Reklama

Niedziela Podlaska

Kapłaństwo i miłosierdzie

25 maja w Drohiczynie odbył się kolejny Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów, zainicjowany przez biskupa seniora Antoniego Dydycza w dniu rocznicy śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego śp. Władysława Jedruszuka, a kontynuowany przez obecnego ordynariusza bp. Tadeusza Pikusa. Jego cele to wspólna kapłańska modlitwa oraz świętowanie jubileuszy kapłańskich

Niedziela podlaska 24/2016, str. 5

[ TEMATY ]

modlitwa

kapłaństwo

Ks. Artur Płachno

Tegoroczni diamentowi, złoci i srebrni jubilaci z biskupami Tadeuszem Pikusem i Henrykiem Ciereszką

Tegoroczni diamentowi,
złoci i srebrni jubilaci
z biskupami Tadeuszem Pikusem
i Henrykiem Ciereszką

Kilkudziesięciu kapłanów, przybyłych do stolicy diecezji, po przejściu przez Drzwi Święte drohiczyńskiej katedry pw. Trójcy Przenajświętszej uczestniczyło w koncelebrowanej Eucharystii. Przewodniczył jej biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Prosił on o modlitwę w intencji wszystkich żyjących kapłanów oraz zmarłych duszpasterzy diecezji drohiczyńskiej, która w tym roku świętuje 25 lat istnienia. Wspomniał w sposób szczególny pierwszego jej biskupa śp. Władysława Jędruszuka oraz biskupa pomocniczego śp. Jana Chrapka, a także zmarłych w tym roku księży: Edmunda Tararuja, Kazimierza Zalewskiego, Tadeusza Borowego, Franciszka Szulaka i Jana Bogusza.

Homilię wygłosił ks. Dariusz Kujawa, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Ukazał w niej potrzebę ciągłego zjednoczenia z Chrystusem kapłanów, pełniących zadania ewangelizatorów we współczesnym świecie, który woła o ich świętość.

Reklama

Księża z obecnymi na uroczystości biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz biskupem pomocniczym archidiecezji białostockiej Henrykiem Ciereszką odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Obecni na uroczystościach jubilaci odebrali życzenia od bp. Tadeusz Pikusa, jak również specjalne papieskie błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka. Złoty jubileusz 50-lecia kapłaństwa w tym roku obchodzi ks. Mieczysław Baranowski. Srebrny jubileusz 25-lecia kapłaństwa świętują: ks. Paweł Anusiewicz, ks. Andrzej Boguszewski, ks. Zbigniew Bolewski, ks. Zbigniew Domirski, ks. Antoni Gaładyk, ks. Zbigniew Król, ks. Sławomir Mazur, ks. Zbigniew Patej, ks. Bogdan Radziszewski, ks. Adam Romaniuk i ks. Edward Sitnik. Diamentowy jubileusz 60-lecia kapłaństwa obchodzą: ks. Ryszard Deniziak, ks. Zbigniew Latosi, ks. Jan Sobechowicz, ks. Wojciech Wasak, ks. Roman Wodyński i ks. Marian Zbieć. Jubilaci odczytali Akt zawierzenia, a ks. Zbigniew Bolewski, dziękując w imieniu wszystkich za modlitwy i życzenia, wyraził łączność duchową z tymi jubilatami, którzy nie przybyli z racji odległości ich misyjnych placówek, wieku oraz choroby, w tym szczególnie z ks. Zbigniewem Patejem, przebywającym od kilku lat w „szczególnym stanie duchowego czuwania”, w śpiączce po wypadku.

Po Eucharystii modlono się w kryptach katedralnych, gdzie znajdują się groby biskupów i rządców diecezji, w tym także grób pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka.

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie zebrani wysłuchali wystąpienia biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej Henryka Ciereszki, w którym ukazał na podstawie wypowiedzi bł. ks. Michała Sopoćki nierozerwalną łączność posługi kapłańskiej i Bożego Miłosierdzia. Swoim świadectwem posługi misjonarza miłosierdzia, powołanego przez Ojca Świętego Franciszka w Roku Miłosierdzia, podzielił się ks. Roman Trzciński, kapłan archidiecezji warszawskiej. Podkreślił w nim radość, jakiej może doświadczać, uwalniając mocą Bożego Miłosierdzia ludzi z największych kar i długotrwałego oddalenia od Boga i Kościoła.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo sześćdziesięcioletnie

Niedziela kielecka 24/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

kapłaństwo

TD

Ks. kan. Wiktor Zapart

Ks. kan. Wiktor Zapart

Ks. kan. Wiktor Zapart 60 aktywnych, ciekawych, niewolnych od trudów i wyrzeczeń lat przeżył w kapłaństwie. Czasy, warunki, okoliczności – to wszystko się zmieniało, i to jak bardzo. Nie zmieniła się tylko misja – głoszenie Ewangelii wszędzie tam, gdzie jest się posłanym

Trzeba troszkę dźwigać ten swój krzyż, a często jest to krzyż niezrozumienia, trzeba być zawsze na niego gotowym i nie marudzić, nie narzekać, nie liczyć na łatwy chleb – mówi kapłan, dzisiaj mieszkaniec Domu Księży Emerytów, ale bardzo aktywny; wciąż gdzieś pomagający w parafiach, poruszający się własnym samochodem, posługujący się komputerem.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: nie byłoby wolności bez bohaterstwa i poświęcenia powstańców warszawskich

2021-08-01 13:14

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Kiedy mówimy o Powstaniu Warszawskim, to trzeba jasno i mocno powiedzieć: ten bilans całościowy jest dodatni; było warto, bo pewnie nie byłoby wolności, gdyby nie tamto bohaterstwo, nie tamta krew, tamto poświęcenie - podkreślał w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wziął w niedzielę na stołecznej Woli udział w uroczystościach z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Złożył wieniec przed tablicami na fragmencie muru fabryki J. Franaszka - miejscu pamięci o zamordowanych przez Niemców siedmiu tysiącach mieszkańców warszawskiej Woli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję