta, a młodzi mają już podpisane specjalne umowy. Jednak każdy, kto chciałby jeszcze jakoś pomóc może zgłosić się do koordynatora parafialnego ŚDM lub księdza proboszcza – mówi Łukasz Sawicki z biura ŚDM archidiecezji warszawskiej.

Choć każda para rąk może okazać się potrzebna, to jednak w skali miasta zaangażowanych młodych osób nie brakuje. W Warszawie i okolicach są parafie, w których wolontariuszy jest bardzo dużo. – Są nawet parafie, w których liczba wolontariuszy jest zbliżona do ilości spodziewanych gości – podkreśla ks. Tomasz Zaperty. – Dodatkowi wolontariusze mogą być potrzebni, gdyby zdarzyły się jakieś organizacyjne niespodzianki.

O tym, jak przebiegać będą Dni w Diecezjach, piszemy na str. IV-V

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się z chorymi

Przed modlitwą w Kaplicy Matki Bożej Ojciec Święty swoim zwyczajem spotkał się ze starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi

CZYTAJ DALEJ

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję