Reklama

Niedziela Podlaska

Kapłaństwo i miłosierdzie

25 maja w Drohiczynie odbył się kolejny Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów, zainicjowany przez biskupa seniora Antoniego Dydycza w dniu rocznicy śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego śp. Władysława Jedruszuka, a kontynuowany przez obecnego ordynariusza bp. Tadeusza Pikusa. Jego cele to wspólna kapłańska modlitwa oraz świętowanie jubileuszy kapłańskich

Niedziela podlaska 24/2016, str. 5

[ TEMATY ]

modlitwa

kapłaństwo

Ks. Artur Płachno

Tegoroczni diamentowi, złoci i srebrni jubilaci z biskupami Tadeuszem Pikusem i Henrykiem Ciereszką

Tegoroczni diamentowi,
złoci i srebrni jubilaci
z biskupami Tadeuszem Pikusem
i Henrykiem Ciereszką

Kilkudziesięciu kapłanów, przybyłych do stolicy diecezji, po przejściu przez Drzwi Święte drohiczyńskiej katedry pw. Trójcy Przenajświętszej uczestniczyło w koncelebrowanej Eucharystii. Przewodniczył jej biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Prosił on o modlitwę w intencji wszystkich żyjących kapłanów oraz zmarłych duszpasterzy diecezji drohiczyńskiej, która w tym roku świętuje 25 lat istnienia. Wspomniał w sposób szczególny pierwszego jej biskupa śp. Władysława Jędruszuka oraz biskupa pomocniczego śp. Jana Chrapka, a także zmarłych w tym roku księży: Edmunda Tararuja, Kazimierza Zalewskiego, Tadeusza Borowego, Franciszka Szulaka i Jana Bogusza.

Homilię wygłosił ks. Dariusz Kujawa, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Ukazał w niej potrzebę ciągłego zjednoczenia z Chrystusem kapłanów, pełniących zadania ewangelizatorów we współczesnym świecie, który woła o ich świętość.

Reklama

Księża z obecnymi na uroczystości biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz biskupem pomocniczym archidiecezji białostockiej Henrykiem Ciereszką odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Obecni na uroczystościach jubilaci odebrali życzenia od bp. Tadeusz Pikusa, jak również specjalne papieskie błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka. Złoty jubileusz 50-lecia kapłaństwa w tym roku obchodzi ks. Mieczysław Baranowski. Srebrny jubileusz 25-lecia kapłaństwa świętują: ks. Paweł Anusiewicz, ks. Andrzej Boguszewski, ks. Zbigniew Bolewski, ks. Zbigniew Domirski, ks. Antoni Gaładyk, ks. Zbigniew Król, ks. Sławomir Mazur, ks. Zbigniew Patej, ks. Bogdan Radziszewski, ks. Adam Romaniuk i ks. Edward Sitnik. Diamentowy jubileusz 60-lecia kapłaństwa obchodzą: ks. Ryszard Deniziak, ks. Zbigniew Latosi, ks. Jan Sobechowicz, ks. Wojciech Wasak, ks. Roman Wodyński i ks. Marian Zbieć. Jubilaci odczytali Akt zawierzenia, a ks. Zbigniew Bolewski, dziękując w imieniu wszystkich za modlitwy i życzenia, wyraził łączność duchową z tymi jubilatami, którzy nie przybyli z racji odległości ich misyjnych placówek, wieku oraz choroby, w tym szczególnie z ks. Zbigniewem Patejem, przebywającym od kilku lat w „szczególnym stanie duchowego czuwania”, w śpiączce po wypadku.

Po Eucharystii modlono się w kryptach katedralnych, gdzie znajdują się groby biskupów i rządców diecezji, w tym także grób pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka.

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie zebrani wysłuchali wystąpienia biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej Henryka Ciereszki, w którym ukazał na podstawie wypowiedzi bł. ks. Michała Sopoćki nierozerwalną łączność posługi kapłańskiej i Bożego Miłosierdzia. Swoim świadectwem posługi misjonarza miłosierdzia, powołanego przez Ojca Świętego Franciszka w Roku Miłosierdzia, podzielił się ks. Roman Trzciński, kapłan archidiecezji warszawskiej. Podkreślił w nim radość, jakiej może doświadczać, uwalniając mocą Bożego Miłosierdzia ludzi z największych kar i długotrwałego oddalenia od Boga i Kościoła.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diamentowy jubileusz kapłaństwa ks. Tadeusza Rudnika

Niedziela zamojsko-lubaczowska 31/2017, str. 2-3

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Adam Łazar

Ks. Tadeusz Rudnik, bp Mariusz Leszczyński i ministranci

Ks. Tadeusz Rudnik, bp Mariusz Leszczyński i ministranci

9 lipca br. w lubaczowskiej konkatedrze ks. Tadeusz Rudnik obchodził 60-lecie swego kapłaństwa

Zanim Ksiądz Jubilat rozpoczął dziękczynną Mszę św., były życzenia dla Jubilata. – Św. Jan Paweł II w książce „Dar i Tajemnica” napisał: „Powołanie kapłańskie jest wielką tajemnicą. Darem, który nieskończenie przerasta człowieka”. Te słowa pragnę odnieść do ks. Tadeusza, który przeżywa swój jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Dzieląc tę radość, życzę od Chrystusa Najwyższego Kapłana Jego błogosławieństwa przez pośrednictwo Bogarodzicy Dziewicy Maryi, Ślicznej Gwiazdy miasta Lwowa. Niech ks. Tadeusz cieszy się łaską zdrowia i wszelką pomyślnością na dalsze lata służby Kościołowi – powiedział bp Mariusz Leszczyński, wręczając na pamiątkę swoją najnowszą książkę pt. „Horyniec-Zdrój. Studia z historii miejscowości i parafii”.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję