Reklama

Głos z Torunia

Święto patronalne województwa kujawsko-pomorskiego

W 1991 i 1999 r. św. Jan Paweł II przebywał w województwie kujawsko-pomorskim, nawiedzając Włocławek, Bydgoszcz i Toruń. Z tej okazji 7 czerwca został ustalony jako święto województwa kujawsko-pomorskiego. Dodatkowo 15 lutego br. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego obrał za patrona województwa św. Jana Pawła II

Niedziela toruńska 26/2016, str. 7

[ TEMATY ]

święto

Joanna Kruczyńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na okoliczność obchodów święta patronalnego województwa bp Andrzej Suski w słowie pasterskim do wiernych zachęca, by „każdorazowo dzień 7 czerwca przeżywany był w świątecznym duchu modlitwy za mieszkańców naszego województwa i jako dzień refleksji nad bogatym dziedzictwem duchowym, jakie pozostawił swoim rodakom Św. Jan Paweł II”.

Obchody święta patronalnego województwa w tym roku odbyły się w Toruniu 6 czerwca. O godz. 10.30 na toruńskim lotnisku Aeroklubu Pomorskiego władze województwa kujawsko-pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim i z prezydentem miasta Torunia Michałem Zaleskim dokonały odsłonięcia tablicy upamiętniającej spotkanie w tym miejscu św. Jana Pawła II z mieszkańcami miasta i diecezji 7 czerwca 1999 r. Uroczystego poświęcenia tablicy dokonali biskupi toruńscy Andrzej Suski i Józef Szamocki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W samo południe w toruńskiej katedrze Świętych Janów sprawowano Mszę św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej Suski. Nawiązując w nim do Ewangelii dnia, w której Jezus głosi Kazanie na Górze, kaznodzieja podkreślił, iż jest to „konstytucja Królestwa Bożego”. Jezus pragnie, byśmy byli ubodzy w duchu nie w znaczeniu minimalizowania potrzeb, ale cieszenia się tym, co mamy. – Biedni są ludzie zdegustowani swoim bogactwem – mówił bp Suski, podkreślając jednocześnie, że Jezus – mówiąc o błogosławionych ubogich – nie pochwala nędzy, gdyż ta jest złem i uwłacza godności człowieka. – To nie po chrześcijańsku smucić się beznadziejnie – mówił dalej kaznodzieja. Ewangeliczna cichość to pokora milczenia, gdy trzeba, ale i odwaga mówienia rzeczy twardych, gdy trzeba. Wyznawca Chrystusa to człowiek sprawiedliwy, ale i miłosierny, bo „miłość miłosierna to taka, która bierze pod uwagę słabości i ograniczenia człowieka. To nie litość. To chęć realnej pomocy, bo w każdym z nas jest coś, co potrzebuje zaakceptowania, przebaczenia, przygarnięcia”. Czyste serce to takie, które patrzy na innych, nie zawłaszczając ich. Ci pokój czyniący są potrzebni, bo szczególnie dzisiaj tak łatwo jest skłócić ludzi, a ci, którzy dzisiaj cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, będą ostatecznymi wygranymi. – Za takimi wartościami opowiadają się uczniowie Jezusa i z takim programem przybył do nas św. Jan Paweł II – podkreślał Biskup Andrzej. – Jesteśmy wdzięczni św. Janowi Pawłowi II za to duchowe dziedzictwo, nauczanie, świadectwo życia i umiłowanie naszego narodu – mówił bp Suski.

Reklama

Eucharystia w toruńskiej katedrze – oprócz biskupów toruńskich Andrzeja Suskiego i Józefa Szamockiego – zgromadziła również: bp. Jana Tyrawę z diecezji bydgoskiej, bp. Wiesława Meringa z diecezji włocławskiej, delegatów biskupów diecezji płockiej i pelplińskiej, a także parlamentarzystów, władze wojewódzkie i miejskie, przedstawicieli służb mundurowych, harcerzy, delegacje szkół z terenu województwa, którym patronuje św. Jan Paweł II, oraz poczty sztandarowe.

W dalszej części obchodów święta patronalnego województwa w Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otwarto wystawę „Projekt 966. Narodowy Jubileusz – Sztuka Polska 2016”. W Urzędzie Marszałkowskim odbyła się także uroczysta sesja sejmiku województwa, podczas której ogłoszono stanowisko biskupów popierające starania samorządu województwa w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego i ustanowienia 7 czerwca Dniem Patronalnym św. Jana Pawła II.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patrząc na krzyż uczymy się miłości

Dwa tygodnie po wakacjach, 14 września, Kościół obchodzi święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Może to i dobrze, bo człowiek ma okazję, by po powrocie do pracy, szkoły i do zwykłego rytmu życia, zastanowić się nad tym, co w życiu chrześcijanina jest najistotniejsze.
Tego dnia, po wieczornej Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, odbyło się czuwanie z Matką Małgorzatą Łucją Szewczyk, założycielką Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Bolesnej, znanych jako siostry serafitki. Modlitewne spotkanie z Matką Małgorzatą i Tajemnicą Krzyża prowadził ks. Michał Moń i duchowe córki Sługi Bożej, Siostry Serafitki, które na co dzień posługują w naszej parafii. Siłą ożywiającą i wprowadzającą nas w klimat wieczoru, były pieśni w wykonaniu niezastąpionego zespołu „Artifex”.
Ks. Michał Moń w swoim pięknym rozważaniu powiedział m.in.: „Kiedy po schodach wejdzie się na piętro, przejdzie obok kuchni, następnie przez pomieszczenie z dużym stołem i biblioteczkę, wejdzie się do najważniejszego miejsca w tym domu, kaplicy. Ta jest mała. Ale od razu po wejściu chce się klękać. Bo jest tabernakulum i wieczna lampka mówiąca o obecności nie gościa lecz Najważniejszego Mieszkańca tego domu. A na środku drzewo krzyża. Duży krzyż ale prosty, zwyczajny, drewniany. Ale kiedy na niego patrzyłem, zawsze mi czegoś brakowało. Nie ma na nim Jezusa. Sam krzyż. Dopiero po kilku wizytach w kaplicy u naszych Sióstr Serafitek zobaczyłem, że Jezus tam jest. Ale obok krzyża, w ramionach swojej Bolejącej Matki. W kaplicy na nowo uświadomiłem sobie, i ten obraz wraca w pamięci, że aby zobaczyć Jezusa, trzeba trochę rozejrzeć się wokoło. On jest obecny w drugim potrzebującym człowieku, którego zawsze widziała Matka Małgorzata”.
Siostry Serafitki przywołując osobę, słowa i myśli Służebnicy Bożej Matki Małgorzaty, pokazały ogromną duchową spuściznę, jaką zostawiła zgromadzeniu. Pokora, duch modlitwy, umiłowanie ubogich i ubóstwa, odwaga w codziennym poszukiwaniu woli Boga i zaufanie Bożej Opatrzności, to fundamenty jej życia. Ich symbolem były cegły, które młodzież należąca do KSM „Serce”, w procesji ze światłem, przyniosła i postawiła u stóp ołtarza Pańskiego.
Matka Małgorzata obdarzona niezwykłym darem wrażliwości na potrzebujących pomocy, bacznie i z miłością wsłuchująca się w głos Boga, otwarta na Jedyną Miłość, która całkowicie zawładnęła Jej życiem, w milczeniu i pokorze, na wzór swojego Mistrza Chrystusa, dźwigała podjęty krzyża.
Krzyż św. Franciszka, zakochanego w Chrystusie pokornym i ubogim, tak jak Matka Małgorzata, znak chrześcijańskiej tożsamości i zbawienia, przyniesiony przez młodych ludzi do ołtarza, zaprosił każdego, kto przyszedł do naszej świątyni, by pod krzyżem Jezusa zrzucić ciężar ze swoich obolałych ramion, upaść przed nim na kolana i uchwycić się go kurczowo.
To był taki moment wieczoru, o którym trudno mówić i pisać, gdyż słowa nie są w stanie wypowiedzieć, co czuje ludzkie serce, gdy człowiek pada na kolana przed krzyżem, gdy z czcią i szacunkiem składa pocałunek na drzewie krzyża. Adoracja krzyża była tym czasem, kiedy każdy uczestnik tego czuwania, w sposób bardzo wyjątkowy, sercem dotknął krzyża.
Zbawczy krzyż Chrystusa winien być stawiany zawsze i wszędzie ponad wszystkie sprawy tego świata. Znak krzyża rozpoczyna i kończy modlitwę, w liturgii jest gestem błogosławieństwa. Zawieszany na szyi, w mieszkaniu, w pracy, stawiany na szczytach naszych kościołów, przypomina każdemu z nas o naszym ostatecznym powołaniu. O ostatecznym zwycięstwie dobra nad złem.
Obchodzone raz w roku liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego pokazuje, że prawdziwa radość chrześcijańska nie wyklucza krzyża. Prawdziwa radość jest wpisana w krzyż
Skąd brać siłę, by tak jak Matka Małgorzata Łucja Szewczyk, dać Bogu odpowiedź na Jego zaproszenie do współpracy? Odpowiedź jest prosta: klękać i spoglądać na krzyż. On jest źródłem siły i mocy, by kochać.
Siostrom Serafitkom, które przygotowują się do beatyfikacji sługi Bożej Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk, życzymy, by żyjąc Dobrą Nowiną były wrażliwe na działanie Boga i potrzeby drugiego człowieka. By umiały patrzeć w niebo z wielką ufnością, a wszystko, co czynią, było owocem wielkiej miłości Boga i zaufania Jego Opatrzności.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Pożegnanie poety

2024-03-28 17:13

Biuro Prasowe AK

    – Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja – mówił abp Marek Jędraszewski.

    W środę 27 marca w kościele Świętego Krzyża w Krakowie miały miejsce uroczystości pogrzebowe śp. Leszka Długosza. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim. Zwrócił uwagę na zbiór wierszy „Ta chwila, ten blask lata cały”. – Ten zbiór mówi wiele o miłości pana Leszka Długosza do życia; do tego, by tym życiem umieć się także upajać – dodawał metropolita

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję