Reklama

Polska

Miłosierdzie na drogach świata

Tydzień św. Krzysztofa, który już po raz 17. organizuje MIVA Polska, łączy kilka wątków: wspomnienie świętego, który, zgodnie z legendą, przeniósł Chrystusa przez Jordan, apel o bezpieczną jazdę oraz zbiórkę funduszy na zakup środków transportu dla misjonarzy. W tym roku jest jeszcze intencja specjalna: modlitwa o bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży

Hasło tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa, który rozpoczyna się 17 lipca, brzmi: „Niesiemy Miłosierdzie drogami świata”. Przypomina ono, że wiara obowiązuje nas zawsze i wszędzie, także kiedy siadamy za kierownicą.

Drogą wiary także na drodze

Niestety, wielu użytkowników szos i autostrad o tym nie pamięta. Blisko 33 tys. wypadków, które wydarzyły się na drogach w Polsce w ubiegłym roku, najczęściej było wynikiem ludzkiej lekkomyślności. Jej tragiczne żniwo to 2938 osób, które w 2015 r. straciły w wypadkach życie – średnio każdego dnia na polskich drogach zginęło 8 osób.

„Nasza modlitwa przed podróżą i po niej – chociażby pobożnie uczyniony znak krzyża – wzajemna życzliwość na drogach i szacunek wobec innych, opanowanie pokusy nadmiernej prędkości (...), wyzbycie się zgubnego pośpiechu, wreszcie zawsze konieczna trzeźwość niech będą świadectwem wiary i wypełniania przykazania miłości Boga i bliźniego” – apeluje bp Jerzy Mazur SVD w komunikacie z okazji tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa.

Modlitewny rajd w intencji ŚDM

W lipcu br. apel o bezpieczeństwo na drogach jest wyjątkowo aktualny. W Polsce rozpoczyna się wzmożony ruch związany ze Światowymi Dniami Młodzieży, przemieszczaniem się uczestników do goszczących ich diecezji, a następnie na spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie i Częstochowie. MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców wraz z kierowcami, dobroczyńcami MIVA Polska i misjonarzami podejmują dziewięcioetapowy rajd modlitewny – nowennę o bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży. – Ważne, aby ten czas przebiegał w spokoju i nie był zakłócany przez żadne zagrożenia i wypadki na drogach – mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. – Nowenna rozpoczyna się 16 lipca br., a kończy w niedzielę 24 lipca. Odbywać się będzie w czasie XVII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, w którym troska o bezpieczeństwo na drodze łączy się z pomocą misjonarzom w zakupie środków transportu. Zachęcam do podjęcia modlitwy wszystkich zatroskanych o bezpieczeństwo pielgrzymów przybywających na ŚDM na naszych drogach, na których codziennie jest tak wiele zagrożeń i ofiar.

Reklama

Samochody za grosze

W Tygodniu św. Krzysztofa MIVA Polska, która pomaga misjonarzom w zakupie środków transportu, dziękuje za to, co już udało się zrealizować, i przedstawia kolejne programy pomocy. Prowadzona od wielu lat akcja „Jeden grosz za jeden kilometr”, w której kierowcy proszeni są o przekazanie na środki transportu dla misjonarzy jednego grosza za każdy bezpiecznie przejechany kilometr, przynosi owoce. – Dzięki zebranym funduszom w ubiegłym roku zrealizowaliśmy 77 próśb polskich misjonarzy o pomoc w zakupie pojazdu – podkreśla ks. Kraśnicki. – Było to 38 samochodów, 1 ambulans, 11 motocykli i skuterów, 1 motorower oraz 438 rowerów. Był to dla nas rekordowy rok, pod względem zarówno sumy zebranych środków, jak i liczby zrealizowanych projektów.

Ofiarodawcom dziękuje m.in. o. Rafał Dryjański OFMConv z Chimbote w Peru. Terenowa toyota pomaga ojcom w prowadzeniu domu rekolekcyjnego „Pokój i dobro” oraz w docieraniu do innych parafii, gdzie brakuje kapłanów, także do parafii w Pariacoto – miejsca męczeńskiej śmierci błogosławionych franciszkanów o. Michała i o. Zbigniewa. List z podziękowaniem nadszedł również z Kamerunu, gdzie w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Doumaintang budowany jest kościół. Pracujący w parafii misjonarz ks. Mirosław Bujak pisze, że z powodu braku innych możliwości samochód misyjny służy do przewożenia materiałów budowlanych, a w nagłych wypadkach służy jako karetka pogotowia. W 2015 r. tą „karetką” dowieziono do odległego szpitala kobietę z komplikacjami porodowymi. Matkę i dziecko udało się uratować. Wdzięczni są również misjonarze i misjonarki ze stowarzyszenia Słudzy Ewangelii Miłosierdzia Bożego pracujący w Argentynie, którym samochód pozwala m.in. na dotarcie do mieszkańców dzielnic nędzy.

Reklama

Terenówki, ciężarówki, motocykle...

– Każdy misjonarz jest posłańcem miłosierdzia i pokoju – mówi ks. Kraśnicki. – Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy nasilają się terroryzm i brutalność w świecie. Posługa misjonarzy jest lekarstwem na szerzące się zło i nędzę tego świata. Niezbędnym narzędziem w tej posłudze jest środek transportu, który pozwala na poruszanie się po trudnych i niebezpiecznych drogach.

Lista próśb o pomoc, które MIVA Polska chciałaby zrealizować w tym roku, jest długa. Siostry Służebnice Ducha Świętego, które w diecezji Livingstone w Zambii prowadzą dzieło „Grace Center”, chciałyby kupić samochód terenowy. Ich ośrodek specjalizuje się w pracy na rzecz kobiet, które bieda zmusiła do prostytucji, a którym „Grace Center” daje możliwość resocjalizacji i nauki zawodu. „Terenówka” jest również niezbędna siostrom misjonarkom Świętej Rodziny, które w Lusace w Zambii prowadzą Dom Bożej Opatrzności dla bezdomnych. O. Józef Klatka ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Wincentego à Paulo, który od wielu lat pracuje na Madagaskarze, prosi o pomoc w zakupie ciężarówki. Centrum medyczne w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej stara się o ambulans. Misjonarka pracująca w ośrodku zdrowia „Talita Kum” w Czadzie potrzebuje motocykla, podobnie jak s. Barbara ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza z misji w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. To tylko niektóre przykłady.

Nową inicjatywą, podjętą w Roku Świętym Miłosierdzia, są „Promienie Miłosierdzia”. Akcja polega na pomocy w zakupie wózków dla osób chorych i niepełnosprawnych na misjach. Pierwsze 10 wózków dla podopiecznych misji sióstr katarzynek w Biankouri w Togo przyjęto z radością. Pozwolą one na większą aktywność osobom niepełnosprawnym, które w swoich wioskach nie otrzymują żadnej pomocy. W kolejce na wózki czeka jeszcze 150 próśb, m.in. z: Rwandy, Senegalu, Peru, Ekwadoru, Ghany i Czadu.

– Cieszymy się, że zakres naszej pomocy się zwiększa, że misjonarze wiedzą, iż mogą liczyć w kraju na tak wiele osób, które modlą się za nich i składają swój dar na zakup pojazdów – podkreśla ks. Kraśnicki. – W ubiegłym roku pomocą objęliśmy misje z 32 dalekich krajów, w których pojazdy z logo MIVA Polska zostały włączone w posługę miłosierdzia.

Możliwość pomocy: www.miva.pl .

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mazur: Ojciec Święty wyraził wdzięczność za pracę polskich misjonarzy

- Tematyka misyjna była kilkakrotnie poruszana podczas wizyty ad limina Apostolorum – powiedział w rozmowie z KAI bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji, który przebywał w Rzymie wraz z pierwszą grupą polskich biskupów, od 4 do 8 października br. W sposób szczególny tematyki tej dotyczyło spotkanie, które odbyło się 5 października w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Bp Mazur podkreślił też, że Ojciec Święty wyraził wdzięczność za pracę polskich misjonarek i misjonarzy.

Bp Mazur podkreślił w rozmowie z KAI, że temat misji był kilkakrotnie poruszany podczas wizyty ad limina Apostolorum, którą odbył w pierwszej grupie polskich biskupów. Jak wyjaśnił, tematyka misyjna pojawiała się zarówno podczas specjalnie jej poświęconego spotkania w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, jak i podczas rozmów z Ojcem Świętym a także – w duchowym wymiarze – jako intencja modlitewna zanoszona w rzymskich bazylikach i przy grobie św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję