Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ćwierćwiecze maryjnego szlaku

Z biskupem Romanem Pindlem na czele, 6 sierpnia wyruszy sprzed hałcnowskiego sanktuarium 25. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

PB

Od 25 lat pielgrzymi wyruszają z Bielska-Białej, by pokłonić się Matce

Od 25 lat pielgrzymi wyruszają z Bielska-Białej, by pokłonić się Matce

Przed dwoma laty bp Roman Pindel dotarł z nami do Wilamowic. Powiedział wtedy, że gdyby nie obowiązki to szedłby jeszcze dalej. A tak, to musiał wracać. Tym razem będziemy próbować naciągnąć go, by szedł z nami znacznie dłużej. Kupimy mu lepsze buty, albo wygodne sandały, żeby dał się namówić – mówi z humorem ks. Józef Walusiak, główny przewodnik diecezjalnych grup pątniczych.

Tegoroczna pielgrzymka zapowiada się wyjątkowo okazale. Z racji jubileuszu ćwierćwiecza pielgrzymowania na Jasną Górę przygotowywane są pamiątkowe foldery, pielgrzymi kalendarz, a w Pińczycach, w czwartym dniu pielgrzymki, muzyczny koncert. Do tego dojdą jeszcze świadectwa osób, które przez 25 lat, rok w rok, pokonywały w sierpniu trasę dzielącą dwa sanktuaria maryjne: to w Hałcnowie i to na Jasnej Górze.

– Chcemy podziękować Bogu przez Maryję za te 25 lat marszu na Jasną Górę. Przez ten czas przetoczyło się dziesiątki tysięcy ludzi, którzy wyruszali z Bielska-Białej Hałcnowa, Cieszyna, Andrychowa, Oświęcimia. Ze względu na Rok Miłosierdzia bardzo ufamy, że podczas pielgrzymki Matka Miłosierdzia wspomoże tych, którzy potrzebują Jej przebaczenia i łaski – dodał ks. Józef Walusiak.

Reklama

Trasa jubileuszowej pielgrzymki nie podlega w stosunku do lat ubiegłych żadnym zmianom. Wciąż obliczona jest na 6 dni, w czasie których miejscami postojowymi i noclegowymi będą m.in.: Chrzanów, Trzebinia, Siewierz, Sławków i Koziegłowy.

Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są w: księgarni św. Rity w Bielsku-Białej (obok przejścia podziemnego przy ul. Piastowskiej), parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie, kantorze wymiany walut w Istebnej, księgarni na Rynku w Kętach, Domu Katolickim w Milówce, a w Żabnicy przyjmuje je Edward Błachut (ul. ks. K. Śmiecha 138). Na listę pielgrzymkową można się też wpisać za pośrednictwem strony internetowej: www.pielgrzymka.bielsko.pl.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hel: VI Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu dotarła do celu

[ TEMATY ]

pielgrzymka

rower

Marek Śledź

Blisko 80 rowerzystów przebyło przez ponad tydzień blisko 1000 km w ramach VI Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej z Giewontu na Hel, której towarzyszyło hasło „Najważniejsza droga wiedzie do świętości”. Wszyscy pątnicy mieli okolicznościowe stroje z wizerunkiem św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII.

Ostatnim punktem, do którego dotarli pielgrzymi przed wjazdem na Hel było sanktuarium Matki Boskiej Królowej Morza w Swarzewie pomiędzy Puckiem a Władysławowem. Gości przywiał ks. Stanisław Majkowski, proboszcz i kustosz sanktuarium. – Możecie być bardzo dumni, bo przebyliście poważny dystans Tour de Pologne – mówił z radością duchowny. Żartował także, że takie wyprawy góralom służą, bo bardzo dobrze wyglądają. Przypomniał, że w czasie pierwszej pielgrzymki Podhalanie podarowali sanktuarium figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej, która została ustawiona obok ambony. Tym razem górale podarowali kustoszowi sanktuarium w Swarzewie góralską spinkę, którą kapłanowi przypinał ks. Tadeusz Skupień, kapelan rowerowych pielgrzymów. – To moja szósta pielgrzymka. Każdego roku jest inna. Poznajemy nowe sanktuaria, są nowe wyzwania. Cieszę się, że wszystko się udało. Nie mieliśmy żadnego poważnego incydentu – podkreślał ks. Tadeusz.

CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję