Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź gotowa na ŚDM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Dni w Diecezji pozostało już niewiele czasu. W minionym tygodniu Urząd Miasta Łodzi wraz z Diecezjalnym Centrum Światowych Dni Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej podsumowali stan przygotowań i przedstawili program wydarzeń na 20-25 lipca tego roku.

Do Łodzi na programy przygotowane przez Diecezjalne Centrum ŚDM, przez wspólnotę Chemin Neuf i przez łódzkich jezuitów przyjedzie łącznie 12 tys. młodych ludzi. Miasto przygotowało 1400 miejsc dla pielgrzymów w szkołach i bursach. Pozostała młodzież znalazła miejsca noclegowe dzięki zaangażowaniu wielu parafian i księży. Będą nocować w domach, poznając język i zwyczaje mieszkańców. W wydarzeniach organizowanych przez Diecezjalne Centrum ŚDM ma wziąć udział ok. 1500 młodych ludzi z Polski i 2000 zagranicznej młodzieży, głównie z Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Węgier, USA, Kolumbii i Kanady. Każdy uczestnik otrzyma swój przewodnik tak, by mógł go później zabrać ze sobą i jeszcze nie raz wrócić do Łodzi po Światowych Dniach Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Łodzi program ŚDM będzie realizowany w regionach: Łódź-Radogoszcz, Łódź-Widzew, Łódź-Retkinia i Łódź-Śródmieście, w których program przygotowuje wspólnota Chemin Neuf. Oprócz tego osobne programy będą realizowane w pozostałych 8 regionach skupionych w mniejszych miejscowościach archidiecezji łódzkiej.

Reklama

Do południa będą odbywać się spotkania, Msze święte, fraternie i konferencje w parafiach mające na celu rozważanie Pisma Świętego i pogłębianie wiedzy religijnej. Po południu będzie część rekreacyjna, a więc zwiedzanie, zajęcia sportowe i wycieczki. Dzięki współpracy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną udało się przygotować dwa wspólne wyjazdy do Łęczycy i Tumu oraz szlakiem św. Maksymiliana Pabianice – Zduńska Wola.

Wspólnym elementem łączącym będzie piątek 22 lipca. Wtedy młodzi wezmą udział w Drodze Krzyżowej szlakiem Bożego Miłosierdzia, szlakiem św. Faustyny. Trasa będzie wiodła z dawnego Parku Wenecja, gdzie Faustyna miała pierwsze widzenie Jezusa, do łódzkiej katedry.

Drugim centralnym wydarzeniem skupiającym młodzież będzie Msza św. rozesłania w łódzkiej Atlas Arenie, 24 lipca o godz. 15, sprawowana przez abp. Marka Jędraszewskiego, metropolitę łódzkiego. Później będzie wspólny poczęstunek, a całość zakończy się koncertem uwielbienia przygotowanym przez wspólnotę Chemin Neuf.

Dni w Diecezji przygotowuje kilkuset wolontariuszy wraz z duszpasterzami.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papiescy stypendyści wolontariuszami ŚDM

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

ŚDM w Krakowie

BOŻENA SZTAJNER

Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
Niebieskie koszulki, niebieskie plecaki, niebiesko-białe identyfikatory, notes i długopis – podstawowy „zestaw” wolontariusza otrzymał każdy z nas, kto dotarł na Tyniecką 6 w Krakowie. W plecakach znajdowały się także inne gadżety, które otrzymywali wszyscy – i wolontariusze i uczestnicy – opaski, białe szaty do nałożenia podczas wyznania Credo, szaliki, pojemnik na wodę, talony żywnościowe, modlitewnik i książkę zatytułowaną „Jezu ufam Tobie. Inna książka o Bożym Miłosierdziu”.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Iść całym sercem za Chrystusem

2025-04-13 17:31

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z sandomierskiego Rynku Starego Miasta wyruszyła uroczysta procesja z palmami, rozpoczynając obchody Niedzieli Palmowej.

Wierni zgromadzili się pod figurą Matki Bożej, gdzie Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił przyniesione palmy, a następnie odczytany został fragment Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Po modlitwie uformowała się procesja, która przeszła do bazyliki katedralnej, gdzie celebrowana była Msza świętą pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję