Reklama

Wiara

Męskie wakacje? Do dzieła!

Od kilku lat regularnie w czasie wakacji mam okazję uczestniczyć z moją wspólnotą w męskim wypadzie w góry. Jest to czas pararekolekcyjny i niesamowita trampolina duchowa, bo my, mężczyźni, by wzrastać, potrzebujemy innych mężczyzn!

Niedziela Ogólnopolska 29/2016, str. 46

[ TEMATY ]

wakacje

astrosystem/Fotolia.com

Przekonałem się o tym osobiście, a dodatkowym potwierdzeniem są dla mnie obserwacje i opinie bliskich. Wartość męskiej wspólnoty, jedności w wyznawanych wartościach, ale przede wszystkim w naśladowaniu wspólnego Mistrza jest nie do przecenienia i pozwala z nieśmiałego i zakompleksionego chłopca uczynić wojownika. Na marginesie: słowo „wojownik” często jest współcześnie odbierane z lekkim szyderstwem. Ale Pan Bóg w swoim słowie jest tu jednoznaczny. W Księdze Sędziów mówi przez swojego anioła do Samsona: „Pan jest z tobą, dzielny wojowniku!” (por. Sdz 6, 12), a w Ewangelii zaskakuje słowami Jezusa, że gwałtownicy zdobędą królestwo Boże (por. Mt 11, 12).

Jezus nieprzypadkowo wraz z rozpoczęciem publicznej działalności założył męską wspólnotę. Wspólnotę ludzi grzesznych, zagubionych, o bardzo różnych charakterach, ale mających wielkiego Mistrza. To był klucz.

A my? Mówi się współcześnie o kryzysie męskości. Pewnie słusznie. Jednak czy patrząc na grono Apostołów, zwłaszcza w kluczowych momentach, nie stwierdzimy tego samego? Kryzys męskości w pełnej krasie! A jednak efekty są, jakie są – prawie sami święci.

Reklama

Jako mężczyźni jesteśmy powołani do tego samego – wzrastać u boku innych mężczyzn, by lepiej służyć Bogu, rodzinie, społeczeństwu i prowadzić święte życie. Być może pierwszym krokiem będą te wakacje i wspólny wyjazd w męskim gronie, który będzie wypełniony zmaganiem, wysiłkiem, niewygodą, ale też modlitwą i niezwykłą radością, jaka z tych doświadczeń płynie...

I jeśli zmontujemy ekipę i zdecydujemy się na taką eskapadę, przygotujmy się na przeciwności i zniechęcenie. Zawsze przychodzą, bo Zły dobrze wie, co pozwala wzrastać mężczyznom i co budzi ich serca. A zatem do dzieła! Sprawdzone – polecam!

* * *

Jarosław Kumor
Mąż i ojciec, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny miesięcznika dla rodzin „Na Skale”, jeden z liderów męskiej wspólnoty Przymierze Wojowników

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aktywne wakacje w Bystrej

Dowozy na „dziewiątki”. Regularne wyprawy rekolekcyjne. Turnusy rodzinne. Wyprawy szlakami papieskimi na polanę Lanckorony. Recitale organowe i imprezy kulturalne. Choć jest to jedna z mniejszych parafii wiejskich w diecezji, to przez cały rok stale coś się u nich dzieje. A gdy nadchodzą wakacje, wspólnota może się pochwalić największą aktywnością. Parafia Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej aktywnie wkroczyła w tegoroczny sezon wakacyjny

Bystra to administracyjnie wieś koło Bielska-Białej w gminie Wilkowice. Ale dzieli ją rzeka Białka umownie na dwie części ze względu na przynależność parafialną. W pierwszej części – krakowskiej znajduje się parafia Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w dekanacie łodygowickim, a w drugiej – śląskiej – salwatoriańska parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dekanacie Bielsko-Biała II. Obie te parafie włączają się rokrocznie w inaugurację bystrzańskiej imprezy kulturalnej, jaką są Dni Bystrej. – Od kiedy organizowane są Dni Bystrej, zaczynamy je modlitwą w kościele – na zmianę jednego roku w naszym, a następnego u Księży Salwatorianów. Jest to takie błogosławieństwo dla mieszkańców, ale i podkreślenie małej ojczyzny, jaka jest ziemia bystrzańska. Następnie na trzy weekendowe popołudnia impreza przenosi się obok budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Występują różne zespoły, są gry i zabawy, konkursy. To jest też ważne, gdyż ludzie przychodzą się spotkać ze sobą, rozweselić, oderwać od pracy – mówi ks. kan. Tadeusz Krzyżak, proboszcz parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej, w której to w czwartek 2 lipca Mszą św. zainaugurowano jubileuszowe 20. Dni Bystrej. Najpierw wierni zgromadzili się na coczwartkowym nabożeństwie ku czci Krwi Chrystusa Pana. Po nim czterech kapłanów koncelebrowało Mszę św.

CZYTAJ DALEJ

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

„Łaski pełna”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję