Reklama

Zgodnie z wolą papieża Franciszka

Centralnym punktem pobytu Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze 28 lipca br. będzie Eucharystia na Szczycie Jasnogórskim, stanowiąca dziękczynienie za chrzest Polski. – Wybór Jasnej Góry i przewodniczenie narodowej Mszy św. w 1050. rocznicę Chrztu Polski jest osobistą decyzją Papieża – powiedział abp Wacław Depo w Warszawie podczas konferencji prasowej dotyczącej pobytu Franciszka w Częstochowie, w której uczestniczyli przedstawiciele Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i Klasztoru Jasnogórskiego. Abp Depo wyjaśnił, że motywem decydującym o przybyciu Papieża na Jasną Górę jest jego pobożność maryjna. Metropolita Częstochowski ujawnił, że podczas wizyty „ad limina”, a więc jeszcze przed ustaleniem programu pielgrzymki do Polski, kiedy przedstawił się jako metropolita częstochowski, Ojciec Święty powiedział: „Spójrz w oblicze Matki Bożej i powiedz Jej o mnie”. I dodał, że 28 lipca br. Ojciec Święty będzie mógł uczynić to osobiście podczas modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra zaznaczył, że wizyta papieża Franciszka będzie w pewnym sensie wypełnieniem pragnienia Pawła VI, by w 1966 r. uczestniczyć w obchodach Millennium Chrztu Polski. Niestety, komunistyczne władze nie pozwoliły mu na przyjazd do naszego kraju. Pielgrzymkę Franciszka można więc odczytywać jako dokończenie misji Pawła VI.

Papież przybędzie na Jasną Górę helikopterem w czwartek 28 lipca rano. Najpierw pomodli się w ciszy przed ikoną Matki Bożej Jasnogórskiej, a następnie będzie przewodniczył Mszy św. sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim i wygłosi homilię.

Jasna Góra przygotowała specjalny dar duchowy dla Franciszka. Jest to nowenna nocnych czuwań przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, obejmujących intencje Ojca Świętego. Nowenna rozpocznie się 18 lipca. Na pamiątkę swej wizyty na Jasnej Górze Papież otrzyma krzyż chrzcielny, wykonany z ponadtysiącletniego drewna.

Reklama

Ks. prał. Andrzej Kuliberda – wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego częstochowskiej Kurii, reprezentujący komitet organizacyjny papieskiej wizyty, zapewnił, że Częstochowa na przyjazd Franciszka jest bardzo dobrze przygotowana logistycznie i technicznie. Powiadomił, że na Mszę św. nie ma kart wstępu. Są przewidziane jedynie małe sektory wydzielone dla reprezentantów diecezji, koncelebransów, szafarzy Komunii św. i osób niepełnosprawnych.

Plac przed Szczytem Jasnogórskim wyznaczono jako strefę „0”. Będzie ona dostępna dla wszystkich – o zajęciu miejsca zdecyduje kolejność przybycia wiernych. Tereny przy jasnogórskich błoniach będą stanowiły kolejne strefy dostępne dla pielgrzymów. Z 10 telebimów wierni będą mogli śledzić przebieg Mszy św. Na placu staną m.in. 4 dodatkowe podia, które pozwolą lepiej widzieć ołtarz – poinformował o. Czesław Brud, administrator jasnogórskiego klasztoru.

Ks. Mariusz Frukacz – redaktor „Niedzieli” i dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej omówił rolę mediów katolickich: Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wraz ze studiem telewizyjnym i radiowym, Archidiecezjalnego Radia Fiat i Radia Jasna Góra w przekazywaniu informacji nt. pielgrzymki papieża Franciszka do Częstochowy.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Wyznali wiarę w Kościół Chrystusowy.

2022-11-26 08:12

ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę 10 listopada blisko 150 dzieci wraz z duszpasterzami i opiekunami przyjechało do Chojnowa, do parafii św. ap. Piotra i Pawła, na spotkanie wspólnot ERM-u.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję