Reklama

Kultura

W gościnę do „Śląska”

„Śląsk” jest jednym z nielicznych zespołów, które świętują nie tylko jubileusze, ale każde urodziny. Co więcej, to sam solenizant obdarowuje gości prezentami w czasie Wielkiego Pikniku Artystycznego – Święta „Śląska”

W tym roku zespół obchodził swoje 63. urodziny i tradycji plenerowego świętowania z tysiącami fanów w siedzibie gospodarza stało się zadość. W dniach 1-3 lipca br. park i pałac w Koszęcinie zapełniły się gośćmi – tymi, którzy od dawna znają zespół, i tymi, którzy chcieli po raz pierwszy zobaczyć go na żywo i dotknąć jego legendy.

Co widać z wieży?

Przy okazji bytności w siedzibie „Śląska” warto wspiąć się krętymi schodami na pałacową wieżę, by ogarnąć wzrokiem cały obiekt – neoklasycystyczny pałac z otaczającym go parkiem krajobrazowym. Pałac stał się siedzibą „Śląska” w 1953 r., a jego twórca – prof. Stanisław Hadyna w książce „W pogoni za wiosną” wspominał, jak z grupą przypadkowych tragarzy osobiście wnosił na pierwsze piętro dwa zdobyczne fortepiany. Z wieży widać dwa pawilony, które noszą imiona ważnych dla zespołu osób: Elwiry Kamińskiej – choreografki i Adolfa Dygacza – muzykologa i etnografa, a także dawną pałacową kaplicę, przekształconą w kameralną salę koncertową. W parku znajduje się ławeczka poświęcona prof. Hadynie, który z nieodłączną fajką studiuje partyturę. Dookoła park, a dalej zielony pierścień lasów sosnowych, którym Koszęcin zawdzięcza swój uzdrowiskowy niemal klimat. Pałac ma swoją legendę o białej damie i bliższą prawdy historię o tym, że to tutaj królowa Marysieńka oczekiwała na powrót spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego w 1683 r.

To nie był „chudy” sezon

Zakończony sezon obfitował w ważne wydarzenia, m.in. dwukrotne występy za oceanem. W grudniu ub.r. chór i orkiestra „Śląska” występowały w Kanadzie i USA, a trasa świątecznych koncertów kolędowych prowadziła m.in. przez: Detroit, Chicago, Cleveland, Nowy Jork oraz narodowe sanktuarium Matki Bożej w Doylestown, czyli Amerykańską Częstochowę. Amerykańska publiczność spotkała się ze „Śląskiem” również w kwietniu br. Artyści baletu spędzili blisko miesiąc w Branson w stanie Missouri, występując w ramach festiwalu Silver Dollar City World-Fest.

Reklama

Widzowie w całym kraju oklaskiwali zespół za barwne i dynamiczne programy: „A to Polska właśnie”, „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”, „W Europie ze «Śląskiem»”, „Kilar”, „Narodziła nam się dobroć” oraz koncerty chóralne.

Ludzie „Śląska”

Zespół to artyści baletu, chóru i orkiestry, a także osoby pracujące poza sceną. Aby tancerze mogli bezpiecznie wykonywać skomplikowane ewolucje, muszą mieć dobrze przygotowaną scenę. W czasie występu artyści przebierają się nawet 12 razy – odpowiedni kostium musi czekać na wykonawcę, a każdy jego detal musi być na swoim miejscu. Na udany występ składają się także światło, dźwięk, transport i wiele innych elementów, o które trzeba perfekcyjnie zadbać.

Tegoroczne święto jak zawsze było okazją, by podziękować wszystkim, którzy pracują na światową markę „Śląska”. Podczas koncertu galowego honorowi goście: sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Michał Wójcik, I wicewojewoda śląski – Jan Chrząszcz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk i członek Zarządu Województwa Śląskiego – Henryk Mercik wręczyli pracownikom odznaczenia państwowe i wojewódzkie: złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę, Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa śląskiego”.

Na zakończenie uroczystości na scenie pojawiły się dwa torty. Okazało się bowiem, że urodziny obchodzi nie tylko „Śląsk”, ale także jego dyrektor Zbigniew Cierniak. Do życzeń dla dyrektora dołączono również gratulacje z okazji powołania go przez Zarząd Województwa Śląskiego na kolejną kadencję.

Zaproszenie do Koszęcina

Miniony sezon przeszedł już do historii, ale życie w Koszęcinie nie zwalnia tempa. Zespół przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży i zaprasza uczestników do swojej siedziby w dniach 20-31 lipca na zwiedzanie, spotkanie z artystami, przymierzanie kostiumów i film o „Śląsku”. Istnieje możliwość rezerwacji terminu przez Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej i Częstochowską Organizację Turystyczną.

Reklama

Trwa Letnia Szkoła Artystyczna, w której ramach zarówno zespoły, jak osoby indywidualne mogą uczestniczyć w warsztatach tańców ludowych, współczesnych oraz epoki renesansu. W sierpniu zespół organizuje II Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska” oraz I Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Śląsk Bardzo Kreatywny”. Również w sierpniu będzie współorganizatorem koszęcińskiego Pikniku leśno-łowieckiego „Cietrzewisko”.

A już we wrześniu zespół rozpocznie kolejny sezon.

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Taniec dla Boga

Wielki Post za nami. Konfrontowanie się z tym, co nas tworzy, a co często uwiera, nie pozwala normalnie żyć, warto podsumować niestandardowo. Wielkanocnie zapraszamy więc do… TAŃCA :)

Kiedyś oglądałam każdy odcinek «Tańca z gwiazdami» i «You can dance». Kolorowe stroje, światło reflektorów, płynne ruchy wypracowane podczas wielu godzin morderczych treningów, a dające wrażenie, jakby wykonywane bez najmniejszego wysiłku… I zachwycało mnie to piękno, które widziałam. Nigdy bym nawet nie pomyślała, że takie fikanie nogami może mieć cokolwiek wspólnego z niebem. Niebo… Tam chyba człowiek cały czas się modli, prawda? Paciorki, złożone rączki, wszyscy grzeczni… A jak tu tańczę, doświadczam czegoś nowego i świeżego w mojej modlitwie, kto by pomyślał…” – podpisane: Edyta.

CZYTAJ DALEJ

Realizm duchowy św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Niedziela Ogólnopolska 28/2005

[ TEMATY ]

święta

Ks. Bogdan Blajer

Wielką zasługą św. Teresy jest powrót do ewangelicznego rozumienia miłości do Boga. Niewłaściwe rozumienie świętości popycha nas w stronę dwóch pokus. Pierwsza - sprowadza się do tego, iż kojarzymy świętość z nadzwyczajnymi przeżyciami. Druga - polega na tym, że pragniemy naśladować jakiegoś świętego, zapominając o tym, kim sami jesteśmy. Można do tego dołączyć jeszcze jedną pokusę - czekanie na szczególną okazję do kochania Boga. Ulegając tym pokusom, często usprawiedliwiamy swój brak dążenia do świętości szczególnie trudnymi okolicznościami, w których przyszło nam żyć, lub zbyt wielkimi - w naszym rozumieniu - normami, jakie należałoby spełnić, sądząc, iż świętość jest czymś innym aniżeli nauką wyrażoną w Ewangelii.
Teresa nie znajdowała w sobie dość siły, aby iść drogą wielkich pokutników czy też drogą świętych pełniących wielkie czyny. Teresa odkrywa własną, w pełni ewangeliczną drogę do świętości. Jej pierwsze odkrycie dotyczy czasu: nie powinniśmy odsuwać naszego kochania Boga na jakąś nawet najbliższą przyszłość. Któraś z sióstr w klasztorze w Lisieux „oszczędzała” siły na męczeństwo, które notabene nigdy się nie spełniło. Dla Teresy moment kochania Boga jest tylko teraz. Ona nie zastanawia się nad przyszłością, gdyż może się czasami wydawać zbyt odległa lub zbyt trudna. Teraz jest jej ofiarowane i tylko w tym momencie ma możliwość kochania Boga. Przyszłość może nie nadejść. „Dobry Bóg chce, bym zdała się na Niego jak maleńkie dziecko, które martwi się o to, co z nim będzie jutro”. Czasami myśl o wielu podobnych zmaganiach w przyszłości nie pozwala nam teraz dać całego siebie. Zatem właśnie chwila obecna i tylko ta chwila się liczy. Łaska ofiarowania czegoś Bogu lub przezwyciężenia jakiejś pokusy jest mi dana teraz, na tę chwilę. W chwili wielkiego duchowego cierpienia Teresa pisze: „Cierpię tylko chwilę. Jedynie myśląc o przeszłości i o przyszłości, dochodzi się do zniechęcenia i rozpaczy”. Rozważanie, czy w przyszłości podołam podobnym wyzwaniom, jest brakiem zdania się na Boga, który mnie teraz wspomaga. „By kochać Cię, Panie, tę chwilę mam tylko, ten dzień dzisiejszy jedynie” - pisze Teresa. Jest to pierwsza cecha realizmu jej ducha - realizmu ewangelicznego, gdyż Chrystus mówi nieustannie o gotowości i czuwaniu. Ten, kto zaniedbuje teraźniejszość, nie czuwa, bo nie jest gotowy. Wkłada natomiast energię w marzenia, a nie w to, co teraz jest możliwe do spełnienia. Chrystus przychodzi z miłością teraz. To skoncentrowanie się na teraźniejszości pozwala Teresie dostrzec wszystkie możliwe okazje do kochania oraz wykorzystać je. Do tego jednak potrzebne jest spojrzenie nacechowane wiarą, iż ten moment jest darowany mi przez Boga, aby Go teraz, w tej sytuacji kochać. Nawet gdy sytuacja obecna jawi się w bardzo ciemnych barwach, Teresa nie traci nadziei. „Słowa Hioba: Nawet gdybyś mnie zabił, będę ufał Tobie, zachwycały mnie od dzieciństwa. Trzeba mi jednak było wiele czasu, aby dojść do takiego stopnia zawierzenia. Teraz do niego doszłam” - napisze dopiero pod koniec życia.
Teresa poznaje, że wielkość czynu nie zależy od tego, co robimy, ale zależy od tego, ile w nim kochamy. „Nie mając wprawy w praktykowaniu wielkich cnót, przykładałam się w sposób szczególny do tych małych; lubiłam więc składać płaszcze pozostawione przez siostry i oddawać im przeróżne małe usługi, na jakie mnie było stać”. Jeśli spojrzeć na komentarz Chrystusa odnośnie do tych, którzy wrzucali pieniądze do skarbony w świątyni, to właśnie w tym kontekście możemy uchwycić zamysł Teresy. Nie jest ważne, ile wrzucimy do tej skarbony, bo uczynek na zewnątrz może wydawać się wielki, ale cała wartość uczynku zależy od tego, ile on nas kosztuje. Zatem należy przełamywać swoją wolę, gdyż to jest największą ofiarą. Przezwyciężając miłość własną, w całości oddajemy się Bogu.
Były chwile, gdy Teresa chciała ofiarować Bogu jakieś fizyczne umartwienia. Taki rodzaj praktyk był w czasach Teresy dość powszechny. Jednak szybko się przekonała, że nie pozwala jej na to zdrowie. Było to dla niej bardzo ważne odkrycie, gdyż utwierdziło ją w przekonaniu, że nie trzeba wiele, aby się Bogu podobać. „Dane mi było również umiłowanie pokuty; nic jednak nie było mi dozwolone, by je zaspokoić. Jedyne umartwienia, na jakie się zgadzano, polegały na umartwianiu mojej miłości własnej, co zresztą było dla mnie bardziej pożyteczne niż umartwienia cielesne”. Teresa nie wymyślała sobie jakichś ofiar. Jej zadaniem było wykorzystanie tego, co życie jej przyniosło.
Umiejętność docenienia chwili, odkrycia, że wszystko jest do ofiarowania - tego uczy nas Teresa. My sami albo narzekamy na trudny los i marnujemy okazję do ofiarowania czegoś trudnego Bogu, albo czynimy coś zewnętrznie dobrego, ale tylko z wygody, aby się komuś nie narazić lub dla uniknięcia wyrzutów sumienia. Intencja - to jest cały klucz Teresy do świętości. Jak wyznaje, w swoim życiu niczego Chrystusowi nie odmówiła, tzn. że widziała wszystkie okazje do czynienia dobra jako momenty wyznawania swojej miłości.
Inną cechą, która przybliża ją do nas, jest naturalność jej modlitwy. Teresa od Dzieciątka Jezus, która jest córką duchową św. Teresy od Jezusa, jest jej przeciwieństwem odnośnie do szczególnych łask na modlitwie. Złożyła nawet z tych łask ofiarę, bo czuła, że w nich można szukać siebie. Jej życie modlitwy było często bardzo marne, gdyż zdarzało się jej zasypiać na modlitwie. Po przyjęciu Komunii św. zamiast rozmawiać z Bogiem, spała. Nie dlatego, że chciała, ale dlatego, że nie potrafiła inaczej. Ważny jest fakt, iż nie martwiła się za bardzo swoją nieumiejętnością modlenia się. Wierzyła, że i z takiej modlitwy Chrystus jest zadowolony, gdyż ona nie może Mu ofiarować nic więcej poza swoją słabością.
Aby się przekonać, jak daleko lub jak blisko jesteśmy przyjmowania Ewangelii w całej jej głębi, zastanówmy się, jak podchodzimy do niechcianych prac, mniej wartościowych funkcji, momentów, gdy nie jesteśmy doceniani, a nawet oskarżani. Czy widzimy w tym okazję, aby to wszystko ofiarować Chrystusowi, czy też walczymy o to, aby postawić na swoim lub zwyczajnie zachować twarz? Jak postępujemy wobec osób, które są dla nas przykre? Czy je obgadujemy, czy też widzimy w tym okazję, aby im pomóc w drodze do Boga? Teresa powie, gdy nie może już przyjmować Komunii św. ze względu na zaawansowaną chorobę, że wszystko jest łaską. Czy każda trudna sytuacja, trudny człowiek jest dla mnie łaską?

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję