Reklama

Wiadomości

Akcja Katolicka zwiera szyki

„Z dziękczynieniem za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę” – tak brzmiało hasło Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę, która odbywała się w dniach 17-18 czerwca 2016 r.

W pielgrzymce uczestniczyło ponad 5 tys. osób, a spotkanie zdominowały dwa tematy: obchody jubileuszu Chrztu Polski i zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. W obu tych ważnych wydarzeniach AK chce mocno zaakcentować swoją obecność i misję.

Akcja w mediach

W pierwszym dniu pielgrzymki uczestników spotkania przyjęła gościnna aula „Niedzieli”. Zgromadzonych powitała nowa prezes zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Urszula Furtak i słowo do zebranych skierował bp Marek Solarczyk – krajowy asystent Akcji Katolickiej. O „Niedzieli” i jej roli w formowaniu sumień i postaw Polaków mówił na początku spotkania ks. Jacek Molka. Redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz zwróciła uwagę na wielką siłę oddziaływania laikatu, określanego w swoim czasie mianem „śpiącego olbrzyma”. Dała do zrozumienia, że ten „olbrzym” już dawno został obudzony. Okazuje się, że Akcja Katolicka już w latach 30. XX wieku prowadziła Apostolat Dobrej Prasy w diecezji częstochowskiej, a w 1937 r. Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej pełnił rolę wydawcy „Niedzieli”. Wykład o roli i znaczeniu mediów we współczesnym świecie, w tym o roli mediów katolickich, wygłosił medioznawca ks. dr hab. Marek Łuczak, sekretarz redakcji „Niedzieli”. Przed dyskusją, która kończyła tę część spotkania, głos zabrał jeszcze ks. Sławomir Bednarski, prezes Fundacji „Servire Homini”. Wieczorem modlitwie Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Solarczyk. Nocne czuwanie prowadziła Akcja Katolicka diecezji sandomierskiej.

Podsumowania i modlitwa

Reklama

Drugiego dnia pielgrzymi spotkali się w archikatedrze częstochowskiej. Powitał ich metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który odwołując się do słów św. Jana Pawła II: „Tylko pilnujcie mi tych ścieżek”, wezwał członków Akcji Katolickiej do pielęgnowania historii, a zarazem rozwijania wielkich dzieł podejmowanych przez odrodzoną 20 lat temu instytucję.

Ogromna świątynia katedralna z trudem pomieściła pielgrzymów z całego kraju i nie tylko. Gościem specjalnym był prezes Akcji Katolickiej z Wielkiej Brytanii, który przypomniał, że AK na Wyspach działała nawet wtedy, gdy w Polsce komuniści zlikwidowali jej struktury i przejęli majątek.

Rodzinne w klimacie spotkanie stało się podsumowaniem minionego roku pracy AK. Była możliwość zaprezentowania większemu forum nowych władz stowarzyszenia oraz poinformowania o planach na najbliższy czas – główne w związku z lipcową wizytą papieża Franciszka w Polsce. Archikatedra częstochowska stała się też miejscem wręczenia najwyższego odznaczenie AK – medalu „Za dzieło apostolstwa”, który otrzymali Halina Szydełko i Stefan Majerczak.

Reklama

W planie pielgrzymki było przejście jej uczestników przez Aleje Najświętszej Maryi Panny, trasą spod archikatedry częstochowskiej ku błoniom jasnogórskim, gdzie pod Szczytem celebrowana była uroczysta i kończąca spotkanie Msza św., podczas której nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Solarczyk. Powiedział m.in.: – Stajemy tutaj jako Akcja Katolicka, żeby oczywiście przyjąć to, co jest przed nami, rozważyć, znaleźć właściwe kierunki na ten czas, na obecne wyzwania. Jednak Matka Boża bardzo serdecznie nas dzisiaj tutaj przekonuje: jeśli wybierzesz, jeśli zawierzysz, jeśli będziesz niósł Chrystusa, to On z mocą swojego oddziaływania będzie poruszał najgłębsze tchnienia i tajemnice serc innych ludzi.

Akcja Katolicka przeżywa w tym roku 20. rocznicę reaktywowania swojej działalności. Jest dziś prężną organizacją katolików świeckich. Obecnie w każdej polskiej diecezji, a szerzej – także na emigracji istnieją oddziały Akcji Katolickiej, które aktywnie włączają się w życie Kościoła, inicjują sporo ciekawych przedsięwzięć. W ostatnich wyborach parlamentarnych 23 liderów Akcji Katolickiej zostało parlamentarzystami, co pokazuje stopień zaufania, jakim cieszy się ta instytucja w lokalnych społecznościach.

Pytani o wrażenia i popielgrzymkowe refleksje członkowie AK niemal jednogłośnie podkreślali, jakie znaczenie duchowe ma dla nich możliwość corocznego spotkania się na Jasnej Górze. Wyjeżdżają stąd z przekonaniem, że trzeba jeszcze mocniej angażować się w działalność i szukać ciągle nowych dróg rozwoju. Tylko w ten sposób zachęcimy innych, by przyłączyli się do nas i wspólnie działali dla dobra Kościoła, czyli nas wszystkich – wskazywali pielgrzymi. W trakcie pielgrzymki rozdano kilka tysięcy ulotek pro-life. Każdy też otrzymał obrazek ze św. Andrzejem Bobolą i modlitwą za Ojczyznę. Spotkanie zakończyło się ponowieniem Aktu Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej i złożeniem wota za 20 lat AK w formie ryngrafu z symbolem stowarzyszenia.

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#Nierozerwalni - wirtualna rodzina zachęca Polaków do budowania trwałych więzi

[ TEMATY ]

akcja

Fotolia.com

Budowanie więzów rodzinnych i promowanie wartości bliskich rodzinie - to cele kampanii społecznej #Nierozerwalni, przygotowanej przez Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie. Kampanię promuje wirtuala rodzina Nierozerwalnych, której dom jest inspiracją do budowania rodziny opartej na trwałych wartościach.

"Rodzina tworzy trwałą wspólnotę kochających się wzajemnie osób, które wspól­nie podnoszą trudy dnia codziennego. Rodzice zapewniają bezpieczeństwo dzie­ciom oraz zapewniają im odpowiednie warunki duchowe i materialne. Matka w domu jest symbolem troskliwości, poświęcenia i ciepła. Natomiast ojciec zapewnia poczucie pewności siebie, siły, odwagi i mądrości życiowej. Do prawidłowego rozwoju dziecka potrzebny jest dom, w którym dziecko odnajdzie siebie oraz nauczy się żyć" - wyjaśniają autorzy kampanii społecznej #Nierozerwalni, związani ze Stowarzyszeniem Diakonia Ruchu Światło-Życie.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Teologia w Zielonej Górze czeka

Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze prowadzi nabór na studia magisterskie z teologii katolickiej w trybie popołudniowym (wykłady od poniedziałku do czwartku) dla posiadających egzamin maturalny – dla świeckich oraz osób zakonnych – bez względu na wiek kandydata, prowadzone w porozumieniu z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu.

Studia odbywać się będą od poniedziałku do czwartku w godzinach od 16.15 do 20.30. Przewidziany czas trwania studiów - 11 semestrów. Warunkiem rozpoczęcia studiów jest ukończenie szkoły średniej wraz z egzaminem maturalnym oraz rozmowa kwalifikacyjna (rozmowa odbywa się w Instytucie w Zielonej Górze). Rekrutacja trwa: od 1 czerwca do 20 września 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję