Reklama

Niedziela Podlaska

Czas, w którym wszystko jest możliwe

Z ks. Andrzejem Falkowskim, kierownikiem 26. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia Edyta Hartman

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

EDYTA HARTMAN: – 26. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszy pod Księdza przewodnictwem. Jak Ksiądz przyjął tę nominację?

KS. ANDRZEJ FALKOWSKI: – Bp Tadeusz Pikus powierzył mi prowadzenie Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej. Stało się to w czasie, gdy przeżywamy jubileusz 25-lecia powstania naszej diecezji. Przejmując obowiązki kierownika pielgrzymki, zdaję sobie sprawę, że wchodzę w dzieło wielu ludzi. Pielgrzymka, która rozpocznie się 1 sierpnia 2016 r., będzie dziękczynieniem za każdą pracę i wysiłek, zarówno osób świeckich, służb pielgrzymkowych, jak i kleryków, sióstr i braci zakonnych, kapłanów. W tym miejscu pragnę wspomnieć pierwszego kierownika i inicjatora naszej pielgrzymki – śp. ks. Ryszarda Starczewskiego. Po ciężkiej chorobie zmarł on 29 października 2000 r. Kolejnymi kierownikami byli: ks. Józef Poskrobko, ks. Jarosław Redosz, ks. Krzysztof Kisielewicz, ks. Wiesław Niemyjski, ks. Janusz Bolewski i ks. Robert Grzybowski. Każdy z nich wniósł coś nowego. Przejmując rolę kierownika pielgrzymki, jestem spokojny o jej przyszłość, gdyż wokół jest wielu szlachetnych ludzi, którzy swój czas i wysiłek poświęcali i poświęcają pielgrzymce. Wiem także, że mam życzliwe wsparcie dawnych kierowników i mogę liczyć na ich pomoc.

– Kiedy rozpoczął Ksiądz przygotowania do tegorocznej pielgrzymki, by dopiąć wszystko na przysłowiowy ostatni guzik?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W momencie, gdy kończy się jedna pielgrzymka, rozpoczyna się przygotowanie do kolejnej. Tak naprawdę przygotowanie pielgrzymki trwa cały rok i obejmuje wiele płaszczyzn. Najważniejsza z nich dotyczy jednak ludzi, którzy zechcą jej poświęcić swój czas. To konkretni ludzie biorą na siebie zadania, które jako służby pielgrzymkowe realizują w ciągu całego roku. Moja rola sprowadza się do koordynacji wszystkich podejmowanych działań.

– Jest Ksiądz zaprawionym pielgrzymem. Czym jest więc dla Księdza osobiście piesza pielgrzymka?

– Pielgrzymowałem wiele razy. Każda pielgrzymka, w której uczestniczyłem, była inna, ale każda była dotknięciem tajemnicy żywego Kościoła. Zawsze z wielką radością wyruszałem do Częstochowy. Na trasie widziałem starszych, młodzież i dzieci idących obok siebie i niosących wielkie intencje i prośby do tronu Jasnogórskiej Matki. Wiem, że wiele z nich zostało wysłuchanych. Bardzo dużo spraw, moich osobistych i moich parafian, powierzałem Panu Bogu właśnie na pielgrzymce. Pielgrzymka to szczególny czas pogłębiania wiary oraz poznawania Boga i niesamowitych ludzi.

Reklama

– Jakie hasło będzie towarzyszyć tegorocznemu pielgrzymowaniu?

– 26. Piesza Pielgrzymka Diecezji Drohiczyńskiej wyruszy z hasłem: „Nowe Życie w Chrystusie”. Pielgrzymi będą odkrywać bogactwo i głębię sakramentu chrztu świętego, który daje nam to nowe życie. Wszystkie konferencje głoszone podczas pielgrzymiej trasy będą dotyczyły tego sakramentu i roli, jaką pełni w życiu chrześcijanina. Będziemy zachęcali, aby każdy ochrzczony odnalazł lub przypomniał sobie datę swojego chrztu, a potem w ciągu roku świętował w tym dniu taką osobistą uroczystość.

– Od kiedy i gdzie można się zapisywać na pielgrzymkę?

– Zapisy na pielgrzymkę rozpoczną się w niedzielę 17 lipca. Do naszych parafii dotarły już ulotki i plakaty pielgrzymkowe. Tam znajdziemy wszystkie informacje. Pielgrzymi duchowi będą zapisywać się u swoich kapłanów w parafiach.
Do poszczególnych grup pielgrzymkowych będziemy mogli zapisać się w: Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Brańsku, Ciechanowcu, Siemiatyczach, Drohiczynie, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie i Łochowie.
Informacje o pielgrzymce można znaleźć także na stronie internetowej: www.doczestochowy.pielgrzymuj.pl. Można do nas dołączyć na Facebooku. Tam 26. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę prowadzi swój fanpage.

– Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Każdego dnia jest czas na Eucharystię, naukę do pątników, chwilę spokoju i rozmyślania. Kto w tym roku będzie prowadził poszczególne grupy?

– Dziękuję Panu Bogu, że tak wielu kapłanów włączyło się w przygotowanie pielgrzymkowe. W tym roku chcemy, aby w każdej grupie byli ksiądz przewodnik i jego zastępca. Wymienię przynajmniej głównych przewodników. Grupę bielską poprowadzi ks. Michał Marczak, katedralną – ks. Mariusz Woltański, sokołowską – ks. Łukasz Skarżyński, węgrowską – ks. Emil Skobel i łochowską – ks. Piotr Jarosiewicz. To kapłani, którzy mają już za sobą wiele kilometrów na pątniczej trasie i są bardzo lubiani przez pielgrzymów. Na trasę pielgrzymki wyruszy jeszcze wielu kapłanów, którzy będą pomagali zarówno w służbach centralnych, jak i w codziennej posłudze

– Jakie dobro przynosi pielgrzymka jej uczestnikom. Czym zachęciłby Ksiądz tych wahających się lub niezdecydowanych do udziału w tych swoistych rekolekcjach w drodze?

– Gdy w jednym miejscu zbiera się tak wielu pozytywnych ludzi, musi z tego wyjść coś dobrego. Znam takie osoby, które na szlak pielgrzymkowy przyjechały tylko na chwilę, aby kogoś odwiedzić, a następnie stwierdziły, że zostają. Nie miały nic: ubrań, śpiwora, plecaka, namiotu. Niektórzy mówili „wariat”, a oni poczuli po prostu ten pielgrzymkowy, niesamowity klimat. Okazało się, że koledzy zrobili zrzutkę ze swoich ubrań, znalazły się i dodatkowy plecak, i miejsce w namiocie. Znam osoby, już są dawno na emeryturze, a nie wyobrażają sobie życia bez pielgrzymki, choć ciągle wiele osób wątpi, czy na pewno podołają. Znam małżeństwa, które zabierają swoje dzieci i – mimo wielu trudności, całą rodziną – wyruszają w sierpniu do Matki Bożej. Pielgrzymka to czas, w którym wszystko jest możliwe. Jeśli chcesz lepiej poznać Boga, siebie i innych ludzi i przeżyć coś niesamowitego – to pielgrzymka jest właśnie dla Ciebie.

– Proszę przedstawić się Czytelnikom „Niedzieli Podlaskiej”.

– W tym roku przeżywałem 12. rocznicę swoich święceń. Jako kapłan pracowałem 6 lat w Ciechanowcu i 5 lat w Hajnówce. Od roku pracuję w Stoczku Węgrowskim.
Jeszcze raz zapraszam wszystkich czytelników „Niedzieli” do wspólnego pielgrzymowania. Do zobaczenia na pątniczej trasie.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepodległość to nasz kod kulturowy

Niedziela Ogólnopolska 36/2022, str. 26-27

[ TEMATY ]

wywiad

patriotyzm

Karol Porwich/Niedziela

Młody Polak powinien wiedzieć, że jest elementem sztafety pokoleń. Że jest obywatelem państwa, które ma swoją przeszłość, czyli korzenie, teraźniejszość i przyszłość – przekonuje Jan Józef Kasprzyk w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim i Mateuszem Wyrwichem.

Za nami obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Teraz przypada rocznica wybuchu II wojny światowej. Czy zdaniem Pana Ministra, dzisiejsza młodzież, karmiona przez lewicowe media kosmopolityczną propagandą, byłaby w stanie walczyć o niepodległość?

Jan Józef Kasprzyk: Niestety, dopiero odpowiedzi na takie pytania w pełni weryfikują sytuacje wojenne, których oby nie było. Kiedy jednak widzę, jak dziś znaczna część młodzieży podchodzi do kwestii patriotyzmu, ojczyzny, do historii, do myślenia wspólnotowego, to jestem spokojny: zachowywałaby się ona podobnie jak pokolenie wychowane w II Rzeczypospolitej. Widzieliśmy, jak młodzi wolontariusze wspierali seniorów i weteranów w czasie kryzysu pandemicznego, widzimy jak wielu zgłasza się do Wojsk Obrony Terytorialnej czy do odbycia służby wojskowej, jak działają, wspierając uchodźców wojennych z Ukrainy. To świadczy o powrocie do myślenia w kategoriach wspólnoty, którą stanowią naród i państwo. Mam nadzieję, że to również efekt pracy wychowawczej państwa i organizacji pozarządowych w ostatnich latach. Myślę, że służą też temu międzypokoleniowe spotkania chociażby przy okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, wybuchu II wojny światowej czy zdobycia Monte Cassino, których kierowany przeze mnie Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest współorganizatorem. Naszym zadaniem jest zgromadzenie w jednym miejscu, przy okazji różnych uroczystości, przedstawicieli pięciu pokoleń Polaków. Wtedy widać tę sztafetę pokoleń nie tylko w wymiarze symbolicznym, ale też realnym. W ten sposób budujemy nie tylko wspólnotę wokół symboli, wartości, przeszłości, ale również wspólnotę ukierunkowaną na przyszłość, traktującą niepodległość jako wartość najwyższą. Dzięki tym spotkaniom młody Polak dowiaduje się, że jest elementem sztafety pokoleń. Że jest obywatelem państwa, które ma swoją przeszłość, czyli korzenie, teraźniejszość i przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

To pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję