Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Maryjo, jesteś z nami

3 lipca 2016 r. przejdzie na zawsze do historii Tatyni, filii parafii Police-Jasienica. W miejscowym kościele pw. św. Pawła Apostoła miała miejsce koronacja figury Pani Fatimskiej, której dokonał ks. Grzegorz Wejman – misjonarz fatimski

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2016, str. 2

[ TEMATY ]

koronacja

Matka Boża Fatimska

Andrzej Joniak

Procesja z Matką Bożą Fatimską

Procesja z Matką Bożą Fatimską

Ten piękny dzień stał się możliwy dzięki wielu osobom, które głęboko przeżyły Misję Fatimską w miejscowej parafii w dniach 29 listopada – 6 grudnia 2015 r. Wówczas na sugestię ks. prob. kan. Waldemara Szczurowskiego, by jako owoc misji zakupić figurę Pani Fatimskiej, natychmiast znalazł się anonimowy darczyńca. Figura wraz z koroną została zakupiona w Fatimie i przywieziona do parafii przez ks. Stanisława Rosieka, administratora parafii w Chwarstnicy. Równocześnie rozpoczęły się przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia, w które zaangażowały się liczne osoby z Tatyni i Jasienicy.

Uroczystości rozpoczęły się powitaniem figury Pani Fatimskiej, na wysokości remizy Straży Pożarnej, przez kapłanów: ks. prob. kan. Waldemara Szczurowskiego, ks. kan. Mieczysława Wdowiaka i ks. Grzegorza Wejmana, burmistrza Polic Władysława Diakuna i przewodniczącego Radu Powiatu Polic Cezarego Arciszewskiego, sołtys z Tatyni Mirosławę Sadowską (główną animatorkę uroczystości) i licznych wiernych. Figurę z Jasienicy przywieźli strażacy z Tatyni wozem strażackim. Po czym wyruszyła procesja do świątyni, podczas której figurę nieśli na zamianę: strażacy z Tatyni, niewiasty i mężczyźni, a koronę dziewczynka ubrana na biało. Kulminacyjnym punktem była uroczysta Msza św. Po kazaniu, w którym kaznodzieja nawoływał do naśladowania Maryi w Jej postawie zaufania Bogu, skromności i ubóstwie oraz prosił o odprawianie nabożeństw Pierwszych Pięciu Sobót Miesiąca, nastąpiła koronacji figury Pani Fatimskiej. Misjonarz wobec ukoronowanej Maryi zawierzył ks. prob. Waldemara Szczurowskiego i parafian Niepokalanemu Sercu Maryi. Po Komunii św. figura została zainstalowana w prezbiterium kościoła w odpowiednio przygotowanym miejscu. Bezpośrednio przed błogosławieństwem ks. G. Wejman dokonał również poświęcenia krzyża misyjnego ufundowanego przez kilka rodzin z Tatyni, a ustawionego przed wejściem do świątyni.

Reklama

Radość głęboko przeżytej Liturgii znalazła swoje przedłużenie na agapie, przy suto zastawionych stołach i śpiewie piosenek w wykonaniu zespołu muzycznego z Trzebieży oraz Zespołu Folklorystycznego „Balbiny” z Polic.

Uroczystość ta, wyjątkowa w naszej archidiecezji, a zupełnie niespotykana w kościołach filialnych, stała się widocznym znakiem przygotowań do 100. rocznicy objawień Maryi w Fatimie. Tego dnia czuło się mocny powiew Ducha Świętego w Tatyni.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kębelska Pani

Już od ponad 30 lat w pierwszą niedzielę września tysiące osób gromadzi się w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej na uroczystościach związanych z rocznicą koronacji cudownej figury Matki Bożej

Chociaż od koronacji minęło dopiero 35 lat, kult maryjny w Wąwolnicy ma wielowiekową historię. Według tradycji, Matka Boża okazała litość nad mieszkańcami średniowiecznego grodu, ocalając ich przed najazdem tatarskim. Gdy na początku września 1278 r. pod Wąwolnicę nadciągnęły hordy barbarzyńców, w okolicznych lasach rozgorzały walki. Najeźdźcy rozbili obóz w Kęble, gdzie znajdowała się figura Maryi. Wiedząc, jaką czcią Polacy otaczają Bożą Matkę, zaczęli znieważać Ją na oczach pojmanych chrześcijan. Wówczas miał miejsce cud, o którym czytamy w kronikach: „Nad Matką Bożą ukazała się jasność i unosić się zaczęła w górę, na przeciwległej górze o paręset kroków stanęła na lipie, jakoby uchodząc z rąk niewiernych, czasem jeszcze bardziej przerażeni Tatarzy, jak najszybciej uciekali, tak że łupy co nie były na wozach i jeńców pozostawili, nie myśląc o zdobywaniu zamku. Po ich ucieczce statua Matki Bożej nazad stanęła na kamieniu”. Miejsce nadzwyczajnego wydarzenia - kamień i lipa - od razu zostało otoczone czcią wiernych, a nieopodal wybudowano drewnianą kaplicę, w której została umieszczona figura. Do Maryi pielgrzymowali nie tylko mieszkańcy najbliższej okolicy, ale i wierni z dalekich stron Polski. Z czasem, ze względu na wzmożony ruch pielgrzymkowy, za zgodą Stolicy Apostolskiej figura Matki Bożej została uroczyście przeniesiona do kościoła w Wąwolnicy (miało to miejsce 8 września 1700 r.).

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję