Reklama

Dookoła Polski

Końca sporu nie widać

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została przyjęta przez Sejm, ale końca kryzysu nie widać. Według PiS, ustawa przecina spory dotyczące TK, ale PO twierdzi, że tryb pracy nad ustawą naruszył procedury, a część zapisów jest niekonstytucyjna, i już zapowiedziało jej zaskarżenie do... TK.

Nowa ustawa, oparta na propozycjach PiS, nikogo – poza tą partią – nie zadowala. Przyjęcie zapewnienia posła sprawozdawcy Bartłomieja Wróblewskiego, że dokument rozwiązuje „najważniejszy i palący problem – usuwa stan niepewności prawnej”, poza wszystkim, pozbawiłoby opozycję amunicji w walce z obecnie rządzącymi.

Zgodnie z ustawą, opublikowane miałyby zostać wyroki wydane przez TK od marca do lipca br. Zapis ten nie obejmuje jednak wyroku z marca o niekonstytucyjności grudniowej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, którego nie opublikowała premier rządu, a co stało się podstawą protestów opozycji.

Sędziowie TK, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta, a do wejścia w życie ustawy nie podjęli obowiązków – byli blokowani w czynnościach przez prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, muszą zostać przez prezesa włączeni do składów orzekających i muszą im zostać przydzielone sprawy. Nawet ta ostatnia regulacja, wobec uporu Rzeplińskiego – który tuż przed uchwaleniem stwierdził, że „nie może dopuścić do orzekania trzech osób wybranych na miejsca już wcześniej obsadzone” – wydaje się szczególnie trudna do wprowadzenia w życie.

* * *

Prześwietlą Amber Gold

Wszystkie kluby i koła w Sejmie opowiedziały się wprawdzie za powołaniem komisji śledczej w sprawie afery Amber Gold, ale każdy z nich z innego powodu. Rządzący PiS chce prześwietlić sprawę (piramidę finansową) – która, przypomnijmy, zrujnowała tysiące osób – dla zasady, a także aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby, które rzeczywiście ją wywołały, ale też te, które nie przeciwdziałały skutkom afery.

Przedstawiciele rządzącej do niedawna koalicji nie mogą nie godzić się na powołanie komisji, bo afera obciąża ich rządy i wobec przewagi PiS w Sejmie ich opór nie ma znaczenia. Do zgody na powołanie komisji dołączają też żądanie, by gremium to zajęło się także sprawą SKOK-ów, co – według PiS – już nawet formalnie jest niemożliwe. Komisja będzie mogła zebrać się najpewniej już we wrześniu, po wakacjach sejmowych. Jednym z jej zadań ma być wyjaśnienie, czy istniał polityczny parasol ochronny dla przestępczej działalności Amber Gold.

Reklama

* * *

Pamiętamy o płk. Kuklińskim

Ponad 100 fotografii i kopii dokumentów, w tym mapy sztabowe planów ataku Układu Warszawskiego na państwa Europy Zachodniej i dokumenty prezentujące uzależnienie Polski od Związku Sowieckiego, można zobaczyć na wystawie „Pułkownik Kukliński – Polska samotna misja” w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Ekspozycja prezentuje życiorys Ryszarda Kuklińskiego i jego misję powstrzymania wojennych planów Związku Sowieckiego w latach 1970-81.

Wystawa, a także odsłonięcie na froncie budynku Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego tablicy poświęconej płk. Kuklińskiemu, nazywanemu „pierwszym polskim oficerem w NATO”, i jego rodzinie towarzyszyły obradom szczytu Paktu Północnoatlantyckiego.

– Z takich bohaterów, jak płk Kukliński, nasz pierwszy oficer w NATO, możemy czerpać przykład, aby budować współczesność i myśleć o przyszłości – powiedział podczas uroczystości w Lublinie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

* * *

Podatek z poślizgiem

Dodatkowy podatek od sprzedaży detalicznej sieci handlowe zaczną płacić od 1 września, a nie od 1 sierpnia br. Rząd szacuje wpływy w 2017 r. na 1,9 mld zł. Z tych pieniędzy ma być sfinansowany m.in. program „Rodzina 500+”. Ustawa zakłada wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu – 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Daninę od hipermarketów PiS zapowiadał w kampanii wyborczej. Celem ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej – jak mówili w trakcie prac parlamentarnych przedstawiciele PiS – jest zbliżenie zasad działania małych osiedlowych sklepów i dużych sieci handlowych. Dotychczasowe dysproporcje w podatkach powodowały bowiem – argumentowali – że rodzinne sklepy znikały z rynku, a wielkie sieci handlowe się rozrastały. Innego zdania byli przedstawiciele opozycji. Ich zdaniem, nowy podatek uderzy w najbiedniejszych, którzy robią zakupy w dyskontach, bo to one zapłacą najwięcej.

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Sikorski na Prezydenta?

2022-09-30 23:06

[ TEMATY ]

Sikorski

pl.wikipedia.org

Wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze stwierdzający, że to USA doprowadziły do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream stał się popularny nie tylko w Europie i w Rosji, ale także w Indiach i Chinach.

Przemówienie Władimira Putina, podczas którego ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy, było w jednej kwestii zbieżne z poglądami Radosława Sikorskiego. Putin mówił, że to Zachód atakuje Rosję, a Amerykanie wysadzili nawet rosyjsko-niemiecką inwestycję pod morzem Bałtyckim, co przekreśla nadzieję na dostawy gazu na Zachód Europy.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję