Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nominacja wręczona

Nowy ambasador przy Stolicy Apostolskiej

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wręczył Januszowi Kotańskiemu nominację Prezydenta RP na stanowisko Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.

Janusz Kotański podczas swojej wieloletniej kariery pracował w różnych instytucjach, m.in. w: Ministerstwie Kultury i Sztuki, Instytucie Pamięci Narodowej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W latach 2001-06 jako pracownik IPN w Biurze Edukacji Publicznej zajmował się m.in. historią Kościoła katolickiego. Jest współautorem opracowań: „Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński” i „Stan wojenny”, a także członkiem redakcji „Biuletynu IPN”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 2006-07 pełnił funkcję dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Sejmu RP. W początkowym okresie działalności Centrum Nauki Kopernik (2008-09) był kuratorem i współtwórcą galerii „Korzenie cywilizacji”. W latach 2010-15 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego współtworzył scenariusz wystawy głównej oraz wystaw czasowych poświęconych św. Janowi Pawłowi II i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Zaangażowany był również w powstawanie ekspozycji Muzeum bł. Stanisława Papczyńskiego (którego kanonizacja, z udziałem pary prezydenckiej, miała miejsce 5 czerwca br.) w Górze Kalwarii. W ostatnich latach pracował nad aktami Sekretariatu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.

Janusz Kotański jest historykiem, absolwentem Wydziału Historycznego UW. Zna język angielski, posługuje się też rosyjskim i francuskim.

RV

Papieski splendor

Bernini w Krakowie

Nieznany dotychczas, pochodzący z prywatnej kolekcji medalion z wizerunkiem papieża Klemensa X (zasiadającego na tronie w latach 1670-76) autorstwa Giovanniego Lorenza Berniniego został wyeksponowany w Europeum – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Otwierający pokaz kurator, a równocześnie dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej przyznał, że doszedł do wniosku, iż Europeum, gromadzące wybitne dzieła sztuki europejskiej, zasługuje na wzbogacenie przez pracę wyjątkową. – Takim dziełem jest portret Klemensa X – podkreślił. – Może się wydawać skromny, ale jest to medalion, który ma swój znaczący kontekst. Dr hab. Betlej zauważył, że podobne dzieła, wykonane według projektu Berniniego, znajdują się w najważniejszych kolekcjach europejskich.

Reklama

W ramach pokazu „Papieski splendor” zaprezentowano jeszcze inne eksponaty: niewielki medal z wizerunkiem Klemensa X (wypożyczony z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie) i pochodzącą ze zbiorów MNK płaskorzeźbę przedstawiającą papieża Innocentego XII (następcę Klemensa X). Niezwykłe dzieła można podziwiać w Europeum (Kraków, pl. Sikorskiego 6) do 11 września br.

Odnosząc się do tytułu pokazu, dyrektor MNK wyjaśnił: – Jest to ukłon i zapowiedź najważniejszego wydarzenia, jakie Kraków będzie przeżywał w bieżącym roku, czyli ŚDM, kiedy to kolejny następca św. Piotra zagości w naszym mieście. Organizatorzy informują, że pokaz stanowi wprowadzenie do jedynej oficjalnej wystawy towarzyszącej ŚDM – „Maria. Mater Misericordiae”, na której wyeksponowane zostaną wybitne dzieła ukazujące wizerunki Maryi Matki Miłosierdzia.

Dr hab. Andrzej Betlej, który jest znawcą sztuki XVII wieku, podkreślił, że Giovanni Lorenzo Bernini to wybitny artysta barokowy. Można go określić mianem ojca europejskiego baroku. Był rzeźbiarzem i architektem, twórcą m.in. kolumnady przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie, baldachimu nad grobem św. Piotra czy słynnej grupy rzeźbiarskiej „Ekstaza św. Teresy”. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie.

Maria Fortuna-Sudor

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Dwa słowa: „Ojcze nasz”, są warunkiem kultury ludzkiej i człowieczeństwa: uczą nas miłości powszechnej, a tego wymaga kultura osoby.

Krótko

• Płaca minimalna od 1 stycznia 2017 r. będzie wynosiła 2 tys. zł brutto. Rządowe decyzje przewyższają nawet oczekiwania związkowców, którzy domagali się 1970 zł.

Reklama

• Zaległości w płaceniu podatku VAT w 2015 r. niemal równały się deficytowi budżetowemu. Takie wyniki przyniósł raport Najwyższej Izby Kontroli.

• W lipcu br. powstanie pierwsza w tej kadencji Sejmu komisja śledcza. Zajmie się sprawą afery finansowej związanej z „Amber Gold”.

• CBA rozpoczęło kontrolę w 16 urzędach marszałkowskich. Chodzi o rozdział i wydatkowanie środków unijnych, szczególnie tych, które urzędy same sobie przyznawały, wydawały i rozliczały w latach 2007-13. Agenci CBA weszli też w związku z innymi sprawami do siedziby PZU i Straży Miejskiej w Warszawie.

• Od 16 czerwca br. obowiązuje nowa ustawa o IPN. Zmienia się m.in. zakres badań instytutu i sposób wyboru jego prezesa. Przy IPN powstanie też Baza Materiału Genetycznego ofiar represji totalitarnych.

• Rząd przygotował projekt ustawy, która obniży esbeckie emerytury. Według propozycji, były esbek nie będzie mógł dostawać emerytury większej niż przeciętna wypłacana przez ZUS.

• W Świnoujściu oddano gazoport, budowany od 2010 r. Otrzymał imię prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

• Z apelem o dołączanie do grona honorowych dawców krwi zwróciło się przed wakacjami do wiernych Kościoła katolickiego Ministerstwo Zdrowia. Apel poparł przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

• Policja podejmuje zaostrzone kontrole, bo w trakcie piłkarskiego turnieju Euro 2016, szczególnie w dniach, kiedy gra drużyna Polski, więcej kierowców jeździ pod wpływem alkoholu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję