Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Maryjo, jesteś z nami

3 lipca 2016 r. przejdzie na zawsze do historii Tatyni, filii parafii Police-Jasienica. W miejscowym kościele pw. św. Pawła Apostoła miała miejsce koronacja figury Pani Fatimskiej, której dokonał ks. Grzegorz Wejman – misjonarz fatimski

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2016, str. 2

[ TEMATY ]

koronacja

Matka Boża Fatimska

Andrzej Joniak

Procesja z Matką Bożą Fatimską

Procesja z Matką Bożą Fatimską

Ten piękny dzień stał się możliwy dzięki wielu osobom, które głęboko przeżyły Misję Fatimską w miejscowej parafii w dniach 29 listopada – 6 grudnia 2015 r. Wówczas na sugestię ks. prob. kan. Waldemara Szczurowskiego, by jako owoc misji zakupić figurę Pani Fatimskiej, natychmiast znalazł się anonimowy darczyńca. Figura wraz z koroną została zakupiona w Fatimie i przywieziona do parafii przez ks. Stanisława Rosieka, administratora parafii w Chwarstnicy. Równocześnie rozpoczęły się przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia, w które zaangażowały się liczne osoby z Tatyni i Jasienicy.

Uroczystości rozpoczęły się powitaniem figury Pani Fatimskiej, na wysokości remizy Straży Pożarnej, przez kapłanów: ks. prob. kan. Waldemara Szczurowskiego, ks. kan. Mieczysława Wdowiaka i ks. Grzegorza Wejmana, burmistrza Polic Władysława Diakuna i przewodniczącego Radu Powiatu Polic Cezarego Arciszewskiego, sołtys z Tatyni Mirosławę Sadowską (główną animatorkę uroczystości) i licznych wiernych. Figurę z Jasienicy przywieźli strażacy z Tatyni wozem strażackim. Po czym wyruszyła procesja do świątyni, podczas której figurę nieśli na zamianę: strażacy z Tatyni, niewiasty i mężczyźni, a koronę dziewczynka ubrana na biało. Kulminacyjnym punktem była uroczysta Msza św. Po kazaniu, w którym kaznodzieja nawoływał do naśladowania Maryi w Jej postawie zaufania Bogu, skromności i ubóstwie oraz prosił o odprawianie nabożeństw Pierwszych Pięciu Sobót Miesiąca, nastąpiła koronacji figury Pani Fatimskiej. Misjonarz wobec ukoronowanej Maryi zawierzył ks. prob. Waldemara Szczurowskiego i parafian Niepokalanemu Sercu Maryi. Po Komunii św. figura została zainstalowana w prezbiterium kościoła w odpowiednio przygotowanym miejscu. Bezpośrednio przed błogosławieństwem ks. G. Wejman dokonał również poświęcenia krzyża misyjnego ufundowanego przez kilka rodzin z Tatyni, a ustawionego przed wejściem do świątyni.

Reklama

Radość głęboko przeżytej Liturgii znalazła swoje przedłużenie na agapie, przy suto zastawionych stołach i śpiewie piosenek w wykonaniu zespołu muzycznego z Trzebieży oraz Zespołu Folklorystycznego „Balbiny” z Polic.

Uroczystość ta, wyjątkowa w naszej archidiecezji, a zupełnie niespotykana w kościołach filialnych, stała się widocznym znakiem przygotowań do 100. rocznicy objawień Maryi w Fatimie. Tego dnia czuło się mocny powiew Ducha Świętego w Tatyni.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Fatimskiej Pani

Niedziela sosnowiecka 22/2017, str. 3

[ TEMATY ]

odpust

Matka Boża Fatimska

Piotr Lorenc

Suma odpustowa w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu- Zagórzu

Suma odpustowa w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-
Zagórzu

Takie uroczystości odpustowe już się nie powtórzą! 13 maja, w dzień 100. rocznicy pierwszego z objawień Matki Bożej w Fatimie, odbyły się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu. Sumie odpustowej, którą koncelebrowali wszyscy proboszczowie z dekanatu, przewodniczył ks. prał. Stefan Wyporski. Odpust poprzedziły trzydniowe rekolekcje wygłoszone przez o. Ryszarda Rydlaka SCJ.

CZYTAJ DALEJ

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza, paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

2022-11-23 17:51

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

bp Jan Wątroba

paulin

Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE/facebook

Pod przewodnictwem abpa Wacława Depo i bpa Jana Wątroby na Bachledówce koło Zakopanego 23 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe ojca Stanisława Jarosza, znanego paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zmarły miał 69 lat, kapłanem był przez 43 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sanktuarium na Bachledówce w parafii w Czerwiennem niedaleko Zakopanego. Przewodniczył im metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, wcześniej bp pomocniczy w Częstochowie. - Nasze drogi z ojcem Stanisławem ciągle się przenikały, współpracowaliśmy na wielu polach. Świadczył swoim życiem o Bogu, umacniał w powołaniu wielu kapłanów, pomagał duchowo świeckim. A do tego ciągle był człowiekiem uśmiechniętym i radosnym - mówił bp Wątroba.

CZYTAJ DALEJ

Policja apeluje: nie wchodźmy na lód

2022-11-26 08:32

[ TEMATY ]

ostrzeżenie

pixabay.com

Nie wchodźmy na zamarznięte zbiorniki wodne. Z brzegu nie widać, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie lód jest cienki i może się pod nami załamać - podkreśla mł. asp. Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Mł. asp. Wasiak przypomniała w rozmowie z PAP, że grubość lodu może być różna w zależności od zbiornika wodnego, prądów, a także roślinności na dnie. "Kiedy stoimy na brzegu, nie widzimy takich rzeczy, więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić, które miejsce jest bezpieczne, a które nie" - zauważyła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję