Reklama

Szczyt polskiego sukcesu

Warszawski szczyt państw członkowskich Sojuszu Północno-atlantyckiego zakończył się sukcesem militarnym i organizacyjnym. Polska otrzymała wszystko, co chciała, a nawet trochę więcej

Niedziela Ogólnopolska 29/2016, str. 5

Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Ponad 2100 delegatów, w tym 18 prezydentów, 21 szefów rządów oraz 80 ministrów – to tylko kilka liczb, które wskazują na skalę przedsięwzięcia. Zaangażowane były prawie wszystkie służby, policja i wojsko, a przestrzeń powietrzną nad miastem monitorowały wojskowe śmigłowce i drony.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował Andrzejowi Dudzie za doskonałą organizację przedsięwzięcia oraz podkreślił, że dwudniowe spotkanie przywódców państw członkowskich pokazało jedność sojuszu.

Logistyczny sukces nie pozostawia wątpliwości, ale o wiele ważniejsze są decyzje polityczno-militarne. I tu zmiany są naprawdę historyczne. W Polsce będzie stacjonował batalion sił NATO, którego dowództwo obejmą Amerykanie. Znajdzie się też część brygady pancernej, której dowództwo także znajdować się będzie w naszym kraju.

Reklama

Z punktu widzenia naszego regionu warszawski szczyt jest przełomowy. Warszawie bowiem zależało przede wszystkim na wojskach amerykańskich. – Chcemy potwierdzić zobowiązania USA na rzecz bezpieczeństwa Polski. Jako sojusznik trwamy przy przestrzeganiu artykułu 5. To nie tylko słowa, ale także czyny – mówił amerykański prezydent Barack Obama. Oznacza to, że w Polsce będzie stacjonować kilka tysięcy żołnierzy. – Dzięki temu Polska przestała być członkiem NATO drugiej kategorii. Teraz nie tylko będziemy mieć gwarancje polityczne, ale także realne wsparcie militarne naszych sojuszników – podkreśla minister Antoni Macierewicz, szef MON.

Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent Barack Obama złożył jeszcze jedną ważną obietnicę, która wykracza poza ramy szczytu NATO. Przedstawił ofertę dla Polski, dotyczącą dywersyfikacji dostaw energii. Tym samym dał do zrozumienia, że USA będzie eksportować gaz do Polski. Amerykański prezydent traktuje bowiem bezpieczeństwo energetyczne jako jeden z elementów bezpieczeństwa w naszym regionie. – Myślę, że prezydent USA zaskoczył w ten sposób Putina. Konsekwencją tej decyzji może być spadek cen gazu na rynku europejskim – mówi prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Sukces szczytu NATO ma wielu ojców. W przygotowanie i koordynowanie przedsięwzięcia zaangażowane były szczególnie trzy resorty: MON, MSZ i MSWiA. Największą pracę wykonał jednak gospodarz szczytu i zwierzchnik sił zbrojnych – prezydent Andrzej Duda. Tuż po swoim zaprzysiężeniu rozpoczął on tournée po światowych stolicach. W sumie odbył aż 50 spotkań nt. bezpieczeństwa Polski i jej sąsiadów. – To wielki sukces prezydenta Dudy, który już jako elekt rozpoczął starania, aby decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki została podjęta w Warszawie – mówi minister Adam Kwiatkowski, szef gabinetu Prezydenta RP.

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję