Reklama

Lektura obowiązkowa

Śladami geniuszy

Metoda Erica Weinera jest znana z jego wcześniejszych książek: w poszukiwaniu wiedzy – tym razem na temat geniuszy – wyrusza w świat. W książce „Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu” wybiera nie konkretne osoby, ale miejsca, ośrodki, gdzie rozkwitali geniusze. Wybrał Ateny, podążając śladem filozofów; Chiny, gdzie w średniowieczu obmyślano wynalazki i dokonywano odkryć; renesansową Florencję i Wiedeń, gdzie geniusz przejawił się w muzyce. Także Kalkutę, stanowiącą niegdyś jedną z intelektualnych stolic świata; Edynburg, będący w XVIII wieku jedną ze stolic nauki, i wreszcie Dolinę Krzemową, gdzie dziś kwitnie unikatowa kreatywność.

Weiner nie ograniczył się do lektur, ale przepytuje historyków sztuki, archeologów, filozofów, artystów i naukowców. Ogólny wniosek z tej pasjonującej podróży jest następujący: talent, żeby stał się geniuszem, potrzebuje warunków dla rozkwitu, a wśród nich różnorodności idei, otwartego otoczenia, w którym łatwo o pomysły, swobody działania, otwartości na „inność”, które pobudzają kreatywność. Potrzebuje także mecenasów, którzy byli oparciem – osoby dziś zapomniane, bez których geniusz by nie rozkwitł. Nie byłoby dzieł Michała Anioła bez Lorenza il Magnifico, który odkrył talent artysty, jego potencjał, który wspierał go. „To było tak – pisze Weiner o wsparciu młodego Leonarda da Vinci przez Andreę del Verrocchio – jakby dzieciak [da Vinci] wygrał «X Factor»”.

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Papież do redemptorystów: bez modlitwy zakony obumierają

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zaniedbywanie życia wspólnotowego i modlitwy prowadzi do wyjałowienia życia konsekrowanego, obumierania charyzmatu i zamknięcia na braci – stwierdził Papież w słowie skierowanym do kapituły generalnej redemptorystów. Przypomniał, że rozeznanie, którego dokonują w Rzymie przedstawiciele tego zgromadzenia, musi być zakorzenione w tajemnicy Chrystusa Odkupiciela, która stanowi rację bytu ich konsekracji i służby człowiekowi.

Franciszek zachęcił redemptorystów do odważnych kroków, zastrzegając, że jedyną granicą, której nie wolno im przekroczyć, pozostaje Ewangelia i nauczanie Kościoła. Nie bójcie się wejścia na nowe drogi i dialogu ze światem w świetle waszej bogatej tradycji teologii moralnej – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję