Reklama

Głos z Torunia

Z Maryją przez wieki

Sanktuarium w Lipach należy do najstarszych i największych miejsc kultu maryjnego w diecezji toruńskiej. Pierwsza historyczna wzmianka o ośrodku maryjnym w Lubawie pochodzi z akt procesu beatyfikacyjnego Doroty z Mątowów z XIV wieku, jednak lokalne podanie mówi o objawieniach w Lipach, w pogańskim miejscu kultu w XIII wieku. Figurka ukazującej się na drzewie w Lipach Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona jest w uroczystej procesji do miejsca objawienia

Niedziela toruńska 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

Aleksandra Wojdyło

Figurka ukazującej się na drzewie w Lipach Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona jest w uroczystej procesji do miejsca objawienia

Figurka ukazującej się na drzewie w Lipach Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona jest w uroczystej procesji do miejsca objawienia

Do sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lubawie-Lipach na odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przypadający w dniach 1 i 2 lipca przybywają bardzo licznie mieszkańcy ziemi lubawskiej, pielgrzymi z wielu miast i miejscowości, aby na nowo zawierzyć Jej swoje życie i wypraszać łaski. „Przemień, Maryjo, moją prośbę w Twoją łaskę” – z taką nadzieją i prośbą w tym roku przybyło kilkadziesiąt tysięcy czcicieli Matki Bożej Lipskiej. Tegoroczne uroczystości maryjne połączone zostały z obchodami jubileuszu 800-lecia chrztu miasta i ziemi lubawskiej.

Procesja z figurką

Pierwszego dnia odpustu przy sanktuarium trwało czuwanie modlitewne, któremu przewodniczył ks. kan. prof. Mirosław Mróz. Uroczyste Nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie w farze poprzedziły procesję z figurą poprowadzoną przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i bp. Andrzeja Suskiego. Procesja skierowała się do miejsca objawień w pobliskich Lipach, gdzie sprawowana była Msza św.

W słowie powitania Biskup Andrzej przypomniał wydarzenie sprzed 800 lat i podkreślił znaczenie „świętej ziemi lubawskiej” jako ważnej części dawnej diecezji chełmińskiej, a obecnie toruńskiej. Wspomniał o pobycie w Lipach kard. Stefana Wyszyńskiego 2 lipca 1969 r., gdy ukoronował papieskimi koronami figurkę Matki Bożej Lipskiej, i kard. Józefa Glempa w 1994 r. podczas uroczystości 25-lecia koronacji figury.

Język Ewangelii

W homilii kard. Nycz mówił o roli miłosierdzia w życiu codziennym chrześcijanina. Wyraził słowa uznania dla mieszkańców i pielgrzymów za liczną obecność na odpuście i oddawanie czci Maryi w Jej cudownej figurze. Dziękując za 800 lat chrystianizacji ziemi lubawskiej, mówił o wyzwaniu i odpowiedzialności mieszkańców ziemi lubawskiej za przekazywanie kolejnym pokoleniom skarbu, jakim jest dziedzictwo chrześcijańskie. – Pielęgnujcie wszystko, co pozostawili wam poprzednicy – prosił kaznodzieja. Kard. Kazimierz Nycz mówił o wzorze miłosierdzia, jaki dała swoją postawą Maryja, nawiedzając św. Elżbietę i udzielając pomocy. – Miłość miłosierna jest odpowiedzią na miłosierdzie Pana Boga i za to Mu dziękujmy w tym szczególnym roku – zaznaczył kard. Nycz. Podając za wzór nauczanie papieża Franciszka przypominającego o uczynkach miłosierdzia względem ciała i duszy, powiedział: – O problemach miłosierdzia my, ludzie Kościoła, musimy mówić językiem Ewangelii niezależnie od tego, jak mówią inni. Nawiązał również do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, zachęcając do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie oraz młodzieżą w diecezji. Zachęcił do modlitwy o beatyfikację sł. Bożej Magdaleny Mortęskiej.

Reklama

Kustosz ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz w słowie podziękowania wyraził wdzięczność za uczestnictwo w obchodach. Zachęcił do zapoznania się z dwiema okolicznościowymi publikacjami związanymi z Lubawą i sanktuarium. Liturgię Mszy św. ubogacił śpiewem chór Appasjonata z Lubawy pod dyrekcją Marka Józefowicza. Sanktuarium w Lipach staje się również szczególnym miejscem modlitw za życie poczęte, dlatego po Mszy św. biskupi udzielali błogosławieństwa dzieciom, matkom oczekującym narodzin dzieci.

Rolnicy

Matka Boża Lipska jest patronką rolników, więc i ta grupa zawodowa modliła się podczas wieczornej Eucharystii o opiekę w pracach na roli. Mszy św. przewodniczył diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański. Homilię wygłosił ks. kan. prof. Mirosław Mróz, który mówił o potrzebie dążenia do ekologii ziemi, a również o ekologii serca i duszy. – Rolnik ma ukochać ziemię jak Maryja, chronić, dbać, doglądać, bronić, czuwać, a nie tylko dążyć do maksymalnego zysku – podkreślił ks. kan. prof. Mróz.

Czas modlitw

Wieczorne czuwanie modlitewne z udziałem zespołów wokalnych i instrumentalnych, modlitwa różańcowa, nabożeństwo Drogi Krzyżowej ze świecami oraz Msza św. o Najświętszej Maryi Pannie o północy, której przewodniczył neoprezbiter z Lubawy posługujący w Wiedniu ks. Wojciech Chmielewski, zakończyły pierwszy dzień uroczystości w Lipach. Przez całą noc trwało czuwanie przy figurze Maryi, aby następnego dnia o poranku wyśpiewać Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. 2 lipca Sumie przewodniczył bp Józef Szamocki. Podczas popołudniowej Mszy św. z udziałem kierowców poświęcono pojazdy. Po Nieszporach o Najświętszej Maryi Pannie w uroczystym orszaku odprowadzono figurę do kościoła farnego.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratują czeladzkie sanktuarium przed zawaleniem

Dbałość o świątynię to jedno z głównych zadań proboszczów i parafialnych wspólnot. Praktycznie cały czas w kościołach prowadzone są większe i mniejsze remonty. Zwykle mają upiększać miejsca modlitwy lub poprawiać ich funkcjonalność. Jednak w przypadku zabytkowych kościołów często wybór jest prosty – podjęcie się niełatwego remontu albo jego zamknięcie i powieszona na drzwiach złowieszcza tabliczka: „Wstęp wzbroniony! Grozi zawaleniem”.

CZYTAJ DALEJ

Sikorski na Prezydenta?

2022-09-30 23:06

[ TEMATY ]

Sikorski

pl.wikipedia.org

Wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze stwierdzający, że to USA doprowadziły do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream stał się popularny nie tylko w Europie i w Rosji, ale także w Indiach i Chinach.

Przemówienie Władimira Putina, podczas którego ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy, było w jednej kwestii zbieżne z poglądami Radosława Sikorskiego. Putin mówił, że to Zachód atakuje Rosję, a Amerykanie wysadzili nawet rosyjsko-niemiecką inwestycję pod morzem Bałtyckim, co przekreśla nadzieję na dostawy gazu na Zachód Europy.

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję