Reklama

Niedziela Sandomierska

Wakacje z Bogiem

Niedługo półmetek wakacji. Większość z nas już wypoczywała albo właśnie wyjeżdza na zasłużony urlop. Na naszych łamach prezentowaliśmy tzw. plan ogólny „Wakacji z Bogiem”, dziś zajmiemy się konkretną realizacją tego hasła

Niedziela sandomierska 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. Adam Stachowicz

Wisłok Wielki – o co młodzież pyta Księdza Biskupa

Wisłok Wielki – o co młodzież pyta Księdza Biskupa

Ruch Światło-Życie dla swoich członków ma bogatą ofertę formacyjną nie tylko w ciągu roku szkolnego, ale również w czasie wakacji. Posługujący na wakacyjnych turnusach moderatorzy i animatorzy udowadniają, że można wypoczywać i jednocześnie uczyć się. Można poznawać nowych ludzi, ale przede wszystkim poznawać Pana Jezusa i odkrywać Boże działanie w świecie.

Miłosierni jak Ojciec

„Piętnaście dni w ciągu wakacji może odmienić całe życie” – takie słowa wypowiada wiele osób, które rozpoczęły swoją przygodę z Oazą. Hasłem tegorocznych oaz wakacyjnych i całego przyszłego roku formacyjnego w parafiach są słowa: „Miłosierni jak Ojciec”. Jak zaznacza ks. Marek Kuliński, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie: – W turnusach biorą udział osoby, które są zaangażowane w Ruch Światło-Życie, jak również i takie, które po raz pierwszy właśnie na takich wakacyjnych wyjazdach mają doczynienia z wypoczynkiem, formacją i modlitwą. Tegoroczny temat – dodaje – przypomina nam o trwającym Roku Miłosierdzia i przygotowuje do ŚDM. Bardzo wiele mówimy o tym wydarzeniu podczas oazowych spotkań .

Od 25 czerwca do 11 lipca w rekolekcjach uczestniczyło blisko 300 uczestników pod opieką ponad 60-osobowej kadry wychowawczej, tworząc 6 turnusów w ośrodkach bieszczadzkich oraz w Ulanowie. W rekolekcjach w Uhercach Mineralnych wzięło udział kilkanaście rodzin.

Jak żyją na co dzień

Dla wielu młodych ludzi rekolekcje oazowe to wspaniały czas, aby wśród rówieśników dobrze się bawić, a równocześnie przeżyć wspaniałą przygodę z Bogiem, to czas wypoczynku i formacji duchowej. Całość rekolekcji związana jest z poszczególnymi tajemnicami Różańca, dlatego każdy dzień dotyczy innej tajemnicy. Uczestnicy podczas kilkunastu dni wakacji przeżywają cały rok liturgiczny. Modlitwa różańcowa towarzyszy oazowiczom dlatego, że Ruch Światło-Życie oddany jest w macierzyńską opiekę Maryi Niepokalanej.

Oczywistą sprawą jest, że każdy dzień związany jest z Mszą św. Członkowie Ruchu starają się o jej piękno i czytelność. Nacisk kładzie się również na obcowanie ze Słowem Bożym, dlatego na turnusie nie może zabraknąć Namiotu Spotkania, czyli osobistego rozważania Pisma Świętego, czy celebracji Słowa Bożego. Moderatorzy przykładają dużą wagę do duchowej strony rekolekcji, a wyraża się to m.in. poprzez dobre przygotowanie oraz danie możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Reklama

Każdego dnia animatorzy prowadzą spotkania w grupach i wspólnie ze swoimi podopiecznymi spędzają dużo czasu na rozmowach i przygotowaniach do poszczególnych obowiązków. Jest wspólny śpiew oraz czas na modlitwę osobistą i wspólnotową. Ale nie brak jest też czasu na gry i zabawy. No i oczywistym jest, że będąc w Bieszczadach, nie może zabraknąć wypraw w góry oraz w ciekawe okolice.

Dzień na Oazie pełen jest wrażeń i atrakcji, a czas dokładnie dopięty. To na głowie moderatorów spoczywa obowiązek, aby uczestnicy, wyjeżdżając z piętnastodniowych rekolekcji, wynieśli z nich poczucie, że dobrze się bawili, czegoś się nauczyli, poznali między sobą, a przede wszystkim – na nowo odnaleźli Jezusa obecnego w ich życiu.

Poznać i pokochać Jezusa

Po co można pojechać na Oazę? Czego najczęściej poszukują młodzi ludzie? Co w takiej formie wspólnych wakacji pociąga małżeństwa i rodziny? Niewątpliwie chcą poznawać nowych ludzi. Ale oazowe rekolekcje to również szansa dla rodzin – Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, jest miejscem, gdzie całe rodziny rozczytują, jakie mają zadanie i rolę w Kościele oraz co on im może zaoferować.

Jednak „Wakacje z Bogiem” to przede wszystkim czas poznawania Pana Jezusa samemu czy całą rodziną. Przeżycia duchowe i przemianę serc uczestniczących w rekolekcjach wakacyjnych widać nie tylko po uśmiechniętych twarzach, ale da się usłyszeć podczas wypowiadanych świadectw. Zarówno małżonkowie, jaki i młodzież oraz dzieci chętnie dzielą się z innymi tym, co przeżywają. Ze wspólnym spotkaniem w trakcie trwania turnusu czy podczas Dni Wspólnoty nieodłącznie związana jest Godzina Świadectw.

Biskup u oazowiczów

Podczas trwania turnusu mieliśmy okazję do spotkania z wyjątkowym gościem. Uczestników rekolekcji oazowych odbywających się w pierwszym turnusie w ośrodkach bieszczadzkich odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz. 2 lipca, w siódmym dniu rekolekcyjnych przeżyć, wszystkie bieszczadzkie ośrodki gościły Biskupa Ordynariusza. Podczas spotkań z młodzieżą i kadrą wychowawczą Ksiądz Biskup zachęcał do tego, aby czas Oazy był umacnianiem więzi z Panem Bogiem oraz budowaniem wspaniałych wzajemnych relacji między młodymi. Podkreślał, że Oaza ma pomagać otworzyć szerzej serce, aby było w nim miejsce dla Boga i dla drugiego człowieka. Bp Nitkiewicz zachęcał też młodych, aby po powrocie do parafii zaangażowali się w przygotowania do ŚDM oraz zaprosił wszystkich na Dzień Wspólnoty, który odbędzie się 23 lipca w Sandomierzu. Przypominał także o spotkaniu młodych z Papieżem w Krakowie.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje dla 4 tys. dzieci i młodzieży

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Archiwum organizatorów

Uczestnicy kolonii Caritas naszej diecezji w Gdyni

Uczestnicy kolonii Caritas
naszej diecezji w Gdyni

Wakacje już się praktycznie skończyły. Na koniec niech przynajmniej będzie jasne, czym mogą się pochwalić diecezjalni duszpasterze oraz różne kościelne wspólnoty i organizacje, jeśli chodzi o prowadzenie wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. W przybliżeniu można powiedzieć, że dzięki pracy księży, sióstr zakonnych, świeckich katechetów i wielu wolontariuszy z diecezji bielsko-żywieckiej, na wakacje z parafii wyjechało blisko 4 tys. dzieci i młodzieży

O dokładne liczby nie jest łatwo. Z początkiem lipca diecezjalne duszpasterstwo młodzieży przygotowało zestawienie planowanych wyjazdów w poszczególnych dekanatach. Z danych zebranych przez dekanalnych duszpasterzy wynikało, że na wakacje wyjedzie 3606 dzieci i młodzieży w 91 grupach, pod opieką 82 kapłanów, 2 sióstr zakonnych, 4 katechetów i kilku wolontariuszy. Drugim źródłem, z którego można zaczerpnąć wiedzę o letnim wypoczynku organizowanym przez instytucje kościelne, jest baza przygotowywana każdego roku przez ministerstwo edukacji. Według niej, parafie naszej diecezji i inne instytucje związane z Kościołem objęły wakacyjną opieką duszpasterską 2329 uczestników. Ze względu na to, że nie wszystkie inicjatywy zostały zgłoszone do kuratoriów, dopiero nakładając na siebie dwa wspomniane źródła można w przybliżeniu założyć liczbę 4 tys. dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Celem muzyki organowej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych

2022-07-03 19:18

[ TEMATY ]

organy

organiści

Magdalena Pijewska/Niedziela

Podstawowym celem muzyki organowej jest chwała Boża, budowanie wspólnoty wierzących oraz uświęcenie wiernych - mówił przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas wręczenia nagrody "Srebrna Piszczałka" ks. prof. Kazimierzowi Szymonikowi. Uroczystość odbyła się 3 lipca w archikatedrze warszawskiej, na rozpoczęcie XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry".

Przewodniczący Episkopatu w krótkim słowie wygłoszonym po wręczeniu nagrody "Srebrna Piszczałka" podkreślił, że muzyka organowa stanowi integralną część liturgii. Przywołał m.in. fragment Konstytucji o Liturgii Świętej Soboru Watykańskiego II oraz Instrukcji o muzyce kościelnej zatwierdzonej na 377. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w 2017 roku. Zacytował też słowa świętych na temat muzyki, o tym, że jest ona "wyrazem tęsknoty za rajem", jak określiła ją Hildegarda von Bingen czy jak napisał św. Jan Paweł II "głosem serca, który wzbudza ideały piękna, pragnienie doskonałej i nie zakłóconej ludzkimi pasjami harmonii".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję